Kızlık zarı dikimi, evlilik öncesinde cinsel ilişki yaşayan kadınlar için uygundur ve çoğu zaman evlilik öncesinde tercih edilmektedir. Zar dikimine yönelik geliştirilen yeni yöntemler sayesinde kadınların bu operasyonları yaptırması çok daha kısa sürmekte ve kadınların kolay bir şekilde bu konuda destek alması sağlanmaktadır. Zar dikimi yaptırmayı düşünen kişiler için en çok merak edilen konu ise en uygun zamanın ne zaman olduğudur. Yapılan araştırmalar ve uygulanan son yöntemler ile birlikte kadınlar için en uygun zaman, cinsel ilişkiye girileceği zamana en yakın olan tarihtir. Bir sonraki cinsel ilişki öncesinde zar dikiminin yapılması kadınların garantili bir şekilde destek almasını sağlar. Zar dikimi sırasında kadınlar için en çok soru işareti yaratan durumların başında cinsel ilişkide kanama yaşanıp yaşanmayacağıdır. Öyle ki güvenilir yerler dışında yapılan operasyonlarda bu şekilde bir risk vardır ve bu riskin ortadan kaldırılabilmesi adına mutlaka uygun bir yerde ve iyi bir uzman dahilinde zar dikimi yapılmalıdır.

Zar Dikimi Operasyonunda Ne Yapılır?

Vajina bölgesinde yer alan özel zar, ilişki ile birlikte yırtılırken, mukoza dokusunun yeniden dikilmesi ile birlikte bölge bir sonraki ilişkide kanama yaşayacak hale gelir. Bu bakımdan zar dikimi ile birlikte kadınlar bir sonraki ilişkide kanama yaşamaya başlar. Böylece önceki ilişkiler anlaşılmaz ve evlilik durumlarında da bakirelik noktasında kadınların sorun yaşaması önlenir.

İşlem Nasıl Yapılır?

Zar diktirme operasyonları genelde 30 dakikalık bir süre içerisinde tamamlanmaktadır. Herhangi bir şekilde ameliyat ortamına girmeden, narkoz almadan zar dikimi yapılabilmektedir ve bu bakımdan operasyon sonrasında kişiler normal yaşamına devam edebilmektedir. Bu bakımdan hayatı hiçbir şekilde etkilemeyecek bu operasyonlar ile birlikte sizler de hem kanama yaşamayı garantileyebilir hem de güvenilir bir şekilde mevcut sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Zar diktirme işlemlerinde genelde iki yöntem tercih edilmektedir. Kalıcı ve geçici olarak da adlandırılan bu yöntemlerde kişilerin ilişkiye gireceği tarihe göre seçim yapılabilmektedir. Özellikle evlilik öncesindeki bir kadın için geçici yöntem tercih edilebilir. Bu geçici yöntem ile birlikte kadınların daha yüksek başarı oranları ile dikim yaptırması ve evlilik gecesinde yaşanacak ilk ilişkide kadınların kanama yaşanması sağlanabilir. Kalıcı zar dikimi operasyonunda ise biraz daha farklı bir yöntem tercih edilir. Bu yöntemde kadınların ilişkiye gireceği tarih tam olarak bilinmediği gibi genel olarak dikim işlemleri yapılır ve böylece kadın bir sonraki belirsiz ilişki için hazır hale getirilir. İki operasyonda da kadınların kanama yaşaması hedeflenir ve buna yönelik işlem yapılır. Kanamanın yaşanıp yaşanmayacağı, operasyonların başarılı olup olmadığı ise uzmanların deneyimine bağlıdır. Bu nedenle de kişilerin iyi bir uzmanla çalışması gerekir.

Hangi Merkez, Hangi Uzman?

Merkez seçimi sırasında kadınların çok ciddi sorun yaşadığı ve kararsız kaldığı bilinir. Uzman seçiminde kadınların önerileri, daha önce operasyon yaptıran kişilerin deneyimleri incelenebilir. Bu incelemeler ile birlikte kişilerin kolay bir şekilde seçim yapılabilir. Türkiye genelinde ön plana çıkmayı başaran pek çok merkez olduğu için kişilerin bu merkezleri incelemesi ve ardından uygun bir tarih için randevu alması yeterli olacaktır. Üstelik operasyonlar kısa süre içerisinde tamamlandığı için kişilerin uzak bölgelerdeki merkezleri tercih etmesinde de herhangi bir çekince yoktur. Operasyon sonrasında pansuman ya da yinelenen kontroller gerekmez. Bu bakımdan kadınlar tek bir operasyon ile birlikte sonuç elde ederek, tekrar doktora gitmeye gerek kalmadan zar dikim operasyonlarını tamamlayabilir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024