Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Düşük Yapmak İçin Ne Yapılması Gerekir?

Anne karnındaki bebeğin ağırlığının henüz 500 gr. üzerine çıkmadığı ya da gebeliğin 20. haftasından önce sona eren hamileliklere dü

Esra Çabuk Cömert

Anne karnındaki bebeğin ağırlığının henüz 500 gr. üzerine çıkmadığı ya da gebeliğin 20. haftasından önce sona eren hamileliklere düşük adı verilmektedir. Ülkemizde istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacı ile kadınlara gebeliklerinin 10. haftasına kadar kürtaj izni verilmekte olup sorun bu sınırlama nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Çünkü pek çok kadın genelde hamileliğini bu süreden sonra fark etmekte ve yasal kürtaj haklarını kaybetmektedir.

Bunun ardından yaşananlar ise ne yazık ki oldukça dramatiktir. Çünkü kesinlikle gebeliği istemeyen bir kadının gebeliğe zorla devam ettirilmesi zorunlu kılınır. Bu durumda olan pek çok kadın ise ne yazık ki “düşük yapmak için ne yapılması gerekir?” arayışına girmekte ve hatta rahim içerisine sivri cisimlerin sokulmasına kadar kadına zarar verecek pek çok yanlış uygulamaya yönelmektedir. Düşük yapmak için ilaçlar kullanılması da söz konusu olup böyle bir durum içindeyseniz yapmanız gereken en mantıklı davranış kesinlikle bir kadın doğum uzmanı ile karşılıklı görüşmek olacaktır.

Bu görüşmede kadın doğum uzmanı size izlemeniz gereken yol hakkında bilgilendirme de bulunacak en önemlisi de bu süreci kesinlikle zarar görmeden atlatmanızı sağlayacak şekilde sizi yönlendirecektir. Düşük yapmak için aspirin kullanmak ya da diğer ağır düşük ilaçları almadan önce bu yöntemi kullanmanız hayatınızın geri kalanını sağlıklı bir kadın olarak geçirmenizi de garanti altına alacaktır. Unutulmamalıdır ki tek başına düşük yapmak için dua etmek size hiçbir yarar sağlayamaz.

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Gebelikte Ense Kalınlığı Ölçümü Neden Yapılır?
Gebelikte Ense Kalınlığı Ölçümü Neden Yapılır?
Couvade Sendromu Nedir?
Couvade Sendromu Nedir?
Adet Gecikmesinin Sebepleri
Adet Gecikmesinin Sebepleri

“Düşük Yapmak İçin Ne Yapılması Gerekir?” için 3 cevap

 1. mert dedi ki:

  merhaba 22. haftadayız ama istemiyoruz ne yapmamız gerekir

  • Esra Çabuk CÖMERT dedi ki:

   Merhaba,
   10 haftayı geçmiş gebeliklerde kürtaj yasal olarak yasaklanmıştır.
   Ancak kurul kararı ile anne ve bebek sağlığını etkileyecek bir hastalık olması durumunda kürtaj yapılabilmektedir.

 2. Tgce111 dedi ki:

  Merhaba iyi günler ben ⁴ haftalık hamileyim ve 3. Çocuğum iki çocuğum daha çok küçük kontrol hapini devamlı aksatmadan kullandım ama ona rağmen gebe kaldım simdikini istemiyorum ve bu yüzden de düşük olmasını istiyorum ama kürtaj yaptiramam esimin izni yok bu yüzden igne ilac yada herhangi bir şekilde düşük yapma ihtimalim var mı lütfen yardımcı olun bana 🙄

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp