Korunmadan cinsel ilişkiye girmelerine rağmen 1 yıl boyunca hamile kalamayan kadınlarda kısırlık olup olmadığı araştırılmalıdır. Kısırlık kadından kaynaklanabileceği gibi erkekten de kaynaklanabilir. Bu nedenle çiftlerde kısırlık belirtileri hem erkek hem de kadın için ayrı ayrı değerlendirmeye alınır.

KADINLARDA KISIRLIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kısırlık başlı başına bir hastalık olmayıp sadece altta yatan farklı nedenlere bağlı olarak gebeliğin doğal yollardan meydana gelememesi durumudur. Bir hastalık olmadığı içinde öncesinde belirti vermesi gibi bir durum söz konusu değildir. Zaten kadınların bir çoğu da korunmadan cinsel ilişkiye girmelerine rağmen gebe kalamamaları durumunda kısırlıktan şüphe duymaya başlar.

Bunun haricinde bir önce belirtinin ortaya çıkması gibi bir durum söz konusu değildir. İnfertilite yani kısırlık kaynaklı olan sağlık sorunlarının ortaya çıkması gibi durumlar söz konusu olabilir. Örneğin yumurtlama düzensizliği yaşayan kadınlarda adet dönemlerinin düzensiz olması şikayeti ile doktora başvuruda bulunulması mümkündür.

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde kısırlık belirtileri için de aynı durum söz konusu olup önceden bir belirtinin ortaya çıkarak erkekte kısırlık olduğunun ortaya çıkması son derece zordur. Erkeğin 1 yıl boyunca hiç korunmadan cinsel ilişkiye girmesine rağmen eşinin hamile kalmaması durumunda mutlaka kısırlık sorunu olup olmadığını araştırması ve bunun için gerekli tetkikleri yaptırmaları gerekmektedir.

Kısır Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım Kadın / Erkek 

Kişinin gerekli sağlık testlerini yapmadan kısır olup olmadığını kendisinin anlamasının hiçbir yolu yoktur. Bunun tek yolu çiftin bir sağlık kuruluşuna giderek gerekli tetkikleri yaptırmasıdır. Yapılan kısırlık testi sonuçları doktor tarafından incelenerek tanı konulur ve buna göre bir tedavi takvimi belirlenir. Bazen ortada hiçbir neden yokken çiftin doğal yollarla bebek sahibi olamadığı sebepsiz kısırlık vakalarının da yaşandığı görülebilmektedir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024