Çikolata Kisti (Endometriozis)

Endometriozis (Çikolata Kisti) Tedavisi

Kadınlarda sıklıkla görülen çikolata kisti, beraberinde merak edilen konuları da getirir. Bu kistin kadınlarda ortaya çıkma sebebi, yumurtalık ve rahimde görülen bir kist çeşidi olmasından kaynaklanır. Bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak, hastalığın ilerleyerek kalıcı hasra vermesi durumunu önler.

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti, kadınlarda üreme sisteminde görülen bir çeşit hastalıktır. Kistin yapısı itibarı ile kahverengi bir yapıda olması nedeni ile de çikolata kisti adını alır. Kistin oluşturabileceği en büyük sorunlar; gebelik durumuna engel olması ve adet dönemlerini daha acılı şekilde geçirtmesidir. Ayrıca yayılma durumu da göstererek kadınlarda rahim veya yumurtalık kaybına dahi neden olabilir.

cikolata kisti

 

Çikolata Kisti Belirtileri

Çikolata kistinin farklı belirtileri vardır. Bu durumu yaşayan kadınlarda adet zamanı düzensizliği görülür. Kimi zaman iki haftada kimi zaman da iki veya üç ayda bir döngü gerçekleşir. Bununla birlikte süre olarak da değişim söz konusudur. Ayrıca çikolata kisti bulunan kadınlarda gebe kalamama sorunu görülür. Adet zamanlarında gereğinden fazla acı çekilmesi durumu da bu kistin en büyük belirtilerindendir. Bu sorunların çoğu bir arada yaşanıyorsa, doktora görünüp muayene olmada fayda vardır.

Çikolata Kisti Tanısı Nasıl Yapılır?

Çikolata kisti tanısı için ilk olarak doktora şikayetler belirtilir. Soruna bağlı olarak kan testi verilir. Kan testi sonuçlarına göre ortaya çıkan değerlere bakılır. Çikolata kisti oluşumunu destekleyen değerler varsa ultrason görüntüleri ile rahim ve yumurtalıklar kontrol edilir. Yarıçapı farklı büyüklüklerde olan lekeler saptanırsa eğer, bu durumda kist var demektir ve doktorlar tarafından tanı koyulur.

Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çikolata kisti genel tedavi yöntemi ilaçlardır. Çünkü bu kist türü çabuk fark edilen bir türdür. Kullanılacak olan doktor önerisi ilaçlar sayesinde kist küçülür ve yok olur. Bunun yanı sıra farklı tedavi şekilleri de vardır. Bu yöntemlerden bir tanesi de ameliyattır. Doktorların uygun gördüğü durumlarda (kistin gelişmiş ve fazla bir alana yayılmış olduğu durumlarda) üreme sisteminde kayıp yaşamamak için ameliyat yapılır. Kısım kısım bir yapıda bulunan kist alınır ve bu şekilde tedavi edilir.

Çikolata Kisti (endometrioma) Kimler de Görülür?

Dünya da yaklaşık 18 kadından 5’nde görülen çikolata kisti en yaygın vajinal hastalıklar arasında sayılır. Başlıca sağlıksız beslenme ya da genetik devir gibi durumlar da meydana çıkan bu hastalık gebe kalmayı engelleyerek yumurtaları hastalıklı bir hale getirir. Bağışıklık sorunları, çevresel faktörler, menstrüel sorunlar, doku farkı ve genetik bulaşım 18 yaş öncesi kadınların %50‘nde saptandığını ortaya koymuştur. Evli olan ve çocuğu olmamış kadınlar da ise fazla stres, alkol ve madde kullanımı, sigara tüketmek, morbitobez rahatsızlığı, düzensiz beslenme ve vajinaya yeteri kadar temiz bakamamak hastalığın tetikleyicisi olarak belirlenmiştir.

Endometriozis Evreleri Nelerdir?

Endometriozis rahim içerisinde bulunan endometrium hücrelerinin farklı vücut kısımlarında bulunmasına denir. Daha çok geriye kanama da görülür. Oldukça masum olabileceği gibi ciddi sonuçlarda doğurabilir. Endometriozis en başta rahim içerisinde başlar. Daha sonra vajinayı da içine alarak genişler. Hastalığın en ileri derecesinde özellikle akciğer tutulumu görülür. Kanserleşme oranı yaşla beraber artmaktadır.

En önemli göstergelerinden birisi rahim çevresindeki lenf düğümlerine yayılım yapmasıdır. Bu evreden sonra endometrium hücreleri lenf yolunu kullanarak vücudun farklı noktalara gidebilirler. Akciğer veya beyin hücrelerine ulaşmış dokuların çıkarılması ve tedavisi oldukça zordur. Bu evredeki bir hastalığın tedavisi kemoterapidir. İlk evrelerde bulunan hücre topluluğu cerrahi olarak çıkartılabilmektedir. Erken tanı oldukça önemlidir.

Bu bölümde Çikolata Kisti üzerine sıkça sorulan sorulara ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Çikolata kisti nedir?
Çikolata kisti, kadınlarda üreme sisteminde görülen bir çeşit hastalıktır. Kistin yapısı itibarı ile kahverengi bir yapıda olması nedeni ile de çikolata kisti adını alır. Kistin oluşturabileceği en büyük sorunlar; gebelik durumuna engel olması ve adet dönemlerini daha acılı şekilde geçirtmesidir.
Çikolata kisti belirtileri nelerdir?
Çikolata kistinin farklı belirtileri vardır. Bu durumu yaşayan kadınlarda adet zamanı düzensizliği görülür. Kimi zaman iki haftada kimi zaman da iki veya üç ayda bir döngü gerçekleşir. Bununla birlikte süre olarak da değişim söz konusudur. Ayrıca çikolata kisti bulunan kadınlarda gebe kalamama sorunu görülür. Adet zamanlarında gereğinden fazla acı çekilmesi durumu da bu kistin en büyük belirtilerindendir.
Çikolata kisti tedavisi nasıl yapılır?
Çikolata kisti genel tedavi yöntemi ilaçlardır. Çünkü bu kist türü çabuk fark edilen bir türdür. Kullanılacak olan doktor önerisi ilaçlar sayesinde kist küçülür ve yok olur. Bunun yanı sıra farklı tedavi şekilleri de vardır. Bu yöntemlerden bir tanesi de ameliyattır.

WhatsApp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Op. Dr. Esra Çabuk Cömert
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?