Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik anne adayları için en güzel dönemlerden bir tanesidir. Bu dönemi sağlıklı bir şekilde geçirebilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. Bu detaylara dikkat ettiğinizde hamilelik döneminde herhangi bir sorun yaşamadan bebeğinizi kucağınıza alabilirsiniz. Hamilelik döneminde stres ve yorgunluktan uzak durmanız hem bebeğiniz için hem de sizin açınızdan önem taşıyacaktır. Anne adayları bebeklerinin de tüm olumsuzluklardan etkileneceğini unutmamalı, bundan dolayı adımlarını buna göre atmalıdır. Rahat bir hamilelik dönemi geçirmek için aşağıda belirtilenleri mutlaka düzenli olarak uygulamanız gerekir.

Düzenli Egzersiz Yapma

duzensiz-egzersiz

Gebelik süresince egzersiz yapmanın birçok yararı bulunur. Ancak yapılan bu egzersizin sizi yormaması gerekir. Egzersiz yaparken ağır kaldırmaktan kaçınmalısınız. Sizi yormayacak şekilde günlük yürüyüş yapmak sizi doğuma da hazırlayacaktır.

Yapılacak olan egzersizlerin sizi doğuma hazırladığı unutulmamalıdır. Ayrıca bu egzersizler vücudunuzu daha dinç tutacak ve enerjinizi de koruyacaktır. Bunun için günün belirli saatlerinde egzersiz yapmaya özen göstermeniz gerekir.

Kilonuza Dikkat Edin

kilonuza-dikkat-edin

Hamilelik dönemi içerisinde anne adaylarının en çekindikleri konulardan biri de aşırı kilo olma sorunudur. Bundan dolayı yemek yemekten çekinene anne adayları bulunur. Ancak düzenli bir beslenme sizi kilo almaktan koruyacaktır. Bunun için bir yemek listesi oluşturabilirsiniz.

Hamilelik süresince 9 ile 12,5 kilo alınması normal olarak görülmektedir. Bundan dolayı hiç çekinmeden yemeye devam edebilirsiniz. Gebeliğin 26 haftasına doğru ise 2,5 kilo daha alınması normal olarak kabul edilmiştir.

Çalışma Hayatı

calisma-hayati

Bazı anne adayları hamilelik dönemi içerisinde iş hayatlarına devam ederler. Doktor kontrolünde işinize devam edebilirsiniz. Ancak yaptığınız iş yorucu ve fiziksel güç gerektiriyor ise kesinlikle devam etmemeniz gerekir.

Stresli bir iş hayatı bebeğinizi ve sizi olumsuz etkiler. Rahat bir dönem geçirilmek isteniyor ise kötü hissettiğiniz an işinize ara vermelisiniz.

Çatlamalara Karşı Önlem Alın

İlk hamileliğiniz ise karın çatlamalarına karşı önlem almanız gerekir. Bunun için özel yağları kullanabilirsiniz. Bu yağları düzenli olarak karnınıza sürmeniz çatlamaları önleyecektir. Eğer bu yağları kullanmazsanız çatlaklar oluşacaktır.

Bu çatlaklar da görsel olarak hiç güzel durmayacaktır. Bu konuda doktorunuzun önerdiği yağları da kullanabilirsiniz.

Giyiminize Özen Gösterin

Hamilelik süresi içerisinde kıyafetleriniz size olmayacaktır. Bunun için özel hamile kıyafetleri almanız gerekir. Bu sayede daha şık bir duruş da yakalayabilirsiniz. Dar kıyafetler sizi rahatsız edecek ve günlük aktivitelerinizi yapmanızı da zorlaştıracaktır. Bundan dolayı bol kıyafetler tercih edebilirsiniz.

Kendinizi Doğuma Hazırlayın

dogum-cesitleri

Hamilelik dönemi içerisinde beslenmeden diğer tüm ayrıntılar kadar dikkatli bir dönem geçirdiğiniz. Her dikkat ettiğiniz ayrıntı sizi doğuma hazırlayacaktır. Doğum sizin için kolay olacaktır. Öncelikle buna inanmanız ve bebeğinizi kucağınız alacağınız o anı düşünmelisiniz. Hamilelik dönemi içerisinde nefes alış verişleri konusunda uzmanlardan da destek alabilir ve bu dönemde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

Hamilelik dönemi içerisinde hastanede kullanacağınız çantanızı hazır halde bir yerde bekletmeniz gerekir. Ani gelişen olaylarda çantanıza ulaşarak hızlı bir şekilde doğuma gidebilirsiniz. Çantanızda bebeğinize ve size ait tüm eşyaları bulundurmalısınız. Ayrıca çevrenizdekilere de çantanın yerini mutlaka göstermeli ve ani gelişen bir olayda almalarını söylemelisiniz. Doğum yaptığınızda bebeğinizin gözlerini gördüğünüzde yaşadığınız tüm sıkıntıları bir anda unutacak ve onun her gülümsemesi ile mutlu olacaksınız. Bunun için bu ana hazırlanmak için tüm detayları düzenli bir şekilde uygulamanız gerekir.

Bu tarz kıyafetler gündelik işlerinizi de yapmanıza yardımcı olur. Bundan dolayı kullanım sağlayabilirsiniz. Ayrıca farklı renk tonları ile de kombinler yaparak tarzınızı ve kendi modanızı oluşturabilirsiniz.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024