Kürtaj Sonrası Gebelik Devam Eder Mi?

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için yapılan kürtaj aslında uzman ellerde yapılması durumunda son derece basit bir operasyondur. Hafif bir genel anestezi altında yapılmakta ve rahim içerisi temizlenerek gebelik sonlandırılmaktadır. Ancak bazı durumlarda operasyon tam anlamı ile yapılamadığı için kürtaj sonrası gebelik sorunları ortaya çıkar. Özellikle de rahimde kalıntılar kalması durumunda kürtaj sonrası gebelik değerleri yükselmeye ve gebelik belirtileri ortaya çıkmaya devam etmektedir. Peki, kürtaj sonrası gebelik devam eder mi?

Kürtaj Sonrası Gebeliğin Devamı Nasıl Anlaşılır?

Özellikle de erken dönemde kürtaj olan kadınlarda ne yazık ki deneyimsiz doktorlar tarafından yapılan kürtaj işlemleri ile beraber bir takım sorunlar görülmektedir. Bu nedenle zaten kürtaj yapan doktorların büyük bir bölümü gebeliğin en azından 5. haftasını doldurmasını beklemeyi tercih etmektedir. Yine burada yapılan en büyük hata doktorun kürtaj sonrasında rahim içerisini ultrason kullanarak kontrol etmemesidir.

Oysaki kürtajdan sonra mutlaka ultrason ile görüntüleme yapılarak rahim içerisinin tamamen boşaltıldığından emin olunması gerekmektedir. Genelde zor bir ihtimal olmakla beraber ender görülen durumlarda doktorun rahmin iç bezleri gibi farklı yapıları 3-4 haftalık gebeliklerde bebek parçaları ile karıştırması nedeni ile gebeliğin sonlandırılması gerçekleştirilemez ve gebelik devam eder. Burada doktora düşen görev ultrason ile görüntüleme yaparak rahmi boşalttığından emin olması, hastaya düşen görev ise doktorunun talimatlarına uyarak sürekli olarak onu bilgilendirerek yaşanan olumsuzlukları bildirmesidir.

Hemen Ara
Whatsapp