Plansız Gebeliklerde Ne Yapılabilir?

Plansız ve korunmasız bir şekilde ilişkiye giren kişilere hamile kalması mümkün olabilir. Üstelik bazı durumlarda koruma olsa dahi hamileliğin başladığı görülmektedir. Bu nedenle istenmeyen gebelik gibi durumlarda kişilere kürtaj olunması gerekir.

Türkiye genelinde yasal bir şekilde uygulanabilen bu tedavi yönteminde kişilerin 10 haftalık bir süresi vardır. Gebelik başlangıcından itibaren 10 haftalık bir süre içerisinde kişiler bu haktan yararlanabilme ve bebeğini aldırma imkanına sahiptir. Kürtaj işlemleri için diğer bir kriter yaştır. 18 yaşın altındaki kadınların herhangi bir şekilde bu operasyonlar için müracaatta bulunması mümkün değildir. 18 yaşını geçen kadınlar ise kendi iradeleri dahilinde bu operasyonlar için talepte bulunabilir.

Operasyonlardaki Sorunlar Nelerdir?

Kadınların özellikle bu tür operasyonlardaki en büyük çekincesi operasyonların duyurulacağı ve farklı kişiler tarafından bu bebek aldırma işleminin öğrenilme ihtimalidir. Fakat Türkiye’de yasal bir şekilde hizmet veren tüm sağlık kurumları gizlilik esasına göre işlem yapar. Bu bakımdan operasyonların üçüncü kişiler ile paylaşılması söz konusu değildir. Fakat yasal bir şekilde işlem yapmayan ve gizli kapılar ardında uygulanan operasyonlar için bu tür konularda kesin bir şey söylenemez. Bu bakımdan kadınların iyi ve yasal bir şekilde hizmet veren merkez ile çalışmasının da ne kadar önemli olduğu net bir şekilde görülebilir. Özellikle bebek aldırma operasyonları sonrasında kişilerin bir daha çocuk sahibi olamayacağına yönelik çok farklı yanlış algılar vardır. Fakat tüm bu algılar tamamen yanlıştır ve kişilerin yeniden çocuk sahibi olabilmesi mümkün olabilmektedir. Bu bakımdan bebek aldırma, kişinin gelecekteki bebek planlamaları için herhangi bir engel teşkil etmez. Uygulamalarda farklı tekniklerin uygulanabilir durumda olması, merkezler arasında farklılık yaratmaktadır.

Son gelişmiş teknolojiler ile uygulanacak bir operasyon kişilerin daha hızlı ve acısız bir şekilde bebek aldırmasını sağlar. Daha çok vakum gibi farklı ifadelerle adlandırılan bu yöntemlerden kişilerin kendi tercihlerine ve iradelerine bağlı olarak yararlanabilmesi mümkündür. Özellikle fiyat noktasında da kişilerin çok farklı soru işaretleri olabilir. Fiyat için ise net bir rakamdan bahsedilemez. Özellikle özel sağlık kurumlarında yapılacak operasyonlarda sağlık kurumunun fiyat politikaları geçerli olacaktır. Bu bakımdan çok farklı fiyatlar söz konusu olabilir. Bu şartlar göz önünde bulundurulduğunda kadınların mevcut süreci iyi bir şekilde ilerletebilmesi adına alanında uzman kişilerle çalışması gerekir. Üstelik sadece operasyon öncesinde değil operasyon sırasında da kadınların farklı bir sağlık problemi yaşamaması adına operasyonu uygulayacak olan hekimin iyi deneyimi olması gerekir. Merkez seçimi sırasında tüm bu detaylara dikkat etmeniz daha iyi ve sorunsuz bir şekilde hizmet almanızı sağlayacaktır. Üstelik yapacağınız görüşmelerde sizler için tüm bu ortamları hazırlayacak merkezleri belirlemenizin ardından bu merkezler arasında en uygun bir seçim yapmanız mümkündür. İnternet üzerinden bu tip durumlara için yardımcı alabilirsiniz.

Kürtaj Zorunluluğu Nasıl Ortadan Kaldırılabilir?

Yıllardır evli olan çiftlerin de başvurmak zorunda kalabildiği bu operasyonlarda çiftlerin korunması çok önemlidir. Korunmasız bir şekilde yapılan tüm ilişkilerde her zaman için hamilelik riski olduğu için çift korunmasız bir şekilde yapacağı ilişkilerde bu riski almış olacaktır. Bu nedenle kürtaj gibi ağır durumlarla karşılaşmamak adına kişilerin bu konuda korunması çok önemlidir. Aynı zamanda ertesi gün hapı gibi önleyicilerle bu süreci daha başlamadan önleyebilmek mümkündür. Bu bakımdan bu tip önlemlerin de alınması gerekmektedir. Zira istenmeyen bir hamilelik durumda çiftlerin ilerleyen durumlarda pişmanlık yaşaması söz konusu olabilir.

Eğer koruma sağlanırsa hamilelik de olmayacağından dolayı kişilerin bu tip riskleri alması ve zor kararlar vermesi gerekmeyecektir. Operasyon kararında kişilerin çeşitli çekinceleri olduğu gibi özellikle çiftler için bu kararı vermek daha zordur. Pek çok çift bu durumdan vazgeçebildiği gibi kadınlar gizli bir şekilde bu operasyonu yaptırmak istemesi halinde daha kararlı olabilmektedir. Her şekilde de kişilerin mutlaka uzman desteği alması gerekir. Uzman desteği ile birlikte bu konuda doğru karar vermek daha kolay olacaktır. Üstelik psikolog duruma tarafsız bakarak yönlendirici olacağı için kişilerin karar alma sürecinde büyük bir katkı sağlayacaktır. Kürtaj gibi çok önemli bir durum öncesinde siz de bu şekilde bir süreç ile mevcut dönem daha kolay atlatabilirsiniz.

Hemen Ara
Whatsapp