Erken Doğum / Geç Doğum Nedir?

Gebeliğin normal koşullar altında 40 hafta sürmesi ve 40. haftanın sonunda doğum eyleminin gerçekleşmesi beklenmektedir. Ancak doğum her zaman için bu sürenin sonunda olmalıdır ki bir zorunluluk yoktur. Doğumun bir hafta önce ya da sonra olmasında bir sakınca olmadığı gibi bazı durumlarda erken doğum ya da geç doğum da yaşanabilmektedir. Peki, erken doğum nedir, geç doğum nedir?

Erken Doğum Nedir?

Doğum eyleminin gebeliğin 36. haftasından önce meydana gelmesi durumuna erken doğum adı verilmektedir. Tıp dilinde prematüre bebek adı verilen bu bebeklerin doğum haftalarına göre özel bakıma ihtiyaçları bulunmaktadır. Özellikle de son aylarda bebeklerin ciğerlerinin gelişimi çok daha hızlı yaşandığı için erken doğan bebeklerde bu gelişim geride kalmaktadır.

Bu nedenle prematüre doğan bebekler çoğu zaman solunum desteği almaya ihtiyaç duymaktadır. Burada önemli olan böyle bir imkan bulunuyorsa doğumun mümkün olduğunca geciktirilmesine çalışılmasıdır. Zaten gebelik takibi sürecini yöneten doktorunuz erken doğum riski belirlerse buna göre tedavi sürecini yönetecektir.

Geç Doğum Nedir?

Halk arasında gün aşımı gebelik olarak ta bilinen geç doğum da tıpkı erken doğum gibi müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü bebeğin anne karnında fazla kalmasının da sağlık açısından belirli riskleri bulunmaktadır. Gebelik haftasının 41. haftayı doldurmasına rağmen doğumun gerçekleşmediği gebeliklerde geç doğum kabul edilmektedir. Bazı doktorlar ise 42. hafta dolana kadar müdahale etmeyerek doğum eyleminin başlamasını beklemektedir. Burada önemli olan bebeğin hareketlerinin ve anne adayının genel sağlık durumunun kontrol altında tutulması ikisinin de normal olması halinde doğumu beklemektir.

Hemen Ara
Whatsapp