Yumurtalık Tembelliği Nedir?

 

Kadınlarda yaygın bir şekilde görülen yumurtalık tembelliği tıpta polikistik over sendromu olarak adlandırılıyor. Yumurtalık  tembelliğinin en genel şekliyle yumurtalıklarda meydana gelen bir fonksiyon bozukluğu olduğunu belirtebiliriz. Kadınlarda her ay düzenli olarak yumurtalıklardaki üreme hücrelerinden biri gelişir ve  ideal büyüklüğü eriştiğinde çatlayarak döllenmeye hazır hale gelir. Ancak yumurta tembelliği yaşayan kadınlarda bu doğal süreç oluşmaz. Bunun nedeni yumurtanın fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getiremiyor olmasıdır.

Yumurtalık Tembelliği Neden Olur?

Elbette  konu ile ilgili merak edilen sorular arasında bu problemin neden yaşandığı da var. Yumurtalık tembelliğinin nedeni hormonların tam olarak çalışmamasıdır.  Hormonlar çalışmadığında yumurtalıklardaki üreme hücreleri uyarılma ve bu nedenle üreme hücrelerinde büyüme ve gelişme meydana gelmez. Buna bağlı olarak da hamilelik oluşamaz. Kadınlar genellikle yumurtalık tembelliği sorunu yaşadıklarını uzun süredir uğraş veriyor olmalarına karşın hamile kalamadıklarında ve konu ile ilgili doktora başvurduklarında öğreniyor. Bununla birlikte yumurtalık tembelliğinin adet düzensizliğine de yol açtığını belirtelim.  Kimi zaman adet düzensizliği nedeniyle bir doktora başvurulduğunda da yumurtalık tembelliği ile ilgili tanı konulabiliyor ve çeşitli bulgular elde edilebiliyor.

Yumurtalık Tembelliğinin Belirtileri

Yumurtalık tembelliği  genellikle düzensiz adet döngüsü ile kendini belli ediyor. Kimi zaman bir ay içerisinde 2 defa adet dönemi geçirilmesine,  kimi zaman da adet gecikmesine sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle adet düzensizliklerinin yumurtalık tembelliğinin en net belirtisi olduğunu söyleyebiliriz. Bazı kadınlarda yumurtalık tembelliğinden kaynaklı olarak adet kanaması 3 ayda bir gerçekleşebiliyor.

yumurtalik-tembelligi

Bununla birlikte genital bölgedeki kıllanmanın da belirtiler listesinde yer aldığını söyleyebiliriz. Kılların bir ay geç ve bir sonraki ay da daha hızlı bir şekilde uzaması yumurtalık tembelliğinin belirtileri arasında bulunuyor. Kimi zaman karın bölgesinde ağrı olması da  yine yumurtalık tembelliğinin belirtilerinden biridir. Çünkü yumurtalık bölgesinde meydana gelen sancı karın bölgesine etki ediyor ve karın ağrısı ya da kasıklarda ağrı gibi çeşitli şikayetler ortaya çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşülmesi gerekir. Çünkü söz konusu ağrı farklı bir nedenden kaynaklanıyor da olabilir.

Yumurtalık Tembelliği Hamile Kalmayı Engeller Mi?

Maalesef yumurtalık  tembelliği hamile kalmayı engelleyebiliyor.  Bu nedenle söz konusu problemi yaşayanların ve hamile kalmayı isteyenlerin bir an önce tedaviye başlanması için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmesi gerekiyor.  Günümüzde çok sayıda kadın yumurtalık tembelliği nedeniyle anne olma hayalini gerçekleştiremiyor.  Ancak tedavinin gerçekleştirilmesi halinde yeniden hamile kalma olasılığınız da doğar.

Yumurtalık Tembelliği Tedavisi

Yumurtalık tembelliği tedavisi öncelikle tanı konması ile başlar.  Bu soruna neden olan unsurlar tespit edilir ve ardından uygun tedavi protokolüne başlanır. Tedavide genellikle yumurtlamayı sağlayan uyarıcı ilaçlar kullanılıyor. Hamile kalmayı istemeyen kadınlarda ise doğum kontrol hapı  ya da adet hapları gibi farklı ilaçlar kullanılabiliyor.  Tedavinin çok kısa bir sürede tamamlanmadığı bilgisini de sizlere aktaralım. Yumurta tembelliği tedavisinin 6 ila 8 ay boyunca devam ettirilmesi gerekiyor. Halk arasında bunun doğal bir durum olduğu ve tedavi edilemediği şeklinde yanlış inanışlar bulunuyor. Yumurta tembelliği kesinlikle doğru tedavi ile  kurtulabileceğiniz bir rahatsızlıktır.

Yumurtalık Tembelliği Tekrarlar Mı?

Birçok hastalığın tekrarlama riskinin bulunduğunu bilmenizde fayda var. Yumurtalık tembelliği tedavi edildikten sonra tekrarlama riski oldukça düşük hastalıklardan biridir. Ancak bu riskin olmadığını yani tekrarlamasını mümkün olmadığını belirtmek de doğru olmaz. Dolayısıyla tekrarlama riski bulunan rahatsızlıklar listesinde yer aldığını söyleyebiliriz. Böyle bir durumda yeniden tedavi uygulanabilir.

Hemen Ara
Whatsapp