Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaşa bağlı olarak yumurtlama işleminin sona ermesi ile beraber yaşanan döneme menopoz adı verilmektedir. Bu dönemde vücudun hormon dengelerinde ciddi değişimler yaşandığı için vücutta pek çok değişiklik yaşanır. Ortaya çıkan bu değişikliklere menopoz belirtileri adı verilir. Peki, menopoz belirtileri nelerdir?

Kadınlarda menopoz döneminde ortaya çıkan ciddi belirtiler arasında ilki hiç şüphesiz ateş basmalarıdır. Vücutta bulunan hormon dengesinin büyük bir hızla değişmesi sonucunda olduğu tahmin edilen menopozda ateş basması için genelde bir tedavi uygulanması gerekmez. Ancak hastanın yaşam standartlarının olumsuz yönde etkilenmesi yada gece uyku uyumasını engelleyecek kadar şiddetli olması durumunda yapılabilecek müdahaleler bulunur.

Menopoz döneminde yaşanan bir diğer ciddi belirti de uyku düzeninde meydana gelen bozulmalardır. Aslında bu uyku düzeninin bozulması ortaya çıkan diğer belirtilerin bir sonucu olarak görülmektedir. Özellikle de akşam yaşanan ateş basmaları sonucunda bozulan uyku düzeni bir süre sonra ciddi uykusuzluk sorunlarına yol açılabilmektedir. Cerrahi menopoz olarak bilinen rahimin ve yumurtalıkların alınması sonucu meydana gelen menopoz durumlarında ise ani bir şekilde kişinin menopoza girmesi nedeni ile belirtiler çok daha şiddetlidir. Menopoz tedavisi için ise alanında uzman bir kadın hastalıkları doktorunun desteği önemlidir. Yine erken menopoz olarak bilinen kadınların erken yaşta menopoza girdikleri durumlarda da kadın hastalıkları doktorunun desteği gerekmekte ve erken menopoz tedavisi uygulanarak kadının tekrar adet görmesi sağlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »