İdrar kaçırma, mesane kanallarında bulunan kasların işlevini yaparken yetersiz kalması durumlarında yaşanan, istemsiz idrar tutamama durumudur. Her yaşta görülebileceği gibi daha ziyade ileriki yaşlarda yaşanan sağlık sorunlarından biridir. İdrar kaçırmanın da kendi içerisinde çeşitleri bulunuyor ve her birinin tedavisi de farklılık gösterebiliyor. Dolayısıyla etkili bir tedavi süreci geçirilmesi idrar kaçırma tipine özel tedavi yöntemleri ile mümkün oluyor.

İdrar kaçırma tedavi edilmediği durumlarda, cilt üzerinde kızarıklık, enfeksiyon ve cinsel isteksizlik gibi biyolojik sorunları beraberinde getirebilir. Aynı zamanda depresyon, stres gibi psikolojik etkileri de görülebiliyor.

Kaç Çeşit İdrar Kaçırma Tipi Vardır?

İdrar kaçırma mesaneye ani basınç uygulanan durumlarda açığa çıkar. İdrar kaçırma durumları üç farklı durumda yaşanıyor. Bunlar; 

  1. Strese bağlı idrar kaçırma. En sık karşılaşılan tiptir. Hapşırma, öksürme, gülme anında yaşanan idrar kaçırma strese dayalı gerçekleşen idrar kaçırma dahilinde ele alınıyor.
  2. Sıkıştırma tipi idrar kaçırma: Ağır eşya kaldırma gibi durumlarda görülen mesanenin sıkışması sonucu açığa çıkan idrar kaçırma halidir. Sıkıştırma tipi idrar kaçırmada mesane kaslarının zayıflaması önemli rol oynuyor.
  3. Hem sıkıştırma hem strese bağlı idrar kaçırmanın aynı anda görülmesi. Çok sık olmasa da her iki tip idrar kaçırmanın da etken olduğu durumlar görülebiliyor. Bu durumda kişi strese bağlı idrar kaçırma belirtilerini gösterdiği gibi, sıkıştırma tipi denilen idrar kaçırma etkilerini de yaşayabiliyor.
  4. Taşma tipi idrar kaçırma: Mesanede idrarın birikmesine rağmen sıkışıklık hissi yaşanmamasından dolayı biriken idrarın sızıntı olarak taşması, idrar kaçırma tiplerinden birisi olarak görülüyor.

İdrar Kaçırmada Ameliyatla Tedavi Mümkün Mü?

İdrar kaçırma da ameliyat dışında da tedavi yöntemleri mevcut. Kegel egzersizleri uygulanan tedavi yöntemlerinden ilki. Kegel egzersizleri, idrar ve mesane kanalları arasındaki kasları güçlendirmeye yönelik yapılır. İdrar kaçırmada kullanılan bir diğer etkili tedavi yöntemi ise antikolinerjik ilaç tedavisi. Kullanılan ilaçlar sayesinde sık aralıklarla idrara çıkmayı sağlarken, anlık idrar kaçırmayı önlemede yardımcı oluyor. Kullanılan üçüncü yöntem ise daha çok kadınların menopoz döneminde tercih edilen hormon tedavisi. Hormonlar vagen yolu ile mesane altına ekleniyor.

Belirtildiği gibi ameliyat olmadan da idrar kaçırma tedavi edilebiliyor. Uygun tedavi yöntemi ile mesane kanallarında kasların güçlenmesi amaçlanıyor.

İdrar Kaçırmanın Nedenleri Nelerdir?

İdrar kaçırma kadın-erkek her bireyde görülebilen sağlık sorunlarından biridir. Bunda etkili olan çok farklı faktörler bulunabiliyor. Sigara kullanımı, aşırı kilo sorunu gibi sebepler idrar kaçırmanın en önemli sebepleri arasında gösteriliyor. İdrar kaçırma kasların aktif olarak çalışmasına bağlantılı olmasından dolayı bu duruma etki edecek farklı sebepler tetikleyici olabiliyor. Ağır şartlar altında çalışma süreci de bu etkili olan nedenlerden biridir. Ek olarak kadınlar için zorlu geçen doğum süreci de idrar kaçırma durumunun yaşanmasına sebep olabiliyor.  

Görüldüğü üzere sağlıksız bir yaşam sürmekten, ağır koşullarda çalışmaya kadar çeşitli nedenlerden dolayı idrar kaçırma durumları yaşanabiliyor. Sebepleri hangisi olursa olsun, doğru tedavi süreci ile bu durumu sonlandırmak mümkün.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024