Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm
(0506) 293 52 79
(0533) 047 27 90


Kadınların Kızlık Zarı Dikimi Öncesi Tedirginlikleri Neler?

Esra Çabuk CÖMERT

Kadınların ilk cinsel deneyimi sonrasında bekaretini kaybetmesi, sonraki ilişki ve evlilik gibi durumlarda sorun yaratabilmektedir. Bu durumun farkında olan ve mevcut sorunu çözmek isteyen kadınların tek çaresi ise kızlık zarı dikimi olmaktadır. Dikim ile birlikte bekaret yeniden kazanıldığı gibi kişiler bu konuda oldukça sorunsuz bir şekilde yaşama devam etme şansına sahip olur. Kadınların bekaret kazanmasını ve operasyon sonrasındaki ilk ilişkide kanama yaşamasını garantileyen bu yöntem, sağladıkları nedeniyle kadınlar için oldukça önemlidir. Herhangi bir sorun yaşamak istemeyen kişiler için bu yöntemin tercih edilmesi gerekir. Böylece kızlık zarı üzerinden herhangi bir problem ya da eş ile çatışma yaşanması da önlenir. Fakat kadınların bu konularda pek çok farklı tedirginlikleri olabilmektedir.

Gizlilik

Kadınlar bu konuda gizli kalmayı tercih eder ve gizli kalamama endişesi çoğu kişi için ciddi bir panik yaratır. Öyle ki sağlık merkezine gidildiğinde dahi personellere bu konu hakkında herhangi bir detay vermekten kaçınılır ve sadece doktor ile birebir görüşmelerde kızlık zarı dikimi istendiği söylenir. Alanında uzman, yasal ve iyi bir sağlık merkezinde kadınların bu tip tedirginlikler yaşaması da ortadan kaldırılır. Doktor ile sürekli iletişim halinde olan kadınlar, ihtiyaçlarını aktararak, gizlilik tehlikesi olmadan sorunlarını çözer.

Operasyonunun Duyulması

Kadınların bu konudaki diğer bir çekincesi ise operasyonun duyulmasıdır. Kişilerin bu çekincesi çok ciddi boyutlara ulaşabildiği gibi sağlık merkezlerinde herhangi bir bilgi paylaşımının yapılmaması gerekir. Hasta haklarına saygılı ve gizlilik esasına göre işlemlerin yapıldığı bir sağlık merkezinde bu konuda herhangi bir çekince yaşamanız da söz konusu değildir.

Acı, Ağrı Hissetme

Kadınlar için hem muayene hem de operasyon sırasında acı ve ağrı hissetme ihtimali nedeniyle korku yaşanabilir. Fakat genital bölgeye yönelik yapılacak operasyonlarda son derece hassas ve nazik davranıldığı gibi kızlık zarı dikimi operasyonları ağrılı ve acılı geçmez. Bu bakımdan kadınların herhangi bir çekince yaşamasına gerek yoktur. Özellikle alanında uzman bir hekim tarafından uygulanacak operasyonlarda kadınların rahat edebilmesi adına gerekli önlemler alınır ve sonrasında acısız, ağrısız bir şekilde dikim operasyonları tamamlanır. Üstelik operasyon sonrasında da kadınların yine herhangi bir ağrı hissetmesi söz konusu değildir.

Kadınlarda Mahremiyet Ve Çekinme

Kadınlar için tedirgin yaratan bir diğer durum ise mahremiyettir. Operasyon öncesi ve sonrasında gerekli muayene işlemleri için kadınların genetik muayeneye açık olması gerekir. Özellikle daha önce herhangi bir genital muayene yaptırmayan kişiler, bu konuda utanabilmektedir. Bu tür durumlarda her ne kadar kadın doktorlar tercih edilse de bir kadının genital bölgeyi görme ihtimali pek çok kadın için itici ya da rahatsız edici gelebilmektedir. Fakat bunun bir tıbbi operasyon olduğu ve hem doktorların hem de personellerin bu şekilde olaya yaklaştığı kesinlikle unutulmamalıdır.

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?
Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?
Genital Siğil Nedir?
Genital Siğil Nedir?
Aşılama Tedavisi Nedir? Kimlere Yapılır?
Aşılama Tedavisi Nedir? Kimlere Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp