Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişkiye Girilirse Ne Olur?

Gerek jinekolojik bazı hastalıkların (rahim duvarının kalınlaşması gibi) tedavi edilmesi amacı ile gerekse de istenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında kullanılan kürtaj son derece önemli bir operasyondur. Operasyon uzman olan kişilerce yapılması durumunda kürtajın zararları yok denecek kadar azdır.

Ancak yasal kürtaj süresi dolduktan sonra bilinçsiz kişilerce yapılan operasyonlarda kürtajdan sonra kısırlık da dahil olmak üzere pek çok sorunun ortaya çıkması kaçınılmazdır. Kürtaj sonrasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında en çok sorulan sorulardan biride “kürtaj sonrası cinsel ilişkiye girilirse ne olur?” sorusudur.

Kürtaj Sonrası Cinsellik Ne Zaman Olmalı?

Kürtaj sonrası cinsellik için doktorunuzun önerdiği takvimi birebir uygulamanız çok önemlidir. Çünkü her kürtaj işleminde uygulanan teknik ve yapılan kürtajın boyutu aynı değildir. Yani yapılan işlem standart bir işlem olmadığı için kişinin uygulaması gereken cinsel perhizin süresi de aynı olmayacaktır. Ancak genelde kürtaj sonrası cinsel ilişki için kadının mutlaka kanamasının tamamen durması ve kürtaj işleminin üzerinden en az 20 gün kadar geçmesi beklenmelidir.

Bunun nedeni kadının enfeksiyon kapmaya son derece açık olmasıdır. Bu sürenin dolmasını beklemeden cinsel ilişkiye giren kadınlar enfeksiyon kapma risklerini bariz şekilde arttırmış olur. Kürtaj sonrası enfeksiyon son derece riskli bir sürecin başlamasına neden olacağı gibi kadının kendisini riske atması anlamına gelir. Bu nedenle doktorunuzun kontrolünden geçerek onay vermediği ya da size cinsel ilişki için beklemenizi söylediği tarihi doldurmadan asla cinsel ilişkiye girmemeniz önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »