Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Kızlık Zarı Nedir?

ılker

Ankara Kızlık Zarı Dikimi Vajina içerisinde yer alan kızlık zarı, çok sayıda toplum için bekaret zarı olarak bilinir ve değerlendirilir. Kızlık perdesi olarak da bilinen bu zar cinsel ilişki ile yırtıldığından, kızlık zarı yırtılmamış olan kadınların daha önce hiç cinsel ilişkiye girmediği düşünülür. Pek çok adli vakada değerlendirme için de kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığına bakılır. Vajinanın 1 ila 1,5 cm iç kısmında yer alan kızlık zarı son derece ince bir yapıdadır. Kilo fazlası olan kişilerde yağ dokusunun da fazla olmasına bağlı olarak kızlık zarı vajinanın 4 ila 5 cm içinde de olabilir.

Kızlık Zarının Görevi Nedir?

Aslında kızlık zarının fonksiyonel anlamda bir organ gibi işlevi yoktur. Anne karnındaki bebeklerde gebeliğin 7 ila 12. haftası arasında oluşan kızlık zarı sadece kız çocuklar 11 ila 12 yaşına gelene dek vajina içerisine bakteri ve mikrop girmesini önleme gibi bir görevi bulunur. Kızlık zarı dokusu erkek bebeklerde de oluşur ancak bebekler anne karnındayken genital duvarlar ile birleşir testisin içinde bulunan deriyi oluşturur.

Çocukluk döneminde vajina içerisinde enfeksiyon oluşma riski daha fazladır. Bu açıdan bakıldığında kızlık zarının önemi bir görev üstlendiği söylenebilir. Ayrıca çok nadir olarak görülse de idrar kanalının olmaması durumunda çıkarılarak bu zardan idrar kanalı yapılması da mümkün olabilir. Bunlar dışında kızlık zarının herhangi bir işlevi yoktur.

Kızlık Zarı Nasıl Bir Yapıdadır?

Kızlık zarı son derece ince bir yapıda olmasına ve “zar” olarak adlandırılmasına karşın bir zar dokusu değildir. Ortasında küçük bir delik bulunan, vajina girişinde yer alan zara benzeyen bir yapıya sahiptir. Ortasında bulunan delik, regl döneminde adet kanının vücuttan atılabilmesini sağlar. Bu deliğin şekli, büyüklüğü ve nerede olduğu kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Yapısı ağız içi dokusu ile benzerlik gösterir.

Kızlık Zarı Neden Yırtılır?

Kızlık Zarının Ne Zaman Yırtıldığı Bilinir mi?

Kızlık zarı yırtıldıktan sonra yaklaşık 7 gün içerisinde kenar bölümleri iyileşir. Bu nedenle kızlık zarının yırtılmasının üzerinden 7 gün geçtikten sonra, ne zaman yırtıldığını anlamak mümkün olmaz. Bu süreçte anlaşılabilmesi için hekim tarafından muayene edilmesi gerekir. Kızlık zarının yırtılmasının üzerinden 7 gün geçtikten sonra hekim tarafından yapılan kontrolle de ne zaman yırtıldığının anlaşılması olanaksızdır. Konuya dair merak edilen hususlardan biri de kızlık zarının dışarıdan görünüm görünmediği olur. Jinekolojik muayene ile görülebilir. Ancak muayene dışında vajinaya bakıldığında kızlık zarı görünmez. Bu zar yırtılırken ağrı ya da acı hissedilmez. Genellikle yaşanan his, ilk cinsel birleşmede kızlık zarı yırtıldığından, ilk cinsel deneyime bağlı olarak ortaya çıkabilen hafif bir acı hissi olabilir. Bu acı hissine neden olan kızlık zarının yırtılması değildir.

Kızlık Zarı Yırtıldıktan Sonra Oluşabilecek Durumlar

Çok hafif bir şekilde ve birkaç damla olmak kaydıyla kanama olabilir. Ancak kanamanın fazla olması halinde derhal sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Ancak kızlık zarının esnek olması halinde kanama meydana gelmeyebilir.

Hijyen bakımından sıkıntı olan durumlarda vajinal kanallarda bulunan bakteri ve mikroplar vajinada enfeksiyona sebebiyet verebilir.

Yırtılan bu doku etrafındaki dokuları da içine alarak iyileşirse rekto-vajinal veya vasiko-vajinal fistüller ortaya çıkabilir.

 

 

 

 

 

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Gebelikte Müzik Dinlemenin Faydaları
Gebelikte Müzik Dinlemenin Faydaları
Kolposkopi Nedir?
Kolposkopi Nedir?
Kadınlarda İdrar Kaçırma Sebepleri Nasıl Tedavi Edilebilir?
Kadınlarda İdrar Kaçırma Sebepleri Nasıl Tedavi Edilebilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp