Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

KIZLIK ZARI NEDİR VE NASIL BİR YAPIDADIR?

 

Kızlık zarı vajinanın içerisinde yer alan ince bir dokudur. Latince adı Hymen olan kızlık zarı, vajinadan yaklaşık 1 – 1,5 cm kadar içeride yer alır. Kızlık zarının en önemli görevi kadın genital organlarını dış etkenlerden ve mikroplardan koruyarak enfeksiyon oluşumunu engellemektir. Bunun yanı sıra toplum değerleri olarak kızlık zarının önemi de büyüktür. Ayrıca adli tıpta da kızlık zarı incelemesiyle kişinin tecavüze uğrayıp uğramadığı anlaşılabilmektedir. Bu nedenle kızlık zarı önemli bir yere sahiptir. Özellikle vücudun mikrop ve bakterilerden uzak kalması için kızlık zarı yapısı önem taşır.

Kızlık Zarı Neden Yırtılır?

Kızlık zarının yırtılmasına neden olan birtakım faktörler mevcuttur. Bu faktörler aşağıda sıralandığı gibidir.

  • Vajina bölgesinde herhangi bir operasyon ya da ameliyat geçirilmiş olması.
  • Kesici özelliği olan ya da sert yapılı bir nesnenin üzerine düşmüş olmak.
  • Vajinal yolla tampon ya da ilaç kullanmak.
  • Travmatik sebepler doğuracak şekilde kaşımak.
  • Vajina içerisinde sert ya da uzun bir cisim kullanmış olmak.
  • Kızlık zarının çok fazla gerilmesine neden olacak spor hareketleri yapmış olmak.

Kızlık Zarı Dikimi Hakkında Genel Bilgiler

Kızlık zarı dikimi, vajina içerisindeki zarar görmüş olan mukoza yapılı dokunun tekrardan onarılması ve tamir edilmesi işlemidir. Bu işlem Hymenoplasti olarak adlandırılmaktadır. Kızlık zarı dikimi Ankara operasyonu başarılı, tecrübeli ve yeterli teknolojik donanıma sahip olan bir cerrah tarafından uygun koşullar altında yapılmalıdır. Özellikle enfeksiyon problemlerinin yaşanmaması için ameliyathane koşullarının iyi seviyede olduğundan emin olmak gerekir.

Kızlık zarı dikimi geçici ve kalıcı olarak iki farklı yöntemle uygulanmaktadır. Geçici kızlık zarı dikimiözellikle evlilik düşüncesi taşıyan ancak kızlık zarının önemli bir değere sahip olduğunu düşünen kişiler tarafından tercih edilmektedir.Bu operasyon kişi henüz evlenmeden birkaç gün önce yapılan bir operasyondur. Kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonu ise iki farklı yöntemle uygulanan bir ameliyattır. Bu yöntemler Flep yöntemi ve Mikrocerrahi yöntemi olarak sınıflandırılmaktadır.

Kızlık zarı dikimi için hangi yöntemin kişiye uygun olacağı konusu yapılan muayene sonrasında belli olmaktadır. Muayeneden sonra uzman doktor, hastanın öyküsünü de göz önünde bulundurarak doğru bir yöntem tercih etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »