Evli Değilim Kürtaj Yaptırmak İstiyorum

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacı ile kullanılan yöntemlerden biride kürtaj yaptırmaktır. Burada bilinmesi gereken en önemli nokta kürtajın bir doğum kontrol yöntemi olmadığı ve ancak zorunlu olduğu durumlarda yapılabileceğinin bilinmesidir. Günümüzde hala kürtajın yasak olduğu ülkeler bulunmakta olup Türkiye’de ise belirlenen yasal süreler içinde yapılmasına izin verilmektedir. Yani ülkemizde kürtaj yaptırmak istiyorum diyen kadınların sadece yasal kürtaj süresi içerisinde bulunmaları yeterlidir.

Kürtaj yaptırmak isteyen kadının evli ya da bekar olması gibi bir şart aranmamakta olup aranılan şartlar kadının reşit olması, reşit değilse velisinin izin vermesi, yasal kürtaj sınırı içerisinde bulunması, evli ise eşinin de bu kürtaja izninin olduğunu gösteren belgenin imzalatılmasıdır. Bu şartları taşıyan kadınların kürtaj olmalarına izin verilmektedir. Yani kürtaj için kadının evli olması şartı gibi bir şart aranmamaktadır. Evli olmadan kürtaj yaptırılması kişinin aranılan yaş şartı ve kürtaj sınırı içerisinde oması durumunda mümkündür.

Türkiye’de uygulanan yasal kürtaj sınırı süresi gebeliğin normal sürecinde devam etmesi durumunda 10 hafta ile sınırlıdır. Ancak gebeliğe bağlı olarak kadının hayati fonksiyonlarının riske girmesi durumunda kadının hayatını kurtarmak adına gebelik haftası sınırlamasına bakılmaksızın kürtaj yapılmasına izin verilmektedir. Burada önemli olan kadının yaşamsal fonksiyonlarının önde tutulmasıdır. Gebelik zehirlenmesi ya da gebeliğe bağlı şeker hastalığı gibi durumlarda gebelik takibini gerçekleştiren doktorun gerekli görmesi durumunda gebelik haftası sınırlaması olmaksızın yasal kürtaj yapılabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta yasadışı kürtaj yapan yerler ve doktorlardan mutlaka uzak durulmasıdır.

Hemen Ara
Whatsapp