Yumurtalık Tembelliği Nedir?

Kadınlarda yaygın bir şekilde görülen yumurtalık tembelliği tıpta polikistik over sendromu olarak adlandırılıyor. Yumurtalık  tembelliğinin en genel şekliyle yumurtalıklarda meydana gelen bir fonksiyon bozukluğu olduğunu belirtebiliriz. Kadınlarda her ay düzenli olarak yumurtalıklardaki üreme hücrelerinden biri gelişir ve  ideal büyüklüğü eriştiğinde çatlayarak döllenmeye hazır hale gelir. Ancak yumurta tembelliği yaşayan kadınlarda bu doğal süreç oluşmaz. Bunun nedeni yumurtanın fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getiremiyor olmasıdır.

Yumurtalık Tembelliği Neden Olur?

Elbette  konu ile ilgili merak edilen sorular arasında bu problemin neden yaşandığı da var. Yumurtalık tembelliğinin nedeni hormonların tam olarak çalışmamasıdır.  Hormonlar çalışmadığında yumurtalıklardaki üreme hücreleri uyarılma ve bu nedenle üreme hücrelerinde büyüme ve gelişme meydana gelmez. Buna bağlı olarak da hamilelik oluşamaz. Kadınlar genellikle yumurtalık tembelliği sorunu yaşadıklarını uzun süredir uğraş veriyor olmalarına karşın hamile kalamadıklarında ve konu ile ilgili doktora başvurduklarında öğreniyor. Bununla birlikte yumurtalık tembelliğinin adet düzensizliğine de yol açtığını belirtelim.  Kimi zaman adet düzensizliği nedeniyle bir doktora başvurulduğunda da yumurtalık tembelliği ile ilgili tanı konulabiliyor ve çeşitli bulgular elde edilebiliyor.

Yumurtalık Tembelliğinin Belirtileri

Yumurtalık tembelliği  genellikle düzensiz adet döngüsü ile kendini belli ediyor. Kimi zaman bir ay içerisinde 2 defa adet dönemi geçirilmesine,  kimi zaman da adet gecikmesine sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle adet düzensizliklerinin yumurtalık tembelliğinin en net belirtisi olduğunu söyleyebiliriz. Bazı kadınlarda yumurtalık tembelliğinden kaynaklı olarak adet kanaması 3 ayda bir gerçekleşebiliyor.

yumurtalik-tembelligi

Bununla birlikte genital bölgedeki kıllanmanın da belirtiler listesinde yer aldığını söyleyebiliriz. Kılların bir ay geç ve bir sonraki ay da daha hızlı bir şekilde uzaması yumurtalık tembelliğinin belirtileri arasında bulunuyor. Kimi zaman karın bölgesinde ağrı olması da  yine yumurtalık tembelliğinin belirtilerinden biridir. Çünkü yumurtalık bölgesinde meydana gelen sancı karın bölgesine etki ediyor ve karın ağrısı ya da kasıklarda ağrı gibi çeşitli şikayetler ortaya çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşülmesi gerekir. Çünkü söz konusu ağrı farklı bir nedenden kaynaklanıyor da olabilir.

Yumurtalık Tembelliği Hamile Kalmayı Engeller Mi?

Maalesef yumurtalık  tembelliği hamile kalmayı engelleyebiliyor.  Bu nedenle söz konusu problemi yaşayanların ve hamile kalmayı isteyenlerin bir an önce tedaviye başlanması için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmesi gerekiyor.  Günümüzde çok sayıda kadın yumurtalık tembelliği nedeniyle anne olma hayalini gerçekleştiremiyor.  Ancak tedavinin gerçekleştirilmesi halinde yeniden hamile kalma olasılığınız da doğar.

Yumurtalık Tembelliği Tedavisi

Yumurtalık tembelliği tedavisi öncelikle tanı konması ile başlar.  Bu soruna neden olan unsurlar tespit edilir ve ardından uygun tedavi protokolüne başlanır. Tedavide genellikle yumurtlamayı sağlayan uyarıcı ilaçlar kullanılıyor. Hamile kalmayı istemeyen kadınlarda ise doğum kontrol hapı  ya da adet hapları gibi farklı ilaçlar kullanılabiliyor.  Tedavinin çok kısa bir sürede tamamlanmadığı bilgisini de sizlere aktaralım. Yumurta tembelliği tedavisinin 6 ila 8 ay boyunca devam ettirilmesi gerekiyor. Halk arasında bunun doğal bir durum olduğu ve tedavi edilemediği şeklinde yanlış inanışlar bulunuyor. Yumurta tembelliği kesinlikle doğru tedavi ile  kurtulabileceğiniz bir rahatsızlıktır.

Yumurtalık Tembelliği Tekrarlar Mı?

Birçok hastalığın tekrarlama riskinin bulunduğunu bilmenizde fayda var. Yumurtalık tembelliği tedavi edildikten sonra tekrarlama riski oldukça düşük hastalıklardan biridir. Ancak bu riskin olmadığını yani tekrarlamasını mümkün olmadığını belirtmek de doğru olmaz. Dolayısıyla tekrarlama riski bulunan rahatsızlıklar listesinde yer aldığını söyleyebiliriz. Böyle bir durumda yeniden tedavi uygulanabilir.

Zayıf Yumurtalık Cevabı Önceden Nasıl Öngörülür? Yumurtalık Rezervi Testleri Nelerdir?

Yumurtalıklar anne karnından başlayarak kaybolmaya başlar. Anne karnındaki fetüsün 6-7 milyon civarındaki yumurta sayısı doğum sonrasında 1-2 milyon düzeylerine iner. Adolesan dönemde her yumurtalama döneminde 300-500 arası yumurta kaybolur. Her ay düzenli olarak yumurta sayısı azalmaktadır. Bazı insanlarda bu sayının ciddi azalması ve zayıf yumurta rezervi oluşması söz konusudur.

Geçirilmiş radyoterapi ya da kemoterapi, çikolata kisti (endometriozis), in-op yumurtalık (ameliyat geçirmiş yumurtalık) yumurtalık cevabını azaltabilmektedir. AMH testi yumurtalık rezervini belirlemede güvenilir bir testtir. Normal yollarla çocuk sahibi olmak isteyen kişiler tüp bebek, yumurta dondurma gibi yöntemler tercih edebilmektedirler.

Yumurtalık İçinde Yeni Yumurta Yapımı Sağlanabilir Mi?

Yumurtalık içerisinde her ay yaşanan yumurtalama süreci sonrasında yumurta sayısı azalmaktadır. Konvansiyonel olarak bilinenin aksine yumurtalık dokusunda da kök hücre bulunmuştur.

Bu durum ileride yumurtalık dokusunun rejenerasyonu (yenilenmesi) sağlanabilecek mi sorusunu gündeme getirmiştir Bu hücreler ile yeni hayvan deneyleri yapılmakta, gebelik ve yumurtalık üretimi üzerine bilimsel çalışmalar üretilmektedir. Yakından takip edilen bu konu önemli bir konu başlığını oluşturmaktadır.

Çünkü bu konuda olabilecek bir buluş düşük yumurta rezervine sahip kişilerin çocuk sahibi olmalarını sağlayacaktır. Yumurtalık içinde yeni yumurta yapımının farklı metotlarla sağlanabildiğine dair çalışmalar yayınlanmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinde Kötü Over Cevabı Nedir?

Kadının fizyolojik işleyişi kapsamında yumurta sayısının yaş ile azaldığını söylemek doğru olacaktır. Gebe kalmış olan bir kadın 40’lı yaşlara kadar ikinci gebeliğini yaşayabilir. Ancak yumurta sayısı tahminleri göz önünde bulundurulduğunda 44-45 yaşlarındaki kadının gebe kalması olası değildir. Bu sebeple tüp bebek uygulamaları için 44-45 yaş sonrası pek ümitli durumlar oluşturmamaktadır.

Tüp bebek denemelerinde yumurta rezervinin az olması kötü over cevabı olarak bilinmektedir. Fizyolojik süreç dahilinde azalan yumurta sayısı tüp bebek denemesinin başarısız sonuçlanmasına neden olabilir. Tüp bebek tedavisinde kötü over cevabına yönelik kök hücre çalışmaları son hızda devam etmektedir. Bu konuda yapılacak bir buluş birçok ailenin bebeğine kavuşmasında rol oynayacaktır.

Over Rezervi Nasıl Değerlendirilir?

Bir folikül etrafına sarılı olarak salınan yumurta, sperm ile birleşerek fetüsü oluşturmaktadır. Bu süreç içerisinde yeterli yumurtalama kapasitesi, sperm sayı ve kalitesi önemli bir rol oynar. Over rezervi düşünüldüğünde kadının fizyolojik süreci içerisinde dokunun azaldığını söylemek en doğru bilgi olacaktır.

Yaş ilerlemesi ile yumurta rezervinde azalma ile karşılaşmak bu işin fizyolojisinden süregelir. Over rezervini değerlendirmek adına AMH adı verilen test yapılmaktadır. Anti-Müllariyan Hormon kelimelerinin baş harflerini almış olan bu test rezerv tahmininde bulunmada önemli bir paya sahiptir. Çalışmalar bu testin doğruluk payının yüksek olduğunu göstermiştir.

Hemen Ara
Whatsapp