Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Hamilelikte Doğum Planı Yapmak

Esra Çabuk CÖMERT

Bir doğum planı, hamilelik döneminde ve kasılmalarla birlikte doğum başlangıcında neler olmasını istediğinize dair yazılı bir listedir. Aynı zamanda çiftlerin doğuma yönelik eksiksiz bir şekilde hazırlanmasında da büyük bir kolaylık sağlar. Bu bakımdan hamilelik dönemi ile birlikte çiftlerin uygun bir doğum planı yapması önerilir. Bu plan, doğum sırasında sizinle birlikte olmak istediklerinizi ve hatta pozisyonda doğum yapmak istediğiniz gibi tüm detayları belirlemenizi içerebilir. Doğum planı aynı zamanda hamilelik ve doğum sonrasındaki dönemlerde alınacak kararlarda daha fazla yer almanızda yardımcı olur. Ama bir plan yapmadan önce, doğumun neye benzediğini öğrenmeli ve sahip olduğunuz seçimler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalısınız. Böylece sorunsuz ve eksiksiz bir plan hazırlama noktasında işleri kolaylaştırabilirsiniz.

Plan Yapma Aşamasında Neler Yardımcı Olur?

Plan yapmak adına kişilere bu konuda yardımcı olacak pek çok kişi ya da kişiler vardır. Bunlar ise şöyledir;

Doğum Planı Hazırlarken Neler Göz Önünde Bulundurulmalı?

Doğum planı hazırlamak başlangıç aşamasında kolay olsa da hazırlıkların başlaması ile birlikte bu durumun sanıldığı kadar kolay olmadığı görülür. Bunun için de başlangıç aşaması itibari ile planlı ve sistemli bir şekilde doğum planının hazırlanması gerekmektedir. Plan hazırlarken hakkında düşünmeniz gerekenler şöyledir;

Her tür tedavi ve detay için karar verdiğinizde, iyi bilgilere dayalı bir planınız olacağı için bu sizi rahatlatacaktır. Farklı tedavilerin avantaj ve dezavantajları hakkında ebe veya doktorunuzla konuşun. Bu kararları verirken kendi güvenliğinizi ve refahınızı düşüneceğiniz gibi aynı zamanda bebeğinizi de düşünün. 36 haftalık olmadan önce mutlaka doğum planınızı tamamlamış olan ve aynı zamanda 36. Hafta itibari ile bu planı tekrar bir gözden geçirin.

Doğum Planı Hazırlamak Neden Önemli?

Hamilelik ve doğum kadınlar için hem heyecanlı hem de stresli bir süreçtir. Normal doğum olsa dahi bir operasyonun geçirilecek olması kadınların ciddi korkular yaşamasına neden olabilir ve bu nedenle mutlaka hazırlıklı olunmalı ve bu sürece yavaş yavaş ısınmak gerekir. Bu konuda plan yapmanız aynı zamanda sürece uyum sağlamanızı da kolaylaştırır. Üstelik hamilelik ve doğum ile ilgili tüm kararları almanız plan ile birlikte mümkün olacağından dolayı hem hamilelik hem de doğum başladığı andan itibaren her şeyin kontrolünüzün altında olduğundan emin olabilirsiniz.

Doğum için pek çok korkunun altında bilgi eksikliği olduğu için kadınlar plan yaparken pek çok bilmediğini öğrenecektir ve bu da korkuların azalmasına katkı sağlayacaktır. Plan yapmak sadece bu sebeple dahi anne adayları için büyük bir destek sağlayacaktır. Bu konuda özellikle diğer hamilelerle ya da annelerle görüşme yapmak çok daha iyi bir seçimdir. Doğum yapan bir anne, yaşadığı sorunlara göre sizi daha iyi yönlendirebilir.

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Bebeklerin Altı Nasıl Temizlenir?
Bebeklerin Altı Nasıl Temizlenir?
Gebelikte Müzik Dinlemenin Faydaları
Gebelikte Müzik Dinlemenin Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp