Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm
(0506) 293 52 79
(0533) 047 27 90


Kızlık Zarının Esnek Olduğunu Nasıl Anlarız?

ılker

Elastik kızlık zarı ya da esnek kızlık zarı cinsel birleşme ile bozulmayan kızlık zarı olarak bilinmektedir. Kızlık zarı vajinanın giriş kısmından iki üç santimetre kadar içeride bulunan zar yapısına sahip bir dokudur. Yapılan araştırmalar bu dokunun fizyolojik bir yararını ortaya çıkaramamış olsa da pek çok toplumda bekaretin simgesi olarak kabul edilmekte ve hala büyük önem görmektedir.

Genelde ilk cinsel ilişki sonrasında kızlık zarı yırtılarak bozulur ve bu yırtılma sonrasında bir miktar kanama meydana gelir. Ancak bazı durumlarda cinsel birleşme olsa dahi kızlık zarı yırtılmaz. Bu gibi durumlarda esnek kızlık zarı varlığı düşünülür. Her yüz kadından 25 tanesinde kızlık zarının esnek olduğu bilinmektedir. Kızlık zarının tam ortasında bulunan açıklığın diğer zar tiplerinden daha fazladır ve kızlık zarının esnemesinin buna bağlı olarak meydana geldiği düşünülmektedir.

Kızlık zarının çok esnek olması durumunda kızlık zarı cinsel birleşme sonrasında tamamen eski haline bile geri dönebilmektedir. Zarın ortasında yer alan açıklığın çapı genişledikçe zarın esneme oranı da o kadar yükselmektedir. Esnekliğin yüksek olduğu durumlara cinsel ilişki sonrası kanama genelde görülmez. Düşük olduğu durumlarda ise her cinsel birleşme sonrası bir miktar kanama görülmesi mümkündür. Kızlık zarının esnek olup olmadığı ise bu alanda uzman olan bir jinekoloğun muayenesi ile anlaşılabilir. Kişinin bunu kendisinin anlaması mümkün değildir.

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Genital Siğil Nedir?
Genital Siğil Nedir?
Aşılama Tedavisi Nedir? Kimlere Yapılır?
Aşılama Tedavisi Nedir? Kimlere Yapılır?
Anne Sütünün Önemi
Anne Sütünün Önemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp