Kızlık Zarı Dikimi Yozgat

Yozgat ve çevresinde, özel hastaneler kapsamında, kızlık zarı dikimi işlemleri uygulanmaya devam ediyor. Dilediğiniz her an her yerden erişim sağlayabileceğiniz ve bu alanda destek alabileceğiniz pek çok uzman doktor mevcuttur. Ancak mutlaka bu alanda destek alacağınız kişilerin uzman doktorlar olmasına dikkat etmek gerekir. Kızlık zarının yeri ve önemi oldukça göz önündedir ve aşikardır. Kızlık zarı her kızda bulunan ve doğuştan gelen bir varlıktır. Gerek varlığı gerek kullanımı gerekse yırtılması büyük bir role sahiptir ve kızların tam olarak ham maddesidir denebilir. Özellikle de manevi açıdan büyük bir öneme sahip olan ve toplumsal açıdan oldukça büyük bir statüye konulmakta olan kızlık zarı, bazı durumlar sonucunda yırtılma ve delinmelerle neticelenebilir.

kizlik-zari-dikimi-yozgat

Kızlık zarının yaklaşık olarak altı farklı çeşidi mevcuttur. Esnek kızlık zarından delikli kızlık zarına, ince kızlık zarından kalın kızlık zarına, yarım ay şeklindeki kızlık zarından doğuştan yırtık olan kızlık zarına varana kadar herkeste farklı şekillerde bulunuyor. Bazen kızlık zarının yırtılması büyük bir kanamayla sonuç verebilir, ancak bazı durumlarda ise hiçbir şekilde kanama göstermeden de yırtılabilir. Bu nedenle öncelikle sağlam bir muayene olunması ve bekaret kontrolüne girilmesi gerekiyor.

Kızlık Zarı Neden Dikilir?

Bazen, özellikle de gençlik dönemlerinde, istenmeyen ilişkilere girmek oldukça normal gelir. Aynı zamanda isteyerek girilen ancak sonuçları henüz bilinmeyen ilişkiler sonucunda da kızlık zarında yırtılma meydana gelebilir. Bu durumu kapatacak olan ve tamamen kökünden bu sorunu halledebilecek olan tek şey ise elbette kızlık zarını diktirmek olacaktır. Yozgat ve bunun gibi pek çok şehirde, özel hastaneler ve uzman doktorlar tarafından bu işlemler uygulanmaya devam ediyor. Alanında uzman olan doktorlar, bu durumdan şikâyetçi olarak gelen kızları bekaret kontrolüne alırlar ve detaylı bir muayeneden geçirirler. Muayene esnasında, kızlık zarının neden yırtıldığına ve nasıl bir yapıya sahip olduğuna dair bir muayene yapılır. Bu muayene sonucunda, ne zaman ve hangi çeşit dikimin yapılacağına da karar verilir.

Kızlık zarı dikimi, tamamen yırtılan ya da yarım şekilde yırtılan kızlık zarları için gereklidir. Bazen şiddetli bir kanama sonucunda da kızlık zarının yırtıldığı zannedilebilir. Ancak bu yanlış bir alarm da olabilir. Her kanama, kızlık zarının yırtıldığını göstermez. Bu nedenle kızlık zar dikimi yapılması için de, kızlık zarının tam olarak yırtılmış olması gerekir. Eğer kızlık zarı çok daha ince ve yırtılmaya meyilli, esnek olmayan bir yapıya sahipse, dikim çok daha zor yapılabilir.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı bazı durumlar sonucunda, ilişki dışında da delinebilir. Kızlık zarı delikli, çok delikli, esnek, bölmeli, yarı bölmeli ve benzeri şekillerde ayrılıyor. Bunlardan en çok yırtılmaya meyilli olan çeşitleri ise esnek olmayan ve deliksiz olan modellerdir. Özellikle de deliksiz olan kızlık zarları çok daha kolay bir şekilde yırtılabilir. Bu nedenle kızlık zarının bozulup bozulmadığı ya da her hangi bir sorundan ötürü yırtılıp yırtılmadığı, bir uzman tarafından yapılan muayene sonucunda anlaşılır.

Kızlık zarı, hasta doğum yapar gibi yatırılan pozisyona getirilerek dikilmeye başlanır. İki bacağı açılan hastanın vajinasına takılan malzemeler vajinayı genişleterek kızlık zarının uzman tarafından rahatlıkla görünmesini sağlar. Bunun sonucunda uzman doktor, gerekli olan tüm malzemeleri steril ettikten sonra kızlık zarını son kez kontrol eder ve dikimine başlar. Eğer kızlık zarı dikiminden sonra bir hafta boyunca dikkat edilmezse, zarın yeniden yırtılma olasılığı bir hayli yüksektir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024