Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm
(0506) 293 52 79
(0533) 047 27 90

Gebelik Takibi

Esra Çabuk CÖMERT

Neden Gebelik Takibi ?

Aile kavramı insanların hayatındaki en önemli kavramlardandır. Aile kendisini oluşturan anne baba ve bireylerden oluşur. Soy olarak da bilinen bu kavram kutsaldır. İnsanlar birbirinden hoşlanır ve evlenirler. Evlenmeleri nesillerini devam ettirmeleri ve mutluluklarını sürdürmeleri üzerine kuruludur. İlişkide düzenli bir cinsel hayat da bulunmaktadır. Anne ve babanın cinsel birleşmesi yani kokusu sonrasında babanın spermleri annenin vaginası içerisinde tutunmaktadır. Vagina’nın yapı ve açıları sayesinde bu spermler o ortamda yaşayabilmekte, duvara tutunarak olgunlaşmamış oosit yani yumurta hücrelerine tutunabilmektedir.

Bu tutunma sonrasında bebek meydana gelmektedir. Bebeğin kökü olan bir adet sperm ve bir adet yumurta halen bir mucize olarak görülmektedir. Dışarıda yapılacak döllenmelerin zorluğu, anne karnındaki ortamın doğum ve döllenme için uygunluğu çok önemli detaylardır. Bu cinsel birleşme sonrasında anne adayının takip etmesi gereken en önemli şey adet zamanının takibi olacaktır. Eğer bir gecikme yaşanıyorsa kurumumuza başvurarak takip işlemlerini başlatması mümkündür. Gebelik takibi zor bir eylemdir. Doğacak olan kişi anne ve babanın evlatları olması sebebiyle büyük bir öneme sahip olarak tutulmaktadır.

Kurumumuzda bu aşamalar tek tek takip edilerek en küçük bir değişiklikte aile ile birlikte karar alma mekanizmaları devreye girmektedir.

Gebelik Takip Hizmetleri Nasıldır?

Aile çocuğu hakkında her türlü bilgiye sahip olmalıdır. Anne ve babanın merak ettiği konularda uzmanlardan bilgi alması en doğru işlem olacaktır
Gebelik belirli aşamalara sahip bir eylemdir. Daha gebeliğin 1. haftasında karın içerisinde bebek olduğu bilinci ile hizmet veren personelimiz, sizlere en iyi hizmeti sunmayı amaçlamaktadır. Alanında uzman ekiplerimiz ile zaman zaman durumu takip edilmekte, zamanın ilerlemeye bağlı durumu yorumlanmakta, bebeğin gelişimi hakkında bilgi ailelere verilmektedir. Gebeliğin takibini doğru ve emin ellerde yaptırmak gebelik adına verilecek en doğru karar olacaktır.

Gebelik Psikolojik Değişimlere Sebebiyet Verir Mi?

Gebelik özellikle gebelerin hayatında büyük bir değişikliğe neden olmaktadır. Burada önemli bir husus olarak eşin yani babanın desteği yer alıyor. Eşin desteği sayesinde hem fiziksel hem de ruhsal değişikliklerin yarattığı depresif etki ortadan kaldırılabiliyor. Bu işlem süresince hem çocuğun faydasına olduğu düşünülen, hem de annenin psikolojik durumuna destek olabilecek olan kitap okuma, müzik dinleme gibi durumlar gerçekleştirilmelidir. Bu sayede hem anneye destek olurken hem de bebeğin intrauterin (anne karın içindeki) hayatına katkı sağlamak da mümkün olmaktadır.

Gebeliğin Takip Edilmesi Önemli Midir?

Gebeliğin takibi çok önemlidir. Onca emek ve anne babanın katkılarıyla oluşan çocuk onların göz bebeğidir. Gebeliğin takip edilmesi bu bağlamda çok önemli bir değere kavuşmaktadır. Gebeliği değerlendiren insanlar uzman kişiler olduğu müddetçe durumun o hafta olması gereken duruma göre karşılığını belirleyebilir, bu durum sonucunda ortaya çıkabilecekleri ön görebilir ve bu duruma çözüm önerileri sunabilir. Bu sebeple gebeliğin kurumumuz gibi profesyonel şirketler tarafından yapılması gebenin ve ailesinin yararına olacaktır.

Trimaster Nedir? Bebeğin Gelişimi Nasıl Olmaktadır?

Bebeğin karındaki 3 aylık yarım dilimlerine trimaster adı verilir. Bebeğin anne karnındaki macerası büyük bir hızla ilerlemektedir. Kök hücrelerden temel hücreler yavaş yavaş ortaya çıkmakta, dokuya göre özelleşerek dokunun şeklini almaktadır. Bebeğin dokularının yavaş ancak doğru bir şekilde oluşması önemlidir. Herhangi bir malformasyon yani bozukluğa izin vermeden doğumunun gerçekleşmesi ailelerin ve kurumumuzun önemsediği bir konudur.

Bu bölümde Gebelik Takibi üzerine sıkça sorulan sorulara ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Gebelik Takibi Nasıl Yapılır?
Gebelik süresince rutin olarak anne ve bebeğin sağlığı kontrol altında tutulur.
Gebeliğin Takip Edilmesi Önemli midir?
Olası riskleri kontrol altında tutmak ve sağlıklı bir doğum için gebelik takibi önemlidir.
Bebekte meydana gelecek tüm olumsuzluklar görülebilir mi?
Gebeliğin belirli dönemlerinde yapılacak tahliller ile olası olumsuzluklar önceden fark edilebilir.
Gebelik Takibinde 4 boyutlu ultrason kullanıyor musunuz?
Tüm muayeneler 4 boyutlu ultrason ile yapılmaktadır.
Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?
Gebeliğin 13.haftasında itibaren bebeğin cinsiyeti ultrason ile belirlenebilir.
Normal Doğum mu Sezaryen mı Tercih Edilmeli?
Sağlık sorunu olmadığı sürece normal doğum tercih edilmelidir.


Hemen Ara
Whatsapp