Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Yasal Kürtaj Süresi Nedir?

Rahim içerisinin düzenlenen bir operasyon ile temizlenmesi işlemine kürtaj adı verilmektedir. Kürtaj denildiğinde pek çok kişinin aklına ilk gebeliğin sonlandırılması gelse de günümüzde kürtaj rahim duvarı kalınlaşması tedavisi ve patolojik örnek alınması gibi farklı pek çok işlem için yapılmaktadır. Kürtaj hakkında bilinmesi gereken ilk şey kürtajın kesinlikle gebelikten korunma yöntemleri arasında yer almadığıdır. Ancak istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için kürtaj yapılabilir.

Burada önemli olan sonlandırılmak istenen gebeliğin haftasıdır. Çünkü gebeliğin sonlandırılması için yapılan kürtaj operasyonlarında süre sınırlandırması bulunmaktadır. Yasal kürtaj sınırı olarak 10 hafta sınırı uygulanmaktadır. Yani isteğe bağlı olarak yapılan kürtaj operasyonlarında 10. gebelik haftasının aşılması durumunda kesinlikle kürtaj yapılması mümkün değildir. Ancak bebeğin anne karnında ölmesi, annenin tansiyonunun yükselmesi gibi annenin hayatını riske atan durumlar bulunması nedeni ile yapılan kürtaj operasyonlarında yasal kürtaj süresi gibi bir kriter uygulanmaz.

Burada önemli olan annenin hayatını korumaktır. Anne adayının hayatının riske girdiği her durumda gebelik kaçıncı haftada olursa olsun sonlandırılmalıdır. Zaten ilerleyen aylarda bebeğin yaşama tutunmasını sağlamak adına geliştirilen üstün cihazlar bulunmakla beraber 6 aylıkken bile dünyaya gelen bebekler yaşama başarı ile tutunmaktadır. Rahim duvarının kalınlaşması gibi durumlarda da kürtaj ile yapılan bir müdahale ile kalınlaşmaya sebep olan katman temizlenerek rahimin kendisini yenilemesi sağlanır. Genelde lokal anestezi verilerek yapılan operasyonu hastanın talep etmesi ya da yoğun korku ve endişe yaşaması durumunda genel anestezi altında yapılabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »