Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Tüp Bebekte Yumurta Sayısı Kaç Olmalı?

Yardımcı üreme tekniği olarak geçen tüp bebek yöntemi, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için uzun yıllardır kullanılan bir tekniktir. G

Esra Çabuk CÖMERT

Yardımcı üreme tekniği olarak geçen tüp bebek yöntemi, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için uzun yıllardır kullanılan bir tekniktir. Genellikle kısırlık, yani sperm kalitesinin düşük olması ya da yumurtalıklarda gerçekleşen enfeksiyonlar sebebiyle doğal yollarla döllenme olmaması sebebi ile çiftler uzman hekimlere başvurmakta ve tüp bebek yöntemini deneyerek çocuk sahibi olabilmektedir. Kadının yumurtaları ile erkeğin spermlerinin laboratuvar ortamında birleştirilerek döllenme sürecinin başlatılmasına tüp bebek tedavisi denilmektedir. Döllenme işlemi gerçekleştikten sonra embriyo, ilk gelişim sürecini laboratuvar ortamında geçirdikten sonra anne rahmine tekrardan geri yerleştirilir. Embriyo süreci dışında normal bir hamilelikten hiçbir farkı yoktur. Eğer annenin yumurtaları sağlıklı ama babada sperm sayısı yetersiz ise aşılama tedavisi uygulanabilmektedir. Aşılama tedavisinde laboratuvar ortamı kullanılmamaktadır. Babanın spermi direkt olarak annenin yumurtasına yerleştirilir.

Kadında Yumurta Sayısı Kaç Olmalıdır?

Kadınların yumurtaları anne karnındayken gelişmeye başlar. Bir kadın anne karnındayken yumurta sayısı 6 ile 7 milyon  arasındadır. Kız çocuğu dünyaya geldiğinde milyonun üzerinde olgunlaşmamış yumurta ile dünyaya gelir. İlk adet günü ile birlikte yumurta sayısı 400 bine kadar düşer. Ve erişkin bir kadının 40’lı yaşlara geldiğinde yumurta sayısı 25 bine inmiş olur. Doğurganlık süreci devam ettikçe her kadın ayda 500 kez yumurtlama döneminden geçmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Sayısı

Tüp bebek tedavisinde, yumurta sayısından çok kaliteli yumurtalar çok daha önemlidir.  Kaliteli bir yumurta elde edilmesi embriyonun gelişim sürecini etkileyecektir. Bugünün teknolojisinde artık elde edilen sağlıklı yumurtalar dondurulabilmekte ve tüp bebek denemesi için ilerleyen zamanlarda kullanılabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde mümkün olduğunca yüksek sayıda kaliteli olan  yumurta toplamak hedeflenmektedir. Yumurta kalitesi maksimum olan kadınlarda 15 adet yumurta elde edilebilmektedir. Elde edilen yumurtalardan üremeye yatkın olmayan yumurtalar dölleme öncesi ayıklanır ve dölleme işlemine geçilir. Geriye kalan yumurtalar sonraki tüp bebek denemeleri için laboratuvarda dondurularak saklanır.

Tüp Bebekte Kaç Yumurta Toplanır?

Toplanan yumurta sayısı değişkenlik gösterse de 1 ile 35 adet arasında yumurta toplanmaktadır. Yumurta toplama işlemi ortalama 35 dakika süren bir işlemdir. Yumurta sayısından çok yumurtanın kalitesi önemlidir.

Tüp Bebekte Embriyo Kalitesi Kaç Olmalı?

Embriyonun gün ve gün artan hücre sayısına göre farklılıklara sebep olan embriyo kalitesi, oluşumundan 5 ile 6 gün içerisinde büyütülebilmekte ve embriyo kalitesi ölçülebilmektedir. Embriyo kalitesi, büyüklüğe ve hücre katmanına göre değerlendirilmektedir. Bu aşamada     3AA, 5BB, 5AA gibi terimlerle embriyo kalitesi ifade edilmektedir. 6’ya ulaşan embriyonun  tutma olasılığı çok yüksektir.

Yumurta Rezervi ve Kalitesini Arttırmak İçin Ne Yapılmalı?

Kadınlarda ve erkeklerde yaş ilerledikçe yumurta rezervinde azalma gözlemlenmektedir. Bu da yumurta ile spermin döllenmesinde, hamile kalma sürecinde bazı sorunlara yol açmaktadır. Yumurtalık rezervini artırmak mümkün olmasa da yumurtaları kaliteli hale getirmek mümkündür.

Sağlıklı beslenme ve yaşam kalitesinin artırılması ile yumurta kalitesi yükseltilebilmektedir. Bunun için yapılması gerekenler:

Özellikle tütün mamüllerinden uzak durmak, yumurta kalitesini arttırmaya yardımcı olmaktadır. Sağlıklı beslenme, vücut direncini artırma, spor yapma, stresten uzak durma ve düzenli spor yapma yumurta kalitesini artırmaktadır. Unutulmamalıdır ki tüp bebek tedavisinde kalitesiz fazla yumurta değil, kaliteli yumurtalar daha önemlidir. Fazlasıyla kaliteli tek bir yumurta, sağlıklı bir embriyo yaratabilmektedir. Anne ve babanın sağlığına olan özeni embriyonun da sağlığını etkilemektedir.

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Gebelikte Ense Kalınlığı Ölçümü Neden Yapılır?
Gebelikte Ense Kalınlığı Ölçümü Neden Yapılır?
Couvade Sendromu Nedir?
Couvade Sendromu Nedir?
Adet Gecikmesinin Sebepleri
Adet Gecikmesinin Sebepleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp