Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Vajinismus Kaderiniz Olmasın 

Esra Çabuk CÖMERT

Cinsel problemler içinde kadınların en sık karşılaştığı sorunların başında gelen vajinismus, çiftler arasındaki iletişimi de bozan bir sıkıntıdır. İlişki sırasında vajina kaslarının kasılarak birleşmeye izin vermediği bir sıkıntı olan bu hastalık, aslında çok basit yöntemlerle tedavi edilip, bir sorun olmaktan çıkabilir.

Vajinusmus Nedir?

Vajinismus, kadında cinsel istek olmaması değildir. Çoğu kadın ön sevişme sırasında kendilerini oldukça rahat hisseder. Ancak birleşme esnasında, vajina kasları kasılarak, bir duvar gibi penisin vajinaya girmesine izin vermez. Bazı kadınlarda ise kasılma bütün vücutta gerçekleşir.

Vajinusmus Nedenleri Nedir?

Vajinusmus, bilinçaltındaki olumsuz duygulara bağlı olarak oluşan bir hastalıktır. Şunu unutmamak gerekir ki, vajinismus bir hastalıktır ve tedavi edilebilir. Çocukluk çağındaki baskılar yüzünden vajinismus oluşabilir. Kız çocuklarına yönelik olarak çocukluk ve ergenlik dönemindeki baskılar vajinismusun kaynağı olabilir. Kızlık zarı ile ilgili korumacı tavır, cinsellik ile ilgili olumsuz yönlendirmeler bunların arasındadır. Travma sonrası bozukluk da bir başka nedendir. Düşük, tecavüz, taciz gibi travmatik olaylar sonucu vajinismus oluşabilir. Bu olaylar erken yaşlarda yaşanabileceği gibi, erişkinlik döneminde de olabilir.

Vajinismus Çeşitleri Nelerdir?

Vajinismus, yaşanma şekline ve nedenine göre sınıflandırılan bir hastalıktır:1.

Vajinismus Tedavisi

Kadınların çoğu vajinismus sorunu yaşadıklarında kendilerini eksik ve başarısız hissederler. Ancak vajinusmus bir tek kendilerini değil, birçok kadını etkileyen bir hastalıktır. En güzel kısmı da, tamamen tedavi edilebilir oluşudur. Ancak toplumsal kaygılar ve tabular nedeni ile çoğu kadın, uzman bir hekimden yardım almak yerine, sorunlarını kendileri çözmeyi dener. Oysa ki vajinismusun altında yatan neden tespit edilmedikçe, hastalığın tedavisi de mümkün değildir. Kendi başına bu sorundan kurtulmak isteyen kadınlar, zaman geçtikçe daha travmatik bir cinsellik algısına sahip olur.

Tedavi sonrası kadınlar genellikle bir daha tekrarlamamak üzere bu hastalıktan kurtulur. Tedavi planlanırken, önce muayene yapılır. Ardından çeşitli yöntemlerle tedaviye geçilir. Bunlar arasında psikoterapi en etkili olanıdır.  Vajinismus tedavisi ardından, kadın cinsellik yaşamaya başlar. Cinsel yaşam eşler arasındaki uyumun önemli bir parçasıdır. Bu sıkıntının ortadan kalkması, hem eşlerin birbirine karşı olan iletişimlerini kuvvetlendirir, hem de kadının öz güvenini arttırır.

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Kadınlarda İdrar Kaçırma Sebepleri Nasıl Tedavi Edilebilir?
Kadınlarda İdrar Kaçırma Sebepleri Nasıl Tedavi Edilebilir?
Çikolata Kisti Nedir? Nasıl Tedavi Edilebilir?
Çikolata Kisti Nedir? Nasıl Tedavi Edilebilir?
Tüp Bebek Tedavisinde Bebeğin Cinsiyeti Belirlenebilir mi?
Tüp Bebek Tedavisinde Bebeğin Cinsiyeti Belirlenebilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp