Serviksi ( rahim ağzını ) değerlendirmek, rahim ağzındaki enfeksiyonları, kanser belirtilerini kontrol edebilmek için kadınlara uygulanan önemli bir rahim ağzına yapılan bir tarama testi olarak biliniyor. PAP Testi, PAP Smear Testi, Cervico – Vaginal Smear Testi, rahim ağzından sürüntü alma ya da cam üstüne ince yayma gibi farklı isimlerle anılan Smear Testi kadın sağlığı için oldukça önemli bir testtir.

Smear Testi Neden Yapılır?

Kadınlarda sıkça görülen rahim ağzı kanserlerinin ya da prekanseröz denilen kanser öncesi belirtilerin erken teşhisi için yapılmaktadır. Geçen yıllara nazaran günümüzde jinekolojik kontrollerde alışagelen bir test olmaya başlamıştır.

Smear Testi Uygulaması Neden Önemlidir?

Sürekli yenilenen vücut dokuları sebebiyle dökülen hücrelerin uzman bir doktor tarafından toplanarak özel işlemler uygulanarak mikroskop yardımı ile incelenmesi işlemine hücresel inceleme denir. Hücresel inceleme yöntemiyle rahim ağzından bu döküntü hücreleri toplama işlemine smear denir. Birçok kadın tarafından ağrılı bir işlem olarak düşünülse de rutin bir kontrolden farksız bir işlemdir ve kesinlikle hiçbir ağrısı olamayan bir işlemdir. Yunan asıllı George Papanicolaou isimli bilim adamı tarafından 1930 yılında ilk kez uygulandığı bilindiğinden test “ PAP Smear “ olarak adlandırılmıştır.

Kadın üreme sistemlerinde görülen kanserler içerisinde meme kanserinden sonra sıklık bakımından ikinci sırada yer alan rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde tedavisi olan önemli bir kadın hastalığıdır. Rahim ağzı kanseri sinsice ilerleyen başlangıç aşamasında belirtisi görülmeyen belirtileri ya da şikayetleri başladığında hastalığın yayılmış durumda olması sebebiyle her kanser hastalığı gibi erken teşhis çok önemlidir. Bu sebeple de Smear Testi kadınlar arasında göz ardı edilmemesi gereken bir testtir. Kadınlar için bir diğer önemli test de Mammografi testi olduğu da bilinmelidir.

asilama-tedavisi-768x512

Smear Testi Nasıl Yapılır?

Ağrısız ve basit bir işlem olan smear alınması işlemi vajinaya takılan spekulum isimli alet takılarak rahim ağzı görünebilir bir duruma getirilir. Vajinada herhangi bir kanama olup olmadığı kontrol edilerek bir smear fırçası yardımı ile rahim ağzından hücre döküntülerinden bir miktar süprüntü alınır. Alınan bu süprüntüler lam denilen cam üzerine ince bir tabaka olacak şekilde yayılır. Daha sonra süprüntü üzerine sıkılan saç spreyi ya da alkol süprüntünün sabitlenmesini sağlar. Alınan süprüntünün hemen işleme sokulmaması durumuna hücre şekillerinde gelebilecek bozulmalar ya da hücrelerin kuruması sebebiyle yanlış sonuçlar alınabilir.

Smear Testi Sonuçlarında Neler Değerlendirilir?

Hazırlanan prepatı inceleyen patoloji uzmanı doktorun teşhisi doğru bir şekilde koyabilmesi için başka bilgilere de ihtiyacı vardır. Bu bilgiler; hastanın yaşı, hastanın varsa şikayetleri, adet düzeni ve son gördüğü adet günü, herhangi bir gebelik durumu olup olmadığı, hormonal herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığı, rahim içi araç takılı olup olmadığı gibi bilgiler patoloji uzmanının teşhis koymasını kolaylaştırır.

 

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024