idrar Kaçırma Tedavisi Ve Ücretleri Ankara

İdrar Kaçırma Tipleri Nelerdir?

İdrar kaçırmanın birçok farklı tipleri bulunuyor. İdrar kaçırma tiplerinin her birisi ile baş etmek için farklı yöntemler ve yollar denemek gerekiyor. İdrar kaçırma tiplerinden bir tanesi stres tipi idrar kaçırmadır.

Bu idrar kaçırma genel de öksürdüğü zaman, güldüğü zaman ve hapşırma esnasın da oluyorsa bu tipe tıpta stres tipi idrar kaçırma deniyor. Başka bir idrar kaçırma tipi ise sıkışma tipi idrar kaçırmadır. Sıkışma tipi idrar kaçırmanın neden olduğu durumlar vardır.

Bunlar; mesane kaslarının aktif bir şekilde çalışması sonucun da ortaya çıkan idrar kaçırma tipidir. Stres kaçırma idrar tipi ise tam tersi mesane kaslarının zayıflamasından dolayı ortaya çıkar. Bunların haricinde karışık tip idrar kaçırma, taşma tipi idrar kaçırma, fonksiyonel tip idrar kaçırma, refleks tip idrar kaçırma, geçici tip idrar kaçırmayı idrar kaçırma tipleri arasın da sayabiliriz.

İdrar Kaçırma Ameliyatları Nelerdir?

İdrar kaçırma insanların daha çok belirli bir yaşı geçtikten sonra daha çok karşılaştıkları insanı rahatız edici bir sağlık sorunudur. Bu durum yaş ilerledikçe daha çok yaşanmakla birlikte bazı hastalıklara bağlı olarak genç yaşlarda da görülebiliyor.

Eğer sizde bu durumu yaşıyorsanız ve bu durumun önüne geçmek için ameliyat olmaya karar verdiniz. Ve kafanızda ki en büyük sorulardan birisi de idrar kaçırma ameliyatları nelerdir olur. İdrar kaçırma ameliyatı iki şekilde yapılabilir. Bunlardan birincisi lokal ameliyat ve ikincisi ise genel anestezi şeklindedir.

Ameliyat sonrasında hasta çok hastanede kalmaz. Ve genellikle 24 saat hastanede tutulur ve süre zarfında hastaya sonda takılır. Ameliyat çok uzun sürmez. Bununla birlikte hastanın farklı sağlık sorunları var ise ameliyat daha uzun sürebilir.

Lazer Tedavileri İdrar Kaçırmaya Etkili Mi ?

Hem özel hayatı hem de sosyal hayatı olumsuz etkileyen idrar kaçırma sorununun birçok tedavi yöntemi vardır. Çoğunlukla ileri yaştaki kadınlarda görülen bu sorunun kaynağı da tedavi şeklini etkilemektedir.

İlaçla ya da ameliyatla tedavi edilebilen bu sorun lazer yöntemi ile de ağrısız bir şekilde gideriliyor. Özellikle ilerlemiş vakalarda anestezi, kesi, dikiş yani ameliyat olmadan lazer ile tedavi mümkündür.

İdrar kaçırmada kullanılan lazer tedavisinde üretral bölge ile idrar kesesinin ön duvarında gerilim oluşturuluyor ve kasların sıkılaşması sağlanıyor. Birçok hastada lazer tedavisi ilk seansta sonuç veriyor. Bazı hastalarda ise ikinci seans gerekli olabiliyor. Bunun için de ortalama on beş gün sonra 2. seans uygulanıyor ve idrar kaçırma sorunu tedavi ediliyor.

İdrar Kaçırma Ameliyatsız Tedavi Olur Mu?

İdrar kaçırma ameliyata gerek kalmadan da tedavi edilen bir durumdur. İdrar kaçırmada, ameliyat yapılmadan uygulanacak olan birden fazla tedavi yöntemi bulunur. Bunlardan ilki kegel egzersizleridir.

Bu egzersizler idrar kanalı ve mesane arasındaki kanala destek veren kasları güçlendirilmesi yöntemidir. Bu yöntem ile idrar kaçırma tamamen tedavi edilebilir. İkinci yöntem, Antikolinerjik ilaçların kullanılmasıdır. Bu ilaçlar ise idrar torbasının aşırı bir şekilde uyarılmasını azaltarak sık bir biçimde idrara çıkmayı düzeltir.

Üçüncü yöntem, Problar yoluyla kaslar ve pelvik sinirler uyarılarak kaslarda olan kuvvet artışını sağlamaktır. Dördüncü yöntem, menopoz dönemindeki kadınlara, uygulanan vagen yoluyla mesane altına konulan hormon tedavisidir.

Bu yöntem ile bölgede yer alan kan akımı artırılır. Ayrıca bu hormon tedavisiyle idrar kas dokusu da gelişir. İdrar kaçırmada son uygulanacak tedavi yöntemi ise katetrizasyon yöntemidir. Bu yöntem ince ve temiz bir sonda yardımıyla hasta idrarını boşaltır.

idrar-kac%CC%A7%C4%B1rma-310320-644x514

İdrar Kaçırma Ameliyatlarında Dolgu Kullanımı Nasıl Olmalı?

İdrar kaçırma problemleri yaşayanlar için geliştirilmiş bir tedavi şeklide de dolgu uygulamasıdır. Günlük hayatı olumsuz etkileyen idrar kaçırma problemi, idrar yolundaki kasların kontrol edilememesinden kaynaklanıyor. İstemsiz bir durum olan bu sorun patolojik sonuçlara neden olmadan tedavi edilmelidir.

Özellikle şeker, tansiyon gibi sağlık problemi olan ileri yaştaki hastalar ve anestezi alması uygun olmayan kişiler için en uygun tedavi şekli dolgudur. Medikal dolgu kullanılan tedavide, idrar yolunun etrafındaki kaslar yoğun bir şekilde doldurulmaktadır.

Sıkıştırılan kaslar idrar kaçırma sorununa çözüm oluyor. Uygulama hastanın durumuna göre 2 ila 3 yıl arasında idrar kaçırmayı engelliyor. Estetik bir uygulama gibi görünse de idrar kaçırma ameliyatlarında dolgu kullanımı sosyal sigorta kapsamında da yapılmaktadır.

Aşırı Aktif Mesane Nedir ?

Aşırı aktif mesane bir günlük süreçte sık sık idrara çıkma ve idrara sıkışma hissini ifade eden bir problemdir. Özellikle 40 yaşın üzerindeki bireylerde görülmektedir. Yaşam kalitesini olumsuz etkilemekte ve cinsel, sosyal, psikolojik problemlere yol açmaktadır. Tedavisi olmasına rağmen bu sorunu yaşayan bireyler çoğunlukla doktora başvurmaktan çekinmektedirler.

Ani idrara çıkma isteği, istemsiz olarak idrar yapma, sık sık idrara çıkma, özellikle geceleri idrara çıkma ihtiyacı gibi semptomlar ile kendini göstermektedir. Doktora başvurulduğunda öncelikli tanı için genital bölge, sırt ve karında fiziksel muayene yapılmaktadır.

Ayrıca gerekli görüldüğünde idrar testi, mesane görüntülenmesi, mesane incelenmesi, ürodinamik inceleme gibi yöntemlere de başvurulmaktadır. Bu sorunu yaşayan bireylere günde 1-1.5 litre sıvı almaları, kafeinli içeceklerden ve alkollü içeceklerden uzak durmaları özellikle tavsiye edilmektedir.

İdrar Kaçırma Kaç Tiptir ?

İdrar kaçırma, daha çok ilerleyen yaşlarda görülse de her yaşta ve cinste görülebilen bir problemdir. İdrarın kontrol edilmesi ve istek dışı idrar tutamamak halidir. Sosyal ve psikolojik sorunlara yol açıp yaşam kalitesini etkiler. İdrar kaçırmanın çeşitli tipleri vardır.

İdrar kaçırma tipleri şunlardır;

  • Sıkışma tipi idrar kaçırma
  • Stres tipi idrar kaçırma
  • Taşma tipi idrar kaçırma
  • Karışık tip idrar kaçırma
  • Refleks tip idrar kaçırma
  • Fonksiyonel tip idrar kaçırma
  • Geçici tip idrar kaçırma

Bu tiplere sahip idrar kaçırma problemi, her tipte ayrı nedenlere dayanmaktadır. Sürekli tekrarlanan idrar kaçırma hastalık kabul edilip çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. Bu tedaviler, hastalığın tipine göre bazen ilaç, bazen diyet, bazen ameliyat olabilmektedir. İdrar kaçırma probleminde mutlaka üroloji hekimi ile görüşülmelidir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sıkça Sorulan Sorular
İdrar kaçırma ameliyatı iki şekilde yapılabilir. Bunlardan birincisi lokal ameliyat ve ikincisi ise genel anestezi şeklindedir. Ameliyat sonrasında hasta çok hastanede kalmaz. Ve genellikle 24 saat hastanede tutulur ve süre zarfında hastaya sonda takılır. Ameliyat çok uzun sürmez.
İlaçla ya da ameliyatla tedavi edilebilen bu sorun lazer yöntemi ile de ağrısız bir şekilde gideriliyor. Özellikle ilerlemiş vakalarda anestezi, kesi, dikiş yani ameliyat olmadan lazer ile tedavi mümkündür.
İdrar kaçırma ameliyata gerek kalmadan da tedavi edilen bir durumdur. İkinci yöntem, Antikolinerjik ilaçların kullanılmasıdır. Bu ilaçlar ise idrar torbasının aşırı bir şekilde uyarılmasını azaltarak sık bir biçimde idrara çıkmayı düzeltir. Üçüncü yöntem, Problar yoluyla kaslar ve pelvik sinirler uyarılarak kaslarda olan kuvvet artışını sağlamaktır. Dördüncü yöntem, menopoz dönemindeki kadınlara, uygulanan vagen yoluyla mesane altına konulan hormon tedavisidir.
İlgi Alanlarımız
TÜM BÖLÜMLER
Randevu ve İletişim Formu
bu yolculuğa birlikte çıkalım
HASTA ÖYKÜLERİ
Aslında Bazı Duygular Anlatılmaz Sadece Hissedilir... Umudun Bittiği Çizgisindeydim Ben Takiii... Esra Hocamı Tanıyana Kadar.. Tüp Bebek Tedavim ilk Denemede Başarılı Oldu.. Herşey Sizin sayenizde Hocam Rabbim Size uzun Ömürler Nasip Etsin Nice Anne Adaylarının Güneş'i Olun....
Eda
Evetttt. Biz de birçok tüp bebek merkezi gezmiştik.. İlk tüp bebek denemesinde hiç yumurta çıkmamıştı... Diğer bir merkezde embriyo kalitesi çok kötü geldi... Artık çok yorulmuştuk, nasıl bir yol alacağımızı bilmiyorduk.. Doktortakvimi yorumlarını okuyarak bu güzel kadına gelmeye karar verdik.... İyi ki de gelmişiz.... Şimdi hamileyim... Allah sağlıkla elime aldırsın diyorum, allah razı olsun Esra Hocam..
İrem
Umudumun tükendiği anda karşıma çıkan isim Esra Çabuk Cömert!
Ayla
Gebelik takibi ve doğum için Esra Çabuk Cömert'e gittim. Herşey harikaydı. İlgili, bilgili neşeli doktorum, iyi ki Esra Hocam var. Bebeğimi Esra Hocayla karşılamak bu süreçte verdiğim en doğru karardı.
Arzu
Çocuk isteyen bir çift olarak 8 aydır çocuk sahibi olamıyorduk, tüm testlerimiz de normal gelmişti, Esra Hoca ile bir arkadaş aracılığı ile tanıştık, Esra hoca ile klomen tedavisine başlamaya karar verdik ve sonucumuz bu kadar kısa sürede pozitif geldi... Allah yolunuzu açık etsin Esra Hocam.
Hale
Çıktığım bu meşakkatli yolda ilgi ve alakasına minnettar kaldığım sevgili doktorum.. güler yüzünüze ve iyi niyetli yaklaşımınıza teşşekkür borç bilirim. Sayesinde doğumdan hiç bir zaman korkmadım ki iğneden korkan ben sizin gibiler iyiki var diğer doğumlarda görüşmek dileğiyle
Funda
TÜM HASTA ÖYKÜLERİ
YUKARI ÇIK
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024