Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Gebelik Takibi

Esra Çabuk CÖMERT
Gebelik takibi

Neden Gebelik Takibi ?

Aile kavramı insanların hayatındaki en önemli kavramlardandır. Aile kendisini oluşturan anne baba ve bireylerden oluşur. Soy olarak da bilinen bu kavram kutsaldır. İnsanlar birbirinden hoşlanır ve evlenirler. Evlenmeleri nesillerini devam ettirmeleri ve mutluluklarını sürdürmeleri üzerine kuruludur. İlişkide düzenli bir cinsel hayat da bulunmaktadır. Anne ve babanın cinsel birleşmesi yani kokusu sonrasında babanın spermleri annenin vaginası içerisinde tutunmaktadır. Vagina’nın yapı ve açıları sayesinde bu spermler o ortamda yaşayabilmekte, duvara tutunarak olgunlaşmamış oosit yani yumurta hücrelerine tutunabilmektedir.

Bu tutunma sonrasında bebek meydana gelmektedir. Bebeğin kökü olan bir adet sperm ve bir adet yumurta halen bir mucize olarak görülmektedir. Dışarıda yapılacak döllenmelerin zorluğu, anne karnındaki ortamın doğum ve döllenme için uygunluğu çok önemli detaylardır. Bu cinsel birleşme sonrasında anne adayının takip etmesi gereken en önemli şey adet zamanının takibi olacaktır. Eğer bir gecikme yaşanıyorsa kurumumuza başvurarak takip işlemlerini başlatması mümkündür. Gebelik takibi zor bir eylemdir. Doğacak olan kişi anne ve babanın evlatları olması sebebiyle büyük bir öneme sahip olarak tutulmaktadır.

Kurumumuzda bu aşamalar tek tek takip edilerek en küçük bir değişiklikte aile ile birlikte karar alma mekanizmaları devreye girmektedir. Özellikle ilk defa anne ve baba olacak çiftler için gebelik takibi heyecanlı olduğu kadar stresli bir sürece de dönüşebiliyor. Oysa uzman ekiplerimiz bu aşamada çiftleri bilgilendirerek tüm sorularını detaylı bir şekilde yanıtlıyor ve bu sayede stresten uzak, keyifli ve huzurlu bir gebelik dönemi yaşanması mümkün hale geliyor. Gebelik takibi sizin için de stresli bir sürece dönüşmesin! Kurumumuzu tercih etmeniz durumunda her aşamada sizin yanınızda oluyor ve Ankara gebelik takibi hizmetimizden rahatlıkla faydalanmanızı sağlıyoruz.

Gebelik Takip Hizmetleri Nasıldır?

Aile çocuğu hakkında her türlü bilgiye sahip olmalıdır. Anne ve babanın merak ettiği konularda uzmanlardan bilgi alması en doğru işlem olacaktır
Gebelik belirli aşamalara sahip bir eylemdir. Daha gebeliğin 1. haftasında karın içerisinde bebek olduğu bilinci ile hizmet veren personelimiz, sizlere en iyi hizmeti sunmayı amaçlamaktadır. Alanında uzman ekiplerimiz ile zaman zaman durumu takip edilmekte, zamanın ilerlemeye bağlı durumu yorumlanmakta, bebeğin gelişimi hakkında bilgi ailelere verilmektedir. Gebeliğin takibini doğru ve emin ellerde yaptırmak gebelik adına verilecek en doğru karar olacaktır.

Elbette gebelik takibi sürecinde aklınıza çok sayıda soru gelecek. Merak ettiğiniz tüm soruların detaylı ve anlayabileceğiniz bir dille yanıtlanması gebelik takibini daha huzurlu geçirmeniz adına büyük önem taşıyor. Pek çok yanlış bilginin de olduğu internette araştırma yapmak yerine sorularınızın bilgili ve uzman ekiplerimiz tarafından yanıtlanması gereksiz endişeler yaşamanızı da engeller. İşte bu nedenle kurumumuzu tercih etmeli ve tüm gereksiz stresten, endişelerden uzak bir gebelik süreci geçirmelisiniz.

Gebelik Psikolojik Değişimlere Sebebiyet Verir Mi?

Gebelik özellikle gebelerin hayatında büyük bir değişikliğe neden olmaktadır. Burada önemli bir husus olarak eşin yani babanın desteği yer alıyor. Eşin desteği sayesinde hem fiziksel hem de ruhsal değişikliklerin yarattığı depresif etki ortadan kaldırılabiliyor. Bu işlem süresince hem çocuğun faydasına olduğu düşünülen, hem de annenin psikolojik durumuna destek olabilecek olan kitap okuma, müzik dinleme gibi durumlar gerçekleştirilmelidir. Bu sayede hem anneye destek olurken hem de bebeğin intrauterin (anne karın içindeki) hayatına katkı sağlamak da mümkün olmaktadır.

Gebeliğin Takip Edilmesi Önemli Midir?

Gebeliğin takibi çok önemlidir. Onca emek ve anne babanın katkılarıyla oluşan çocuk onların göz bebeğidir. Gebeliğin takip edilmesi bu bağlamda çok önemli bir değere kavuşmaktadır. Gebeliği değerlendiren insanlar uzman kişiler olduğu müddetçe durumun o hafta olması gereken duruma göre karşılığını belirleyebilir, bu durum sonucunda ortaya çıkabilecekleri ön görebilir ve bu duruma çözüm önerileri sunabilir. Bu sebeple gebeliğin kurumumuz gibi profesyonel şirketler tarafından yapılması gebenin ve ailesinin yararına olacaktır.

Gebelikte Kramplar Neden Olur?

Hamilelik döneminde kramp aslında sık görülen bir durumdur. Gebelikte kramp sorunu genellikle magnezyum eksikliğinden kaynaklanıyor. Yetersiz ve düzensiz beslenen anne adaylarında bu sorun daha sık meydana geliyor. Kramplar çeşitli sağlık sorunlarından da kaynaklanıyor olabilir. İşte bu noktada devreye yine gebelik takibinin önemi giriyor. Takip esnasında herhangi bir sağlık sorunu mevcutsa kolayca tespit edilebilir ve gerekli müdahale yapılabilir. Herhangi bir sağlık sorunu olmadığı halde kramp meydana geliyorsa magnezyum yönünden zengin olan kivi günde 2 ila 3 adet olmak kaydıyla tüketilebilir.

Trimaster Nedir? Bebeğin Gelişimi Nasıl Olmaktadır?

Bebeğin karındaki 3 aylık yarım dilimlerine trimaster adı verilir. Bebeğin anne karnındaki macerası büyük bir hızla ilerlemektedir. Kök hücrelerden temel hücreler yavaş yavaş ortaya çıkmakta, dokuya göre özelleşerek dokunun şeklini almaktadır. Bebeğin dokularının yavaş ancak doğru bir şekilde oluşması önemlidir. Herhangi bir malformasyon yani bozukluğa izin vermeden doğumunun gerçekleşmesi ailelerin ve kurumumuzun önemsediği bir konudur.

Gebelik takibi için ne sıklıkla gelmeliyim?

İlk 6 ay boyunca her ay, hamileliğin 7. ve 8. Ayında iki haftada bir, 9. ayda ise her hafta rutin kontrol için gelmelisiniz. Bazı özel durumlarda daha sık kontrole gelmeniz gerekebilir.

Doktorunuz tüm gebelik takibi muayenelerinde anne karnındaki bebeğin durumunuzu ve gelişimini gözden geçiriyor. Aynı zamanda anne adayının sağlık durumu da gözden geçiriliyor ve herhangi bir şüphe olması durumunda, sizden bazı testleri yaptırmanızı isteyebilir, daha sık muayene olmanızı talep edebilir. Bu durumda gebelik takibi için ne sıklıkla muayeneye gitmeniz gerektiği değişebilir. Erken tanı hamilelik döneminde çok önemlidir. Bu nedenle gebelik takibinde muayene zamanlarını asla geçirmemeniz, ihmal etmemeniz gerekiyor.

Riski gebeliklerde gebelik takibi ne sıklıkla yapılır?

Mevcut riske göre değişebilir. Hekim tarafından ne sıklıkla kontrole gitmeniz gerektiği tarafınıza iletilecektir. Elbette riskli gebeliklerde takip muayeneleri, riskli olmayan gebeliklere nazaran daha sık yapılır. Mevcut riskin ne olduğu, muayene sıklığında da belirleyici bir unsurdur. Riskli gebeliklerde gebelik takibi muayenelerinin aksatılmaması, ihmal edilmemesi hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı açısından çok büyük önem taşıyor.

Hangi durumlarda gebelik takibi daha sık periyotlarla yapılır?

35 yaş üstünde olmak, gebelik öncesinde gebeliği etkileyebilecek sağlık sorunlarına sahip olmak ve gebelik esnasında oluşan bazı durumlar daha sık periyotlarla gebelik takibi yaptırmanızı gerektirebilir. Bununla birlikte anne karnındaki bebeğin gelişimi ya da annenin sağlık durumu ile ilgili bir problem gebelik takibinin daha sık yapılmasını zorunlu kılabilir. Doktorunuzun muayene sonucunda bir durumdan şüphelenmesi ya da yaptırdığınız bir testin sonucunda şüpheli bir durumda rastlanması gibi durumlarda da daha sık muayene olmanız gerekebilir. Ancak doktorunuzun daha sık periyotlarla gebelik takibi muayenesi yaptırmanızı istemesi, derhal endişeye kapılmanızı gerektiren bir durum değildir. Kişinin mevcut anatomik durumu bile daha sık muayeneyi zorunlu kılabiliyor.

Gebelik takibi kontrollerinde nelere bakılıyor?

Anne ve bebeğin genel sağlık durumu, bebeğin gelişimi ve pozisyonu, annedeki kilo artışı, tansiyon ve nabız kontrolleri ile bazı kan testleri yapılır. Kan değerleri ile vücuttaki bazı hormon değerleri kontrolden geçirilir. Bebeğin kalp atışlarının dinlenmesi, anne adayının karnındaki büyüme, kalp ve dolaşım sistemi muayeneleri, tam kan sayımı testi, tam idrar tahlili gibi çeşitli inceleme ve muayeneler de gerçekleştirilir.

Gebelik takibinde açlık kan şekerine neden bakılır?

Gizli şeker hastalığının olup olmadığı, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında bir bozukluk olup olmadığını tespit etmek amacıyla yapılır.

Gebelik takibinde tiroid hormon testi neden yapılır?

Tiroid hastalığı düşüğe nede olabildiği için erken dönemde tanı koymak amacıyla tiroid hormon testi yapılır.

Gebelik takibinde pap-smear testi neden yapılır?

Rahim ağzı kanser öncüsü bir hastalığın bulunup bulunmadığını tespit etmek için yapılır.

Gebelik takibinde kan sayımına neden bakılır?

Anne adayında kansızlık, kan uyuşmazlığı ya da pıhtılaşma sorununun olup olmadığını anlamak için yapılır. Aynı zamanda anne adayında vitamin ya da mineral eksikliğinin olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla da tam kan sayımı testi incelenebilir. Halsizlik, aşırı saç dökülmesi ve buna benzer çok sayıda şikayetin temelinde vitamin ve mineral eksikliği olabiliyor. Bu nedenle doktorunuz tarafından bu yönde bir inceleme yapılması için de kan sayımı testi yaptırmanız istenebilir.

Gebelik takibinde bulaşıcı hastalık testleri yapılır mı?

Anne adayı ve bebeği olumsuz etkileyebilecek bulaşıcı hastalık testleri yapılır. Hepatit, AIDS, kızamıkçık, toksoplasma ve sifilis bunlardan bazılarıdır.

Gebelik takibinde şeker yükleme testi neden yapılır?

Gebeliğe bağlı şeker hastalığının tespit edilmesi anne adayı ve bebeğin sağlığı için önemlidir. Bu hastalık ancak şeker yükleme testinin gebeliğin 24 – 28. haftaları arasında anlaşılabilir.

Gebelik takibinde bana MS-AFP testi neden yapılmadı?

Bu test hekim tarafından gerekli görüldüğünde yapılan bir testtir. Omurilik gelişim kusurlarının tespit edilmesi için uygulanan bir testtir ve hekim tarafından şüpheli bir durum tespitinden testin yapılması talep edilir.

Gebelik Takibinde Muayene Sonrası Hafif Kanama Normal mi?

Şayet lekelenme şeklinde kanama oluyorsa ve kısa sürede ortadan kalkıyorsa endişe etmenize gerek olmaz. Gebelik takibinde yapılan bazı muayeneler nedeniyle çok hafif ve sadece lekelenme şeklinde kanamaya sebebiyet verebilir. Ancak bu konuda bir uyarıda bulunmak gerekiyor. Kanama gebelik sürecinde her daim dikkate alınması gereken bir durumdur. Her ne kadar muayene sonrasında hafif lekelenme şeklinde meydana geliyor olsa da mutlaka bu konuda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Doktorunuza bu konuda bilgi vermek için gebelik takibi için çağrıldığınız günü beklemeyin. Kanamayı fark ettiğinizde hemen doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Gebelik Takibi Gebelik Boyunca Aynı Periyotla mı Yapılır?

Gebeliğin belirli dönemlerinde daha sık muayene olmanız gerekebiliyor. Aynı zamanda gebelik boyunca bazı dönemlerde testler de yapılmalıdır. Bu nedenle gebelik takibinin periyodu değişir. Doktora bir sonraki kontrol için ne zaman gitmeniz gerektiği konusunda zaten bilgilendiriliyorsunuz. Bu nedenle gebelik takibinde muayene planlaması konusunda bir endişe duymanıza gerek yok. Ancak genel olarak gebeliğin son dönemlerinde takip muayenelerinin de sıklaştığını belirtelim.

Gebelikte İlk Kontrol Ne Zaman Olmalı?

Pek çok kadın hamile olduğunu evde idrar numunesi ile yapılan test ile anlıyor. Artık bu testlerin doğruluk oranı % 99’a kadar çıktığı için bir sağlık kuruluşuna giderek kan numunesi ile test yaptırmadan da gebelik öğrenilebiliyor. İşte bu durumda beklemeden ilk kontrol için doktordan randevu alınmalıdır. Yani gebelikte ilk kontrol kişinin hamile olduğundan şüphelendiği ya da yapılan test ile hamile olduğunu anladığı zamandır.

Bu bölümde Gebelik Takibi üzerine sıkça sorulan sorulara ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Gebelik Takibi Nasıl Yapılır?
Gebelik süresince rutin olarak anne ve bebeğin sağlığı kontrol altında tutulur.
Gebeliğin Takip Edilmesi Önemli midir?
Olası riskleri kontrol altında tutmak ve sağlıklı bir doğum için gebelik takibi önemlidir.
Bebekte meydana gelecek tüm olumsuzluklar görülebilir mi?
Gebeliğin belirli dönemlerinde yapılacak tahliller ile olası olumsuzluklar önceden fark edilebilir.
Gebelik Takibinde 4 boyutlu ultrason kullanıyor musunuz?
Tüm muayeneler 4 boyutlu ultrason ile yapılmaktadır.
Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?
Gebeliğin 13.haftasında itibaren bebeğin cinsiyeti ultrason ile belirlenebilir.
Normal Doğum mu Sezaryen mı Tercih Edilmeli?
Sağlık sorunu olmadığı sürece normal doğum tercih edilmelidir.

Yorumlar
Videolar

Hemen Ara
Whatsapp