Kolposkopi Nedir?


Rahimde vulva, vagen ya da rahim ağzı bölümünün çok daha sağlıklı bir şekilde muayene edilmesi için uygulanan yönteme kolposkopi adı verilir. Işıklı bir alet yardımı ile gerçekleştirilen bu muayene tekniğinde, rahim ağzı görüntüsünün büyütülmesi ve bu sayede muayenenin daha detaylı bir şekilde gerçekleştirilmesi mümkün oluyor. Bu nedenle rahim muayenelerinde sıklıkla kullanılan bir muayene yöntemi olduğunu belirtebiliriz. 

Kolposkopi Neden Yapılır? 

Pek çok nedene bağlı olarak rahim ağzı ve diğer dokuların detaylı bir muayenesine ihtiyaç duyulabilir. Özellikle anormal hücresel değişimlerin mevcut olup olmadığını anlamak için önemli bir muayene tekniğidir. Anormal hücresel değişimlerin sebebinin anlaşılabilmesi ve özellikle de rahim ağzı kanseri tanısının konması noktasında kolposkopi önemini net bir şekilde ortaya koyuyor. Kadınların düzenli olarak yaptırmaları gereken rahim ağzı kanseri kontrolünün kolposkopi ile gerçekleştirilmesi öneriliyor.

Kolposkopi Ağrılı mıdır? 

Kolposkopi tek başına  ağrıya ya da sızıya neden olan bir işlem değildir. Ancak kimi durumlarda muayene  esnasında biyopsi örneği alınmasına ihtiyaç duyulabilir. Bu işlem çok hafif düzeyde olmak kaydıyla ağrıya  veya kramp benzeri bir his oluşmasına neden olabilir. Sedoanaljezi yöntemi ile hafif bir uyuşturma yapılarak, biyopsi örneği alınması sırasında yaşanan bu ağrının ortadan kaldırılması da mümkün oluyor. Hastaların muayene ya da biyopsi alınması sırasında kendilerini kasmamaları gerekiyor. Hasta ne kadar rahat olursa hissedilen ağrının düzeyi de o kadar az olur. 

Kolposkopiye Nasıl Hazırlanmalıyım? 

Kolposkopi öncesinde idrar torbasının ve bağırsakların boşaltılması, muayenenin çok daha sağlıklı bir şekilde yapılması için önem taşıyor. Anormal hücresel değişimlerin ya da doku değişimlerinin daha iyi saptanabilmesi için muayeneden 24 saat önce duş alınmaması gerekiyor. Aynı zamanda yine 24 saat önce tampon kullanılmaması ve cinsel ilişkiye girilmemesi de gerekir. Şayet varsa vajinal ilaç kullanımının 24 saat öncesinde kesilmesi gerekir.

Kolposkopi Kanamaya Neden Olur mu? 

Hastaların büyük bölümünde yaklaşık 2 gün boyunca devam eden ve sadece lekelenme şeklinde olan kanama görülüyor. Bu durum endişe etmenizi gerektirmez. Aynı zamanda kolposkopi sonrasında koyu renkli vajinal akıntı da görülebilir. Kanamanın 2 günden daha uzun sürmesi ya da fazla olması, kötü kokulu vajinal akıntı, alt karın bölgesinde ağrı olması gibi durumlarda mutlaka doktorunuzu aramalısınız.

Kolposkopi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kolposkopi sonrasında yaklaşık 1 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi ve tampon ile benzeri ürünlerin kullanılmaması gerekiyor. Aynı zamanda doktorunuz tarafından size bazı uyarılarda bulunulabilir ya da bu sürenin bir haftadan daha uzun tutulması tavsiye edilebilir. Doktorunuzun tüm önerilerini  ve uyarılarını dikkate almalısınız.

Kolposkopi Hamile Kalmayı Önler mi? 

Bu işle hamile kalma olasılığınızda hiçbir değişime neden olmaz. Biyopsi örneği alınması da hamile kalmanızı engellemez. Çünkü alınan doku örneği çok küçük ebatlardadır ve spermin rahim içerisindeki yumurtaya ulaşmasını, döllenmeyi önlemez. 

Hemen Ara
Whatsapp