Koronavirüs Jinekolojik Kanserlere Yol Açar Mı?

Son dönemlerde yaşanan Koronavirüs salgını insanlar üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Koronavirüs sonrası kişide solunum yolu problemleri, eklem ağrıları görülebiliyor. Merak konusu olan ve kafaları karıştıran diğer bir soru koronavirüs jinekolojik kanserlere yol açar mı sorusudur. Virüs hala gizliliğini korumaya devam ediyor.

Şu an için virüsün jinekolojik kanserler üzerinde herhangi bir etkisi tespit edilmemiştir. Kansere neden olan psikolojik sorunların başında stres ve kaygı gelir. Bunlar kansere yakalanma riskini artırır. Koronavirüs insanları psikolojik yönden etkiler. Bu süreçte stres yapmamak gerekir. Strese bağlı meydana gelen kanser vakaları ve ilerleme tabloları mevcuttur.

Koronavirüs Jinekolojik Kanserleri Tetikleyebilir

Koronavirüse karşı gerekli önlemler alınmadığı taktirde kişide bazı problemler açığa çıkar. Uzun vadeli stres bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Zayıflayan bağışıklık sistemi ise kanserleri tetikler.

Hastalarda sindirim sorunlarının yanı sıra depresyonlar açığa çıkar. Kronik hale gelen stres kanserlerin ilerlemesine ve büyümesine neden olur. Kanserli hücrelerin gelişimini engellemek için koronavirüsün sebep olabileceği stres faktöründen mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

Jinekolojik Kanser Türleri Nelerdir?

Kanser, vücuttaki hücrelerin kontrolsüz bir biçimde çoğalmasına verilen isimdir. Jinekolojik kanserler ise genellikle üreme sistemlerini hedef alır. Koronavirüsün neden olabileceği çeşitli jinekolojik kanser türleri vardır.

Jinekolojik kanser türleri şunlardır:

Bunlar kadınlarda görülen jinekolojik kanser türlerinden bazılarıdır. Kadın üreme organlarında başlar ve tedavi edilmezse giderek ilerlerler. Bu yüzden erken teşhis edilmesi tedavi açısından hastaya büyük avantaj sağlar.

Koronavirüsün Jinekolojik Kanserlere Yol Açmaması İçin Neler Yapılmalı?

Koronavirüs jinekolojik kansere yol açar diyemeyiz. Bu konuda kesin bir ispat ve delil mevcut değildir. Fakat dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Kanser riskini en aza indirmek için stresi kontrol altında tutmak gerekir.

Aynı zamanda virüsle mücadele edilmeli. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmeli. Kadınlara düzenli olarak jinekolojik muayene yaptırmaları tavsiye edilir. Düzenli olarak test ve tarama yapılmaz ise kanserler ilerler ve tedavi edilmesi güç bir hal alır.

Öncelik muhakkak virüsten korunmak olmalıdır. Virüsten korunmanın en kesin yöntemi ise aşılardır. Aşı olarak koranaya yakalanma riskinizi en aza indirin. Aşı olmayan bireyler aşı olanlara oranla bu süreci daha ağır geçirmektedir.

Korona Enfeksiyonu Esnasında Görülen Jinekolojik Kanserler

Kanser hastalarının tedavilerinin düzenli olarak takip edilmesi ve ilerletilmesi gerekir. Pandemi süreci, jinekolojik kanserlere müdahaleyi engellemez. Jinekolojik türde bir kanser tedavisi gören kişinin, tedavisi uygun ortam koşullarında devam ettirilir.

Korona enfeksiyonu sırasında hasta ameliyat edilebilir. Rahim kanseri, serviks kanseri, yumurtalık kanseri gibi kanser türlerine olduğunca erken müdahale etmek gerekir. Jinekolojik kanser öyküsüne sahip bir kişi, koronavirüs risk grubu içerisinde yer alır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024