Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Kızlık Zarı Nedir?

 

Kızlık zarı, Latince’deHymen olarak adlandırılan, vajina girişinden yaklaşık 1 ila 1,5 cm içeride yer alan ince yapılı bir maddedir. Toplumda bekaretin simgesi haline gelen kızlık zarı adli tıpta ise cinsel şiddet ve tecavüz içerikli olaylarda oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu tip durumlarda kızlı zarı muayenesi ile tecavüz şüphesi netleşmektedir.

Kızlık Zarının Yapısı Nasıldır?

Kızlık zarı denilen Hymen, vajinadan yaklaşık 1 – 1,5 cm içeride bulunan zar görünümlü bir dokudur. Bu doku mukoza şeklinde görülmektedir. Kızlık zarı dokusu üzerinde bir ya da birkaç tane delik bulunur. Bu delikler sayesinde adet kanaması düzenli olarak gerçekleşir. Kızlık zarındaki bu deliklerin sayısı ve büyüklüğü herkeste farklılık göstermektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Olur?

Kızlık zarı dikimi olarak adlandırılan Hymen onarımı, herhangi bir nedenden dolayı yırtılmış ya da yıpranmış olan kızlık zarının cerrahi müdahale ile yeniden onarılması işlemidir. Kızlık zarı dikimi  fiyatları operasyonlarına tıp dilinde Hymenoplasti adı verilmektedir. Bu operasyon genital bölge estetik ameliyatları arasında yer alan bir ameliyattır.

Kızlık zarı dikimi operasyonu 2 farklı yöntemle uygulanabilmektedir. Bu yöntemler aşağıdaki gibidir.

  • Geçici kızlık zarı dikimi yöntemi
  • Kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemi

Kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemi ise kendi içerisinde 2’ye ayrılmaktadır. Bu yöntemler aşağıdaki gibidir.

  • Kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonunda flep yöntemi
  • Kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonunda mikrocerrahi yöntemi

Geçici kızlık zarı dikimi  operasyonu evlenmeden yaklaşık olarak 1 – 7 önce yapılan bir operasyondur. Kızlık zarı dikimi operasyonu tecrübeli ve donanımlı bir cerrah tarafından uygulanmalıdır. Aksi takdirde sonucun başarılı olması beklenemez. Bu yüzden teknik donanıma sahip, tecrübeli ve el becerisi yüksek olan bir cerrah tercihi yapılmalıdır.

Kızlık Zarının Görevleri Nelerdir?

Kızlık zarı, kişi henüz anne karnındayken, yaklaşık 7. – 12. haftalar arasında oluşmaktadır. En önemli görevi 12 – 13 yaşlarına kadar vajinanın içerisine mikrop ve bakteri girişini engellemesidir. Kızlık zarı organ değildir. Bu sebeple herhangi bir işlevi de bulunmaz. Asli görevi kadın organlarını mikroplardan korumak için perde görevi görmesidir. Bu görevinin yanı sıra vajina içerisine yabancı madde girişini de engelleyen bir maddedir. Böylece vajina içerisinde enfeksiyon oluşumunu engeller. Kızlık zarı dikimi ankara dokturumuz sayesinde gizlilik koşulları içerisinde hizmet alın ve raha ediniz.

One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »