Gebelik Takibi

Gebelik Takibi Ankara

Aile kavramı insanların hayatındaki en önemli kavramlardandır. Aile kendisini oluşturan anne baba ve bireylerden oluşur. Soy olarak da bilinen bu kavram kutsaldır. İnsanlar birbirinden hoşlanır ve evlenirler. Evlenmeleri nesillerini devam ettirmeleri ve mutluluklarını sürdürmeleri üzerine kuruludur. İlişkide düzenli bir cinsel hayat da bulunmaktadır. Anne ve babanın cinsel birleşmesi yani kokusu sonrasında babanın spermleri annenin vaginası içerisinde tutunmaktadır. Vagina’nın yapı ve açıları sayesinde bu spermler o ortamda yaşayabilmekte, duvara tutunarak olgunlaşmamış oosit yani yumurta hücrelerine tutunabilmektedir.

Bu tutunma sonrasında bebek meydana gelmektedir. Bebeğin kökü olan bir adet sperm ve bir adet yumurta halen bir mucize olarak görülmektedir. Dışarıda yapılacak döllenmelerin zorluğu, anne karnındaki ortamın doğum ve döllenme için uygunluğu çok önemli detaylardır. Bu cinsel birleşme sonrasında anne adayının takip etmesi gereken en önemli şey adet zamanının takibi olacaktır. Eğer bir gecikme yaşanıyorsa kurumumuza başvurarak takip işlemlerini başlatması mümkündür. Gebelik takibi zor bir eylemdir. Doğacak olan kişi anne ve babanın evlatları olması sebebiyle büyük bir öneme sahip olarak tutulmaktadır.

Kurumumuzda bu aşamalar tek tek takip edilerek en küçük bir değişiklikte aile ile birlikte karar alma mekanizmaları devreye girmektedir.

gebelik takibi ankara

Gebelik Takip Hizmetleri Nasıldır?

Aile çocuğu hakkında her türlü bilgiye sahip olmalıdır. Anne ve babanın merak ettiği konularda uzmanlardan bilgi alması en doğru işlem olacaktır
Gebelik belirli aşamalara sahip bir eylemdir. Daha gebeliğin 1. haftasında karın içerisinde bebek olduğu bilinci ile hizmet veren personelimiz, sizlere en iyi hizmeti sunmayı amaçlamaktadır. Alanında uzman ekiplerimiz ile zaman zaman durumu takip edilmekte, zamanın ilerlemeye bağlı durumu yorumlanmakta, bebeğin gelişimi hakkında bilgi ailelere verilmektedir. Gebeliğin takibini doğru ve emin ellerde yaptırmak gebelik adına verilecek en doğru karar olacaktır.

Gebelik Psikolojik Değişimlere Sebebiyet Verir Mi?

Gebelik özellikle gebelerin hayatında büyük bir değişikliğe neden olmaktadır. Burada önemli bir husus olarak eşin yani babanın desteği yer alıyor. Eşin desteği sayesinde hem fiziksel hem de ruhsal değişikliklerin yarattığı depresif etki ortadan kaldırılabiliyor. Bu işlem süresince hem çocuğun faydasına olduğu düşünülen, hem de annenin psikolojik durumuna destek olabilecek olan kitap okuma, müzik dinleme gibi durumlar gerçekleştirilmelidir. Bu sayede hem anneye destek olurken hem de bebeğin intrauterin (anne karın içindeki) hayatına katkı sağlamak da mümkün olmaktadır.

hamilelikte ilac kullanimi
neden gebelik takibi

Gebeliğin Takip Edilmesi Önemli Midir?

Gebeliğin takibi çok önemlidir. Onca emek ve anne babanın katkılarıyla oluşan çocuk onların göz bebeğidir. Gebeliğin takip edilmesi bu bağlamda çok önemli bir değere kavuşmaktadır. Gebeliği değerlendiren insanlar uzman kişiler olduğu müddetçe durumun o hafta olması gereken duruma göre karşılığını belirleyebilir, bu durum sonucunda ortaya çıkabilecekleri ön görebilir ve bu duruma çözüm önerileri sunabilir. Bu sebeple gebeliğin kurumumuz gibi profesyonel şirketler tarafından yapılması gebenin ve ailesinin yararına olacaktır.

Trimaster Nedir? Bebeğin Gelişimi Nasıl Olmaktadır?

Bebeğin karındaki 3 aylık yarım dilimlerine trimaster adı verilir. Bebeğin anne karnındaki macerası büyük bir hızla ilerlemektedir. Kök hücrelerden temel hücreler yavaş yavaş ortaya çıkmakta, dokuya göre özelleşerek dokunun şeklini almaktadır. Bebeğin dokularının yavaş ancak doğru bir şekilde oluşması önemlidir. Herhangi bir malformasyon yani bozukluğa izin vermeden doğumunun gerçekleşmesi ailelerin ve kurumumuzun önemsediği bir konudur.

bebek gelisimi

Bebeğimin Hareketlerini Ne Zaman Hissedeceğim?

Anne olabilmek çok kutsal ve çok özel bir müessesedir. Çekilen sancı ve bütün sıkıntıları bebeğin daha ilk öğrenildiği andan itibaren hepsi unutulur.

Çünkü anne ve bebek arasında Allah vergisi bir sevgi ve bağ bulunmaktadır. Hamile kaldığını öğrenen anne adayının ilk aklına gelen soru bebeğimin hareketlerini ne zaman hissedeceğim?

Bebeğin anne karnında kıpırdanması muhteşem ve mucizevi bir olaydır. Doktorlar bir bebeğin anne karnındaki hareketlerinin 16. haftadan sonra hissedebileceğini açıklamaktadırlar. Daha sonraki haftalar içerisinde tamamen hareketleri hissedilmeye başlar.

Anne karnında tekme atmaya başlayan bebeğin anne karnı yüzeyinde ayakları belli olacak şekilde gözle görünmektedir. Bir anne adayı için kaçıncı hamileliği olduğunun hiçbir önemi yoktur. Her yeni bebek anne için yeni bir heyecan sebebidir.

Gebelik Şekeri İçin Ne Yapacağım?

Şeker her insan için sağlığı tehdit eden önemli nedenlerden bir tanesi olmakla birlikte gebelikte daha da tehlike yaratır. Şekerin vücuda verdiği zararlar koruma anlamında daha savunmasız olan hamile bedenine ve bebeğin gelişimine bile etki edebilir.

Yapılan şeker yüklemesi sonucunda ortaya çıkan şeker seviyesi bu konuda doktor gözetiminde annenin önlem almasını zorunlu hale getirir. Bu önlemlerin başında diyet gelir.

Hamile kadının iki katı beslenmesi veya istediğini yemesi tarzında yanlış bir inanışın yaygın olmasından dolayı diyet fikri yanlış gibi gelse de düzenli beslenme sayesinde sorun büyük oranda ortadan kalkar. Tatlı, şeker, ekmek, makarna, pirinç tarzı ürünlerin tüketimi azaltılırken su ve spor daha çok gebenin hayatında yer alır.

gebelik sekeri icin ne yapmali
sezaryen dogum yapan normal dogum yapabilir mi

Sezaryen Doğum Yapan Normal Doğum Yapabilir Mi?

Sezaryen doğum tercih eden veya zorunda kalan anneler bir sonraki hamileliklerinde normal doğum yapıp yapamayacaklarını merak ederler. İnsan vücudu şartlar yerine geldiğinde normal doğum yapmak için programlanmış kusursuz bir anatomidir.

Bunun için bedeninize esneklik kazandırmanız, normal doğumu istemeniz ve anatomik açıdan bunu riske atacak herhangi bir durum olmadığından emin olmanız gerekir. Sezaryen sonra bir engel olmaması halinde normal doğum yapmamak için bir neden bulunmaz.

Doktorunuz süreci takip edeceğinden dolayı detaylı şekilde bilgi sahibi olmak adına sürekli iletişimde kalmalısınız. Sezaryenden sonra normal doğumu başarılı şekilde yapan kadınların sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Sizin ve bebeğin sağlığını riske atmadan süreç yönetilebilir.

Hamileyken Egzersiz Yapabilir Miyim?

Hamilelik kadınların en hassas olduğu dönemdir, bu yüzden hareketlerine çok daha fazla dikkat etmek zorundadırlar. Anne adayının yaptığı her hareket bebeği de etkileyecektir. Bu yüzden bilinçsizce spor yapılmamalıdır, bir uzman kontrolünde egzersiz yapılabilir veya nasıl yapılacağını iyice öğrenip evde, çok yormadan egzersiz yapılabilir. Hamileliğin ilk 3 ayı hafif tempolu bir şekilde yürüyüş yapılabilir, omurga bu dönemde çok ağrılık taşıdığı için bükülebilir ve ağrılar meydana gelebilir. Bu yüzden de omurgayı güçlendirecek egzersizler yapılabilir. Hamilelik yogası ve pilates de özellikle ilk aylarda yapılabilecek egzersizler arasındadır, hamile kadınlara eşleri ile beraber katılabilecekleri özel kurslar mevcuttur. Haftada 3-5 gün tempolu yürüyüş en etkili olanıdır.

Gebelikte Karın Çatlaklarından Kurtulabilir miyim

Gebelikte karın çatlakları kaçınılmaz bir son olarak tabir edilir. Daha önce 100 üzeri kilolardan 60’lı kilolara düşmemiş anne adayları için bebeğin oluşturduğu karın gerilimi ile cilt gerilerek çatlaklar meydana gelir.

Çatlaklardan korunmak için;

  • Sağlıklı beslenmek: Bu dönemde sağlıklı bir şekilde beslenerek kilo alımını önlemiş olup çatlakların yerini dolduracak olan yağ katmanlarını engelleyebilirsiniz. Yeşil sebzeler, meyveler, şekersiz bir hayat düsturu, tahıllı beslenme ve protein kaynaklı beslenme ile formunuzu koruyabilirsiniz.
  • Egzersiz ve Spor: Spor yapmak ve bunu tüm yaşantıya yaymak annelerin hem kilo koruma dönemini kolaylaştırır hem de sarkıkları, çatlakları ve yağlı bölgeleri onararak eski dinç vücudunuza kavuşmanızı sağlar. Ayrıca uzun yaşantının sırrı her zaman spor yapmaktan geçer.
  • Su İçmek: Su içmeye özen göstermek günde en az 2 litre su içmek sindirim ve dolaşım sistemini kuvvetlendirir. Birçok hastalığı önleyen su, kilo vermeyi kolaylaştırdığı gibi cilt sağlığını da korumaktadır. Bu nedenle su içmeye özen göstererek hayatınızın her alınan yayın.

Gebelikte çatlakları önlemenin bitkisel yöntemleri;

  • Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizinin mucizevi özellikleri bir kitapla anlatmaya yetmez. Doğanın bir hediyesi olarak hemen her türlü hastalıktan cilt problemlerine faydası bulunan Hindistan cevizi yağı, saçları güçlendirir deri üzerinde ki deformeleri en kısa süre içerisinde düzeltir. Günde iki kez uyguladığınız Hindistan cevizi yağı ile çatlaklarınızdan ve deformelerinizden kurtulabilirsiniz.
  • Susam Yağı: Koreli ve Japon kadınlarının en büyük sırrı olan zinde bir vücut ve her ne olursa olsun formda kalmak hiç sizi düşündürdü mü? Bu kadınlar hem yemekler de hem de günlük yaşantılarında susam yağını adeta yiyip bitiriyor denebilir. Uzak doğu yemeklerinin ana maddesi olan Susam yağı, içerisinde bulunan yoğun E vitamini sayesinde deri defektlerini yok ederek sağlıklı ve beyaz bir tenin korunmasını sağlar. Her gün yemekler başta olmak üzere vücudunuza uyguladığınız susam yağı yaklaşık bir ay içinde etkisini göstermektedir.

En Erken Hamilelik Ne Zaman Belli Olur?

Hamilelik halinin belirgin olması; istenmeyen gebelik hallerinin önüne geçilmesi, hazır olunmayan bebekler için önlem alınması veya anne adayının sağlık konusunda sorunları varsa erkenden müdahale edilmesi adına oldukça önemlidir. Bu nedenle özellikle kadınlar tarafında; en erken hamileliğin ne zaman belli olacağı sıklıkla sorulur. Bilinmesi gerekir ki, en erken; cinsel ilişkiden sonraki süreçte gerçekleşmesi planlanan adet düzeninin olmaması halinde hamilelik hali belli olur. Ancak bazı kadınlarda gebelik hali ortaya çıkmasına rağmen, üstüne görme olarak ifade edilen kanama yaşanarak adet olunduğu düşünülebilir. Bu tür durumlarda; adet zamanında gecikme, yorgunluk veya iştahsızlık hali varsa gebelik testi yapılarak hamilelik halinin belli olması sağlanır.

Bu bölümde Gebelik Takibi üzerine sıkça sorulan sorulara ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Gebelik Takibi Nasıl Yapılır
Gebelik Takibi gebelik tanısı konulduğu anda başlar. Kan ve idrar testleri ile gebelik tanısı konulduktan yaklaşık 2 hafta sonra gebelik kesesi ultrason ile görülebilir. Bu dönemde gebelik kesesinin rahim içinde olup olmadığına bakılarak dış gebelik durumu kontrol edilir. Yaklaşık 1-2 hafta sonra vajinal ultrasonla bebeğin kalp atışları tespit edilebilir. Sanıldığının aksine vajinal yoldan yapılan ultrasonun bebeğe hiçbir zararı olmaz. Ayrıca ultrason değerlendirmesinde rahimde şekil bozukluğu olup olmadığı, miyom ya da yumurtalık kisti gibi hamileliği olumsuz etkileyebilecek hastalıkların olup olmadığı da gözlenir. Bebek kalp atışlarının izlenmesini takiben anne adayının genel sağlık durumunun değerlendirildiği bazı tetkikler yapılmalıdır. Bu tetkikler; kan sayımı, kan grubu, açlık kan şekeri karaciğer ve böbrek testleri, tiroit hormon testleri, bulaşıcı hastalık testleri, Pap Smear testi.
İlk 3 ay gebelik kayıplarının görülme ihtimali daha yüksektir. Sağlıklı, tekil gebelik takibi ilk 3 ay içerisinde 2-3 hafta arayla yapılmaktadır. Ardından gebelik takipleri sıklıkla aylık olarak devam eder. 7-9ay arası 15 günde bir son ayda ise haftada bir kontrol gerekmektedir. Burada takip süresinde belirleyici olan gebenin riskleri ve sağlık durumudur.
Gebelik Taramaları ve Haftaları
1) 2li tarama testi(Ense kalınlığı testi):Gebeliğin 11-14. Haftaları arasında yapılan ultrasonofik inceleme ile aynı zamanda anne kanından ölçülen PAPP-A ve Free Beta hCG düzeyleri ile bazı fetal anormalliklerin o gebelikte olma riskinin hesaplanmasını içerir. Ense kalınlığı ölçümü anne karnındaki bebeğin ense kısmında cilt ve cilt altı birikiminin ultrasonla ölçülmesidir. Bu sıvı her bebekte belli bir sınıra kadar normal olarak vardır. NT ölçümünün yükseldiği durumlarda hem kromozomal hem yapisal bozukluk riski artmaktadır.
2) 3lü tarama testi:Gebeliğin 16-20. Haftasinda uygulanır. En uygun yapilma haftaaı gebeligin 18. Haftasıdır. 3lü tarama testi trizomi 18, trizomi 21 ve nöral tüp defektlerinin bebekte görülme olasılığını hesaplayan tarama testidir. Sonucun pozitif çıktığı durumlarda amniyosentez işlemi de uygulanabilmektedir. Tespitinde her hastalik için bazı kan değerleri incelenir ve bu değerlere göre eşik değerin altında veya üstünde çıkan değerler sonucu risk olasılıkları saptanır. Bu değerler: AFP(alfa feto protein), HCG, uE3(serbest estriol) HCG değeri normalin üzerinde seyrederken AFP ve uE3 değerlerinin normalin altında olması durumunda Down sendromu olasılığı yüksektir. HCG değerinin 1.5-2.0’dan yüksek olması durumunda yine down sendromu risk oranı artmaktadır. AFP değerinin 2.0’dan yüksek olması durumunda da NTD risk oranı artış gösterecektir.
3) 4lü tarama testi: Gebeliğin 15-22. Haftaları arasında yapılır. 16-18. Haftalar arasında en doğru sonuçları verir. Anne adaylarından alınan kanda 4 ayrı hormon ölçümü yapılır. Aslında 4lü test tarama hassasiyetini arttırmak amacıyla 3lü test incelemesinde yapılan 3 maddeye İnhibin A adı verilen maddenin eklenmesiyle oluşturulmuş testtir. 4lü test de 3lü testte olduğu gibi 4 hormon ölçümünün sonuçları, anne adayının yaşı, kilosu sigara kullanıp kullanmadığı gibi değişkenler ve gebelik haftası özel bir bilgisayar programına girilerek işleme tabi tutulur. Bu işlem sonucunda bebekte trizomi 21 trizomi 18 ve nöral tüp defekti varolma olasılığı belirlenir.
4) 2.Düzey ultrason incelemesi: Ayrıntılı ultrason muayenesi normal gebelik takibi sırasında yapılan ultrason muayenelerinde farklı olarak yüksek görüntü kalitesiyle ve bebeğin tüm organlarının incelendiği muayene şeklidir. Ayrıntılı ultrason gebeliğin 11-13. Haftası(tüm gebelerde) 18-23. Haftaları(tüm gebelerde) 24. Hafta ve sonrası (yüksek riskli gebeliklerde) yapılır. Ayrıntılı ultrason muayenesinde önemli olan ultrason muayenesinin bu konuda deneyimli bir uzmanın değerlendirmesidir.
5) Şeker yükleme testi: Anne adaylarına şeker yükleme testi 24 ve 28 haftalar arasında uygulanmalıdır. Yapılan test sırasında anne adayına önce 50 gram glikoz içirilir. 1 saat sonra kanda glikoz seviyesi kontrol edilir. Bu oranın tespiti sırasında glikoz seviyesi 140 mg/dl altında olduğunda anne adayında gebelik şekeri olmadığı belirlenir. Fakat kandaki glikozun bu değerin üstünde çıkması halinde 3 saatlik 100 gram glikozla testin yeniden yapılması gerekir. 3 saat sürecek yüklemenin ardından anne adayının gebelik şekeri olup olmadığı kesin olarak belirlenir.
Gebeliğin Takip Edilmesi Önemli midir?
Annede mevcut hastalıkların gebeliğe bağlı oluşabilecek sağlık sorunlarının erkenden belirlenebilmesi gerekli önlemlerin zamanında uygun şekilde alınabilmesi bebekteki yapısal bozuklukların erken gebelikte tespit edilebilmesi ve doğumun doğru zamanda iyi koşullarda yapılabilmesi için gebelerin hamilelik süreci boyunca düzenli aralıklarla kontrollerini yaptırmaları çok önemlidir. Gebeliğin önceden tasarlanması bu sürecin normal seyretmesini ve bebeğin sağlıklı olma şansını arttırır. Beklenmedik bazı risklerle karşılaşma olasılığını azaltır. Bu amaçla gebeliğin planlandığı zamandan en az 3 ay öncesinde kadın doğum hekiminden danışmanlık hizmeti alınması öneriliyor.
Tıp teknolojisindeki gelişme ve bilgi birikimi sayesinde anne ile bebeğin yaşamını tehdit edebilecek pek çok problem hamileliğin henüz ilk haftalarında belirlenebiliyor. Bu nedenle hamilelik tespit edildiği andan itibaren gebelik takipleri başlanmalıdır.
Erken hamilelik döneminde dış gebelik ve mol gebeliği olguları hiç belirti vermeyebilir. Bu iki durum da erken tanı konduğunda başarıyla tedavi edilebilen, tanı geciktiğinde ise tedavinin güçleşmesine neden olan normal dışı hamilelik şekilleridir. Erken hamilelik döneminde yapılan basit bir muayene ve ultrasonografi incelemesi normal dışı seyreden hamileliğin tanısını koymak ve önlem almak için yeterlidir.
Tansiyon yükselmesi, idrarla protein kaybedilmesi ve organlarının işlevlerinin giderek bozulmasıyla seyreden preeklampsi adı verilen ve hayatı tehdit eden durum tam olarak ortaya çıkıp organların işlevlerini etkilemeye başlamadan önce yapılacak çok şey vardır. Basit bir tansiyon ölçümüyle ve bazı basit testlerle erken dönemlerde saptanabilen ve tedavisi mümkün an bu durum belirti vermeye başladığı anda çoğu zaman daha daha zor tedavi edilebilir bir aşamaya gelmiş durumdadır. Anne adayının ve bebeğin hayatını ciddi bir şekilde riske sokan bu durumun erken tanısı hiçbir şikayet olmasa bile düzenli olarak doğum öncesi muayenelere gidilmelidir.
11-14. gebelik haftaları arasında yapılan ayrıntılı ultrason incelemesinde ense kalınlığı ölçümü, gerekirse kalbe uygulanan Ductus Venosus Doppler’i ve kalp kapağı doppler ölçümlerinin yanı sıra burun kemiği değerlendirilmesi 2li tarama testi ile kombine ediliyor. Böylece bebekte Down sendromu gibi önemli kromozom anormalilerinin tahmin edilme şansı yüzde 90’lara ulaşıyor.
Ayrıca detaylı ultrasonografi incelemesinde bebekte anonsefali, karın ön duvar anormalileri, mesane ve ağır nörolojik sistem anormalileri ile erken tanı konabiliyor. Uterin Arter Doppler Kan Akımı Ölçümleri ile gebelikte ortaya çıkabilecek problemleri öngörebiliyor.
Bebekte Meydana Gelebilecek Tüm Olumsuzluklar Görülebilir mi?
Gebelikte kromozomal anormali tespitinde genetik yöntemlerle kesin sonuçlar alınabilirken biyokimyasal ve ultrasonografi yöntemlerinde görür halde anormali tespiti yüzde 80-90 olarak kalıyor.
Organların fonksiyon görüp görmediklerinin ultrasonografi ile anlaşılmama ihtimali vardır. Örneğin göz dokusu normal görüntüde olabilir. Ama doğum sonrası körlükler ortaya çıkabilir, kulak görülebilir ama bebeğin işitme kaybı olabilir. Öte yandan bazı organ fonksiyonları dolaylı bulgular yoluyla tahmin edilebilir. Örneğin fetüs 14. Haftadan itibaren içinde bulunduğu amniyon kesesi içine idrar yapar. Eğer amniyon sıvısı miktarı normal sınırlarda ise bu fetüsün idrar yaptığını böbreklerin çalıştığı düşündürür. Yine de bu dolaylı bulgularla o organın doğum sonrası fonksiyon görüp göremeyeceğini tamamen bilmem mümkün olmaz.
Ultrasonografi sonucunu etkileyen faktörler de vardır:
1) Gebelik haftası
2) Uygulayan kişinin deneyimi
3) Cihazın teknik özellikleri ve görüntü kalitesi
4) Anne adayının karın yapısı
5) Bebeğin pozisyonu
Gebelik Takibinde 4 Boyutlu Ultrason Kullanıyor musunuz?
4 boyutlu ultrasonla bebeğin anne karnında gerçek ve eş zamanli hareketlerini incelemek mümkündür. 3 boyutlu ultrasonda alınan görüntülere zaman faktörünün eklenmesi ile haraketler de görünür hale gelir ve bu da 4 boyutlu ultrason olarak adlandırılır. 4 boyutlu ultrason cihazları 2 boyutlu inceleme özelliğinin yanı sıra, renkli doppler ve 3 boyut özelliğini birlikte barındırırlar.
Esas olarak 3 veya 4 boyutlu ultrason 2 boyutlu ultrason kullanımını gereksiz kılacak bir yöntem değildir. Ancak klasik ultrasonda saptanması güç olan veya deneyim isteyen bazı durumlarda avantaj sağlamaktadır. Özellikle bebeğin dış yapısının incelenmesinde avantaj sağlamaktadır.
Gebelikte 4 boyutlu ultrason elzem olmasa da aslında en önemli avantajlarından biri anne ve baba adaylarının doğmamış bebeklerinin gerçek görünümünü görmeleri ile normalde doğumdan sonra kurulması beklenen duygusal bağların önceden oluşmasıdır.
Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?
Cinsiyet öğrenimi en erken 3. Aya sonunda yani ortalama 13. Haftalarda belli olsa da kesin sonuç için 20. Hafta civarı beklenmelidir. Bebeğin duruş sekli, anne karnında yoğun gaz, göbek bağlarının genital bölgeyi gizlemesi gibi faktörler bebeğin cinsiyetinin gizlenmesini zorlaştırabilir. 13. Haftalarda uygulanan 2li tarama testi cinsiyet belirleme için uygulanmasa da bu işlemde bebeğin organları incelenir. Down sendromu rahatsızlığının olup olmadığını belirleyen bu işlemde iskelet sistemine bakılırken bacak aralarındaki genital tüberküle bakılır.
Normal Doğum Mu Sezaryen Mı Tercih Edilmelidir?

Doğum bebeğin geliş durumuna göre değişiklik gösterir. Normal veya sezaryen doğum birbirinden üstün değildir ve doğum şekli bebeğin sağlık durumuna göre belirlenmelidir. Normal ve sezaryen doğumun kendine ait avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Doğum şekline yaklaşık 37-38. Haftalarda gebelik takibini yapmış olan doktor ile karar vermek gerekmektedir. Normal doğumun sağlıklı şekilde gerçekleşebilmesi için bazı şartların olgunlaşması gereklidir.
Bunlar:
1) Bebeğin baş aşağı konumda bulunması
2) Plasentanın aşağı yerleşimli olmaması
3) Bebeğin doğum ağırlığının tahmini 4 kilo altında olması
4) Rahim darlığının olmaması
5) Anne adayının kendini normal doğuma hazır hissetmesidir.
Normal doğum yapan anne doğumdan kısa süre sonra ayaklanabilir, yürüyebilir ve dahasını zorlanmadan gerçekleştirebilir. Aynı zamanda bir sonraki doğumlarında yine normal yollarla doğurması olasıdır. Bütün bunların yanında vajinal bölgede oluşabilecek deformasyonlar sonucu idrar kaçırma gibi problemlerle karşılaşılabilir.
Sezaryen doğumun avantajları doğum sırasında ağrı çekilmemesi ve bebeğin en az riskle karından alınmasıdır. Bununla birlikte annenin iyileşip bebeğiyle normal vakit geçirebilmesi 2 hafta sonra gerçekleşebilecektir. Sezaryen ile doğan bebeklerde doğum sonrası ilk birkaç günde solunum sıkıntısı gelişme olasılığı biraz daha fazladır.

WhatsApp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Op. Dr. Esra Çabuk Cömert
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?