Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Gebelikte Mide Yanmasına / Bulantısına Ne İyi Gelir?

Gebelik sürecinde yaşanan en rahatsız edici sorunlardan biride gebelikte mide bulantısı ve gebelikte mide yanması sorunlardır. Bazı gebelikler

Esra Çabuk CÖMERT

Gebelik sürecinde yaşanan en rahatsız edici sorunlardan biride gebelikte mide bulantısı ve gebelikte mide yanması sorunlardır. Bazı gebeliklerde çok hafif atlatılan bazı gebeliklerde ise hiç yaşanmayan bu tip sorunlar bazı gebeliklerde ise ne yazık ki doğumdan sonra bile devam edebilmektedir. Peki, gebelikte mide yanmasına / bulantısına ne iyi gelir?

Gebelikte Mide Bulantısı 

Gebeliğin meydana gelmesi ile beraber büyük bir hızla anne adayının vücudunda oluşan gebeliği desteklemek amacı ile hormon seviyelerinde yoğun bir değişim yaşanır. Henüz kesin olarak nedeni tıbbi olarak kanıtlanmış olmasa da gebelikte mide bulantısının nedeni olarak yaşanan bu ani hormon değişimi gösterilmektedir. Anne adayının vücudunun buna kolay bir şekilde adapte olması durumunda gebelikte mide bulantısının olmaması durumu yaşanırken bu sürece adapte olamayan anne adaylarının ise son aya kadar mide bulantıları devam edebilmektedir.

Gebelikte Mide Yanması 

Özellikle de gebeliğin sonuna doğru büyüyen bebeğin karın boşluğundaki mideyi baskılaması sonucunda bebeğin de duruş pozisyonuna bağlı olarak gebelikte reflü ve mide yanması son derece sık görülmektedir. Bu süreçte anne adayının günlük yaşantısını etkilemeyen hafif yanma şikayetleri mide yanmasına iyi gelen besinler ile atlatılmaya çalışılmalıdır. Ancak sık sık ve yüksek seviyede yaşanan şikayetler için doktorunuza başvuruda bulunmalı ve durumun gebelik kaynaklı olup olmadığı incelenmelidir. Yine buna ek olarak az ve sık yemek yenmeli, tek öğünde çok fazla yemek tüketilmemeli ve yatmadan hemen önce mutlaka yemek yenmekten kaçınılmalıdır.

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?
Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?
Tüp Bebek Tedavisinde Uygulanan Testler Nelerdir?
Tüp Bebek Tedavisinde Uygulanan Testler Nelerdir?
Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?
Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp