Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Tüp Bebekte Yumurta Sayısı Kaç Olmalı?

Aslında tüp bebekte önemli olan kriter toplam yumurtalık rezervi sayısı değil kaliteli yumurta sayısıdır. Yani tek bir yumurtanın dahi elde

Esra Çabuk CÖMERT

Aslında tüp bebekte önemli olan kriter toplam yumurtalık rezervi sayısı değil kaliteli yumurta sayısıdır. Yani tek bir yumurtanın dahi elde edilebilmesi durumunda tüp bebek tedavisi uygulana bilirken çok sayıda yumurta elde edilmesinin istenmesindeki amaç bunlar arasındaki en kaliteli olanın seçilebilme lüksüne sahip olmaktır. Elde edilen yumurta kalitesi ne kadar yüksek olursa bu yumurtanın döllenmesi ile elde edilen embriyo kalitesi de o kadar yüksek olacaktır.

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Sayısı 

Tüp bebek tedavisinde tedavinin uygulanabilmesi için yeterli olgunluğa sahip olan tek bir yumurtanın bile elde edilebilmesi yeterlidir. Ancak tüp bebek tedavisinde doktorlar en kaliteli yumurta seçimi yapabilmek adına mümkün olan en yüksek sayıda yumurta toplanmasını amaçlamaktadır. Günümüzde geliştirilen tüp bebekte yumurta dondurma işlemi sayesinde ise artık tek bir seferde yapılan yumurta toplama işlemi ile elde edilen kaliteli yumurtalar dondurularak saklanmakta ve ilk seferde gebelik elde edilemezse ikinci tüp bebek denemesi için kullanılabilmektedir.

Burada önemli olan tüp bebek yumurta toplama işlemi içerisinde mümkün olan en yüksek sayıda en kaliteli yumurtaların toplanmasıdır. Genelde yumurtalık rezervi zengin olan kadınlardan 15 taneye kadar yakın yumurtalık toplanabilmektedir. Toplanan yumurtalıklar arasında hücre ölümü gibi farklı nedenlerle elverişli olmayan yumurtalıklar ayıklanarak geriye kalan yumurtalar üzerinde çalışmalar devam edilir. Elde edilen yumurta döllendikten sonra tüp bebek embriyo transferi işlemine geçilir ve kalan yumurtalar dondurularak bir sonraki tüp bebek denemesi için saklanır.

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Baby Shower Nedir?
Baby Shower Nedir?
Adet Döneminde Hamile Kalınır mı? Riski Nedir?
Adet Döneminde Hamile Kalınır mı? Riski Nedir?
Bebeklerde Pişik Nasıl Önlenir?
Bebeklerde Pişik Nasıl Önlenir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp