Kızlık Zarının Bozulması / Yırtılması

Özellikle de Türkiye gibi geleneklerine bağlı olarak yaşayan toplumlarda ne yazık ki kadınlar üzerinde hala kızlık zarı baskısı uygulanmaktadır. Evlilik öncesi cinsel deneyim yaşayan kadınların değersizleştirilmesi nedeniyle pek çok genç kız evlenirken kızlık zarını diktirmek ve yaşayacakları sorunların bu şekilde önüne geçmek zorunda bırakılmaktadır. Kızlık zarının bozulması / yırtılması durumunda günümüzde yüzde 100 kanama garantili kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir.

Kızlık Zarı Nasıl Bozulur / Yırtılır?

Kızlık zarı vajina girişinin biraz içerisinde yer aldığı için genelde yaşanan ilk cinsel deneyim ile beraber bozulur. Bunun yanı sıra çok nadirde olsa bu bölgeye alınan şiddetli darbeler ve yapılan bilinçsiz müdahaleler neticesinde de kızlık zarının yırtılması durumu söz konusu olabilmektedir. Kızlık zarının yırtılması durumunda bekaretin bozulması işareti olarak genelde çok az miktarda olan bir kanama meydana gelir. Bazı kadınlarda ise esnek kızlık zarı bulunduğu için kızlık zarının bozulması meydana gelmeyeceği için kanama meydana gelmez.

Bozulan Kızlık Zarı Kendini Yeniler Mi?

Kızlık zarının bozulması durumunda merak edilen soruların başında zarın uzun bir süre sonra kendisini yenileyip yenilemeyeceğidir. Ancak kızlık zarının kendiliğinden yenilenmesi kesinlikle söz konusu değildir. Bu nedenle evlilik öncesi cinsel ilişki yaşayan kişilerin kızlık zarının tamir edilmesi için bir doktordan yardım almaları gerekmektedir.

Kızlık Zarının Dikilmesi

Kızlık zarının dikilmesi olarak anılan işlemde aslında dikme yapılması söz konusu değildir. Bunun yerine aslında zar dokusu özel teknikler kullanılarak yenilenmekte ve baştan yapay bir kızlık zarı oluşturulmaktadır. Kızlık zarı tamiri için kullanılan farklı teknikler bulunmakta olup operasyonun başarısı tamamen tercih edilen doktor ile kullanılan teknik seçimine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Hemen Ara
Whatsapp