Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Tüp Bebek Avantajları ve Dezavantajları

Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlere sunulan seçeneklerden biride tüp bebek tedavi yöntemidir. Bunun nedeni hem maliyetinin daha düş

Esra Çabuk CÖMERT

Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlere sunulan seçeneklerden biride tüp bebek tedavi yöntemidir. Bunun nedeni hem maliyetinin daha düşük olması hem de başarı oranının yüksek olmasıdır. Tüp bebek tedavisinde ilk aşamada bu yöntemi denemek isteyen çiftler uygunluk açısından değerlendirmeye alınmakta ve çeşitli testler uygulanarak tedavinin sonraki aşamaları planlanmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinin tercih eden çiftlere sunduğu en büyük avantaj çocuk sahibi olmak için geliştirilen en eski ve en güvenilir yöntem olmasıdır. İlk olarak 1978 yılında uygulanmaya başlayan bu yöntem geçen yıllar ile beraber kendisini geliştirmeyi başararak bugün hem daha yüksek başarı oranı ile hizmet vermekte hem de çiftlere güvenilir bir şekilde bebek sahibi olma imkanı sağlamaktadır. Yine diğer tedavi yöntemler ile kıyaslandığında riskleri yok denecek kadar azdır. Yöntem her geçen gün biraz daha geliştirilmeye devam ederken bu sayede başarı oranı da yükseltilmeye devam edilmektedir.

Tüp Bebek Dezavantajları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinin dezavantajları arasında ilk sırayı ne yazık ki yüksek maliyetler yer almaktadır. Tüp bebek fiyatları seçilen merkeze, bu merkezin başarı oranına, doktorun deneyimine ve bulunduğu ile bölgeye göre dahi farklılıklar göstermektedir. Bunun yanı sıra tüp bebek tedavisinde başarısızlık riski de son derece yüksektir. Genelde ikinci ya da üçüncü denemede tüp bebek tedavisi başarılı sonuçlar verdiği için tedavinin maliyeti yükselmektedir.

Yine gebelik ihtimalini arttırmak için aynı anda birden fazla embriyo transferi yapılması nedeniyle genelde çoğul gebelikler yaşanmaktadır. Türkiye’de ise bu durumun engellenmesini sağlamak amacı ile sadece gerekli görüldüğü hastalarda aynı anda birden fazla embriyo transferi yapılmasına izin verilmektedir. Pek çok anne adayı ise bu tedavinin yumurtalık üretimini olumsuz etkilenmesi ya da erken menopoz riski yarattığı düşüncesi ile tüp bebek tedavisi istememektedir. Ancak tüp bebek tedavisinde kesinlikle bu tip sorunların oluşması mümkün değildir.

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Hamilelik Döneminde Çay Ve Kahve Tüketimine Dikkat Edin
Sezaryen Sonrası Normal Doğum Yapılabilir Mi?
Sezaryen Sonrası Normal Doğum Yapılabilir Mi?
Dikilen Kızlık Zarı Ne Zaman İyileşir?
Dikilen Kızlık Zarı Ne Zaman İyileşir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp