Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Kozmetik Jinekoloji

Genital estetik ameliyatların yaygınlaştığı son günlerde labioplasti yani iç ve dış dudak estetiği sorun yaşayan bayanların son dönemlerde sıkça başvurduğu bir operasyondur. Yapısal olarak veya çok doğum gibi nedenlerden kaynaklanan şekil bozukluğu ve asimetrik sorunlar labioplasti ile düzeltilmekte, bayanları büyük bir sıkıntıdan kurtarmaktadır. Mutlaka uzmanlar tarafından ve steril ortamlarda yapılması gereken işlem kısa süreli ve ağrısız bir işlemdir. Hasta bir gün sonra normal hayatında dönmekte, birkaç gün sonra da iş yaşamına rahatlıkla dönüş yapabilmektedir.

Genel veya lokal anestezi ile yapılan işlemde operasyon sonrası doktorun tavsiyeleri ile ağrısız ve acısız süreç atlatılmaktadır. Cinsel ilişkide ağrı, enfeksiyon ve şişliklere neden olan iç dudak şekil bozuklukları kadının yaşam kalitesini olumsuz etkilemekte, özgüvenini sarsmaktadır. Ameliyat izi belli olmayan operasyonda iyileşme süreci oldukça hızlı olup, hastalar daha önce bu operasyonu yaptırmadıklarına pişman olmaktadır.

 

KIZLIK ZARI DİKİMİ

Kozmetik jinekoloji içinde yer alan kızlık zarı dikimi, kızlık zarının yırtılması, patlaması veya zedelenmesi durumunda yapılmaktadır. Kızlık zarı onarımı veya dikimi kısa süreli bir operasyon olup geçici veya kalıcı olarak yapılan bir işlemdir. Geçici operasyonla düğünden birkaç gün önce yapılan işlemlerdir. Kaza sonucu veya bisiklete binerken bile darbe alabilen kızlık zarı uzmanlar tarafından işleme tabi tutulmalı ve steril olmayan kliniklerde bu işlem yaptırılmamalıdır. Flep kaydırma ile kalıcı olarak tamir edilen kızlık zarı herhangi bir işlem gördüğü belli olmayan bir operasyondur.

 

KÜRTAJ

Rahimin istenmeyen gebelikten veya kalıntılardan temizlenmesi olan kürtaj, genel veya lokal anestezi ile yapılan bir işlemdir. Anne sağlığının risk altında olduğu veya 10 haftalıktan az istenmeyen gebeliklerde başvurulmaktadır. Sık ve yoğun adet gören kadınlarda da kürtaj yöntemi ile rahim temizlenmekte, hasta sağlığına kavuşmaktadır. Genel anestezi ile yapılan kürtaj sonrası sersemlik, bulantı, halsizlik ağrı ve kanamanın olması normaldir. Kanamalar hiç görülmediği gibi giderek azalan oranlarda görülmektedir. Operasyondan bir saat sonra yeme içme başlamakta, çorba ve kahvaltı gibi hafif yiyecekler tavsiye edilmektedir. Uzman tarafından verilen antibiyotik ve ağrı kesiciler düzenli kullanılmalı, iki haftadan önce cinsel ilişki yaşanmamalıdır.

Düşük tehlikesi veya bebeğin anne karnında ölmesi nedeni ile yapılan kürtaj sonrasında en az üç ay yeni bir gebelik yaşanmaması için aile planlaması yapılmalıdır. Kürtaj sonrasında banyo yapmanın herhangi bir sakıncası yoktur.

 

KÜRTAJIN YASAL BOYUTU

Kürtaj 10 haftalık gebelik sonrasında anne babanın rızası olsa bile yapılmamaktadır. Aile planlaması yöntemi olmayan kürtaj, sağlık riski teşkil eden durumlarda ve 10 haftadan erken gebeliklerde yapılan bir işlemdir. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması olan operasyon 10 haftadan daha az gebelikler için onaylanmakta, 10 hafta üzeri gebeliklerde yasaklanmaktadır. Gayri resmi kliniklerde kürtaja başvurulmamalı, hayati risk teşkil eden ortamlarda kürtaj yaptırılmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »