Lohusalık, hamile kadınların doğumu gerçekleştirdikten sonra yaşadığı bir süre zarfına verilen addır. Bu süre yaklaşık olarak 6-7 haftadır ve bu süre içerisinde kadınlar doğumdan önceki hallerine dönmeye başlarlar. Bu dönem lohusalık dönemi olarak adlandırılır ve bu dönem kadınlar için bazı farklılıkların başlangıcıdır. Lohusa döneminde kadınların kendilerine dikkat etmesi gerekir. Tüm hormonların eskiye döndüğü bu dönemde kadınlar için birçok duygusal ve fiziksel gelişim kendisini gösterir.

Lohusa Döneminde Neler Yapılmalıdır?

Lohusa döneminde kadınların fazla yataktan kalkmaması, ani hareket etmemesi gerekir. Sağlıklı bir lohusa dönemi geçirmek için günlük egzersizler yapılmalı, beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Lohusalıkta sağlıksız beslenmek, yanlış hareketler yapmak kadınların bünyesine zarar verecektir ve buna bağlı olarak da lohusalık döneminden çıkış süresi uzayacak, zor anlar yaşanacaktır. Lohusalık bitiminden önce hiçbir fiziksel zorluk yaşanmamalı, rahat bir lohusa dönemi geçirilmelidir.

Lohusa Döneminde Beslenme

Lohusa döneminde bolca süt yapan besinler tüketilmelidir çünkü bebek için bu oldukça önemlidir. Kadınlar lohusa döneminde zararlı yiyecekler tüketmemeli, sağlıklı besinler tercih edilmelidir. Asitli içecekler içilmemeli bunun yerine süt, ayran gibi sağlıklı içecekler tüketilmelidir. Sebze yemekleri ve et yemekleri, tüm balık çeşitleri lohusalık dönemi için tüketilmesi gereken önemli gıdalardır. Lohusalık dönemi oldukça hızlı bir dönem olduğu için tüm besinlerden faydalanmak ve bebek için süt yapıcı besinleri sürekli tüketmek gerekecektir. Kuruyemişler lohusalık döneminde kadınlara enerji sağlayan ve dönemi daha hızlı atlatmalarını sağlayan yiyeceklerdir.

Lohusa Dönemi Uzayabilir Mi?

Lohusa döneminin normal süresi 6 ile 7 hafta arasındadır fakat nadir durumlarda bu süre uzayabilir veya kısalabilir. Lohusa döneminin uzaması veya kısalması kadının bünyesine bağlıdır. Zayıf bir bünyesi olan kadın lohusa dönemini daha uzun yaşarken güçlü bünyeye sahip olan bir kadın bu dönemi çok kısa sürede atlatabilir. Ancak bu durum normal bir durum olmayabilir bu yüzden böyle bir durum yaşandığında doktor kontrolü şarttır. Lohusa dönemi çok kısa veya çok uzun sürmüşse bu durumu bir doktora bildirmek ve doktordan yardım almak gerekir.

Lohusa Dönemini Rahat Geçirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Lohusa döneminde olan kadınlar yattıkları yerden bazı egzersizler yaparak rahatlayabilirler. Lohusa döneminin rahat geçirilebilmesi için yatağın rahat olması ve kadınlara zarar vermemesi gerekir. Bunun yanında lohusa döneminde içilen bazı sıcak içecekler, lohusa dönemini daha rahat geçirmeye yarar. Kadınlar bu dönemde masaj ile oldukça rahatlayabilirler bu yüzden lohusa döneminde masaj yaptırmak çok iyi olacaktır. Sık sık dinlenmek, strese girmemek gerekir aksi takdirde çok zorlu bir lohusa dönemi yaşanabilir. Sürekli doktor kontrolü yapılmalı ve psikolojik sorunların yaşanmamasına dikkat edilmelidir. Hiçbir şekilde doktordan habersiz ağrı kesici gibi ilaçlar kullanılmamalıdır ve doğal beslenmek gereklidir. Tüm sağlık koşullarına dikkat etmek gerekir. Herhangi bir ilaç, süt yapıcı ek besinler lohusa dönemini ciddi derecede tehdit eden dış unsurlardır. Lohusa döneminde ılık su ile yapılan duşlar kadınları oldukça rahatlatıcı bir yöntemdir ve bu yöntem hafta 2 kez yapılabilir. Tüm bunlar uygulandığında lohusa dönemi çok rahat ve hızlı bir şekilde geçecektir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024