Klitoris Mantarı Sebepleri ve Alınabilecek Önlemler

Kaşıntı, vücudumuzun neresinde olursa olsun canımızı sıkan bir olaydır. Hele bir de bu can sıkıcı olay klitoriste yaşanıyorsa durum daha da can alıcı olabilir. Peki klitoris mantarının sebepleri nelerdir ve hangi önlemler alınmalıdır?

Klitoris Mantarı Neden Olur?

Klitoris mantarının sebepleri antibiyotik kullanımı, şeker hastalığı, alerjik nedenler, deri hastalıkları, emzirme, doğum kontrol hapları, genital bölgedeki kanserojen maddelerdir. Fakat görülen en yaygın sebep mantarlardır. Kadınların %90’ının vajina-klitoris bölgesinde görülen mantarlar faydalı ve zararlı olarak ayrılır. Bu mantarlar çoğunlukla ilkbahar ve yaz aylarında nemli ortamda fazlaca bulunduklarından etkileşime girerler ve zararlı mantarların galip gelmesi sonucu enfeksiyon oluşur.

Genital bölgenin bakımsız bırakılması kaşıntının nedenlerinden biridir. Asidik özellik taşıyan sabunların veya aslında el yıkamak için kullanılması uygun olan sabunların genital bölge temizliğinde kullanılması veyahut da duş jellerinin bu bölgelere fazla temasından dolayı bölgedeki faydalı mantarlar etkilenir.

Cinsel birliktelik yaşadığınız partneriniz eğer zararlı mantar taşıyıcısıysa önlem alınmadığı takdirde bunlar, otomatikman size de geçecektir.

İç çamaşırı temizliğinde kullanılan kimyasallar -deterjan ve yumuşatıcı gibi- yeteri kadar arındırılmadığında klitoris mantarı ve buna bağlı kaşıntıya neden olabilmektedir.

Yine kadınlarda en çok görülen vajinal enfeksiyonlardan biri trikomonas vajiniti adlı enfeksiyondur ki klitoris mantarının başlıca nedenleri arasında gelir. Bu enfeksiyonu oluşturan parazit, kadınlarda sıklıkla vajina ve rahim ağzında tutunduğu gibi uretra ve mesanede de yer alır. Bu enfeksiyonun belirtileri cinsel organda şişlik, acı, kokulu ve koyu sarı veya yeşil renkli akıntıdır.

Menopoz döneminde kadınlık hormonunun azalması ve zamanla tükenmesiyle vajina duvarı incelir ki bu da klitoris mantarına ve buna bağlı olarak kaşıntıya sebep olur.

Klitoris mantarına karşı alınacak önlemler

-Pamuklu iç çamaşırı tercih etmek.

-İç çamaşırlarını kimyasallarla değil de sabunla yıkamak ve yıkadıktan sonra yüksek buharlı ütüyle ütülemek. Sabunla yıkama olanağı yok ise yüksek ısıda yıkamak ve sonrasında buharlı ütüyle ütülemek.

-Genital bölge temizliğinde her sabun ve her duş jelini kullanmamak; bölgedeki tüylere dikkat etmek ve bu bölgeyi nemli bırakmamak.

-Kokulu ped, kokulu tuvalet kâğıdı veya ıslak mendil kullanmamak.

-İç çamaşırı değişimini aksatmamak.

-Cinsel yolla bulaşmadan korunmak için kondom kullanmak.

Bu önlemler büyük ölçüde faydalı olmakla birlikte kaşıntının sürmesi durumunda en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

Hemen Ara
Whatsapp