Vajina Estetiğinden Kimler Yararlanabilir?

Günümüzde vajina estetiği, çok önemsenen ve gerektiği durumlarda estetik açıdan doğal ve güzel bir  görünüm sağlamak için yapılmaktadır. Hatta estetik ameliyatları içinde hızlıca popülerleşen bir cerrahi olmuştur. Bu operasyon sayesinde hastalar kendilerini daha mutlu hissetmektedir.

Bazı kadınlarda doğuştan labia minora’ların yani küçük dudakların daha dışarıya doğru sarkık veya asimetresi düzgün olmayan durumları vardır. Bu durum hem işlevsel hem de mental olarak bir takım sorunlara yol açmaktadır.

vajina-estetgi

İçindekiler [Göster]

İç Dudak Küçültülmesi ( Labioplasti )

İç dudak küçültme operasyonlarına kadınların çok rağbet ettiği görülmektedir. Bu durum yine rahatsız edici olabilmekte ve cinsel ilişkide ağrıya yol açabilmektedir. Hatta iç dudaklarda renk bozukluğu da görülmektedir. Normal vajinada iç dudaklar dışarıya doğru taşma yapmaz. Asimetrik görüntüde bozukluk olmaz. İç dudakların  büyük olması bakteri ve zararlı şeylerin girmesini engellemesi açısından olumlu bir şeydir. Ancak aşırı büyüklükte olması gereken temizliğin yapılamaması konusunda olumsuzluk gösterir. Regl dönemlerinde lokal travmatik durumlara yol açabilmektedir. Labioplasti operasyonu ile bu problemden kalıcı olarak kurtulmak mümkündür.

Bu operasyon ergenlik dönemini bitirmiş olan tüm kadınlarda uygulanmaktadır. Ayrıca bakire olan kadınlarda da bu işlem yapılabilmektedir. Gebe kalmaya ve normal doğum yapmaya olumsuz bir katkısı yoktur. 30 ile 40 dakika içinde işlem tamamlanmaktadır. Hiçbir iz kalmaz ve hasta bir hafta gibi kısa bir süre dinlendikten sonra normal sosyal aktivitelerini yapabilmektedir.

Vajina Estetiğini Kimler Yaptırabilir?

  • Doğum sonrası yapılan kesilerden hoşnut olmayanlar
  • İç dudakta görülen sarkmalar, asimetrik bozukluk ve büyüklük görülenler
  • Rahim sarkması olanlar
  • Vajina girişinin darlığından ya da genişliğinden muzdarip olanlar
  • Cinsel fonksiyonu bozuk olan kişilerde
  • Klitorisin şeklindeki bozukluğu olanlar
  • G noktasını  büyütmek isteyenler
  • Mesleği olarak fiziksel görünümüne önem vermek isteyenler
  • İlişki sırasında haz yaşamakta problem çekenler
  • Dar pantolon, tayt ve mayo giymekten çekinenler

Ayrıca yaşa bağlı vajinada renk değişiminin olması da vajina estetiğini gerektirebilir.

Vajina Daraltma (Vajinoplasti)

Bu operasyon genellikle cinsel haz için uygulanmaktadır. Yaşın ilerlemesine, zorlu doğumlara ve cinsel ilişki şekline göre bu işlem gerektirebilir. 30 dakika ile 1 saat arasında değişebilen bir ameliyattır. Lokal ve hafif anestezi eşliğinde yapılır. Vajina daraltma operasyonu ile vajinanın estetik açıdan görünümü düzeltilmektedir. Gevşemiş kaslar düzene girer. Kanaldaki gerginlik sağlanır. Kadın ve erkekte cinsel hazzı yükseltir. Dikkat edilmesi gereken hususlar; 2 ay boyunca cinsel ilişkiden uzak durmak gerekir. Kabız olmamaya dikkat edilmelidir. Yine işlem sonrası kegel egzersizleri yapılması çok önemlidir.  İşlem ardından buz kompresi uygulanması ödem oluşmasını engelleyerek rahat bir iyileşme sağlayacaktır.

Kliteroplasti Operasyonu

Böbreküstü bezlerinin yol açabildiği hormonal bazı sebeblerden dolayı klitorisin büyük olmasını sağlayabilir. Fazlaca klitorisi uyarmak yani mastürbasyon fazlalığı ve genetik faktörler de etkiler. Bazı kadınlarda klitoris boyutu normal olmasına karşın yağ dokusundan ötürü büyük gözükebilir. Bu operasyon 35 ile 40 dakika içinde tamamlanabilir. Operasyon sonrası doğru hijyenin sağlanmaması ya da işlem sırasında kanamanın olması olumsuz sayılabilecek yönleridir.

Dikkat edilmesi gereken husus ise, klitorisin olduğundan küçük yapılması cinsel hazzı etkileyebilmektedir. Bu yüzden işin ehli bir hekim tercih edilmelidir.

Doğum İzlerinin Düzeltilmesi

Problemli doğum geçirenlerde ve doğum esnasında gelişigüzel kesiler atılmış kadınlarda doğum izleri düzeltilebilir. Bu işlem lokal anestezi altında 30 dakika içinde yapılmaktadır. Operasyondan sonra ağrı ve kanama nadir gerçekleşir. Ancak estetik açıdan iyi bir görünüm sağlanmış olur.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024