Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Kürtaj Ankara Fiyatları 2020

Esra Çabuk Cömert

Dünyanın birçok ülkesinde tartışılan bir konu olsa da, istenmeyen gebelik durumları maalesef birçok çiftin başına gelebilen bir konudur. Kürtaj operasyonu sonucunda yaşanma olasılığı olan çeşitli riskler, kürtajın yasal süresi, kürtaj işlemlerinin nasıl yapıldığı ve kürtaj sonrasında nelere dikkat edileceği gibi soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kürtaj nedir?

İnsanlar arasında genellikle bebek aldırma olarak bilinen kürtaj operasyonu, gebeliğin sonlandırılması işlemine verilen isimdir. Kürtaj aynı zamanda küretaj olarak da bilinir. Kürtaj operasyonu yaygın kanının aksine, sadece ortaya çıkmış gebelikleri sonlandırmak için uygulanmaz. Aynı zamanda düşük yaptıktan sonra içeride kalan gebelik parçalarını almak için uygulanır.

Kürtaj işleminin kesinlikle hijyenik koşullarda, bir kadın doğum doktoru tarafından yapılması gerekir. Bu alanda deneyimli bir doktora ihtiyacınız olduğunda hemen kliniğimizi arayabilirsiniz. Ankara kürtaj işlemi için Dr. Esra Çabuk Cömert ile iletişime geçebilirsiniz.

Kürtaj İşleminin Aşamaları Nelerdir?

Kürtaj işlemi, operasyon süresi olarak aslında oldukça kısa sürmektedir. Operasyon ortalama olarak 10 dakika sürmekte ve hastalar da gün içerisinde taburcu edilmektedirler. Ancak kürtaj işlemi, ciddi bir operasyon olduğu için kan ve diğer değerler ile ilgili bazı testler de hastaya yapılmaktadır. Bu nedenle kürtajı, daha uzun soluklu bir işlem olarak ele alabiliriz.

Kürtaj işleminde, genellikle uzman doktorlar tarafından en uygun dönem olarak, gebeliğin 5 ile 7. haftası gösterilir. Eğer bu gebelik süresi ilerlerse, kürtaj işlemi hem zorlaşır, hem de operasyonun risk yüzdesi de artar. Operasyon öncesinde, her kadına kan sayımı testi, kan grubu testi ve pıhtılaşma testi yapılır. Bu testler, operasyonun olası risklerine karşı önceden tedbir alma amaçlı yapılmaktadır ve önemlidir.

Genital enfeksiyon varsa, mutlaka hasta tarafından söylenmelidir, söylenmediği takdirde risk söz konusudur.

Kürtaj işlemi nasıl yapılır sorusuna ve işlemin aşamalarına gelirsek, gebelik sonlandırma işlemi, kliniklerde negatif basınç kullanılarak, kanüller aracılığı ile yapılmaktadır. İşlem sırasında, bir enjektörün ucuna takılan kanüller yardımı ile negatif basınç oluşturulur ve plastik kanüller aracılığı ile gebelik anılır.

Rahim ağzı eğer operasyon açısından hiçbir risk teşkil etmeyecek düzeyde genişse operasyon daha kolay olur. Eğer değilse, rahim ağzını genişletmek için bir çalışma yapılır. Bu yönteme, vakum aspirasyon yöntemi denir ve günümüzde en yaygın olarak kullanılan kürtaj yöntemi de budur.

Kürtaj Riskli Bir İşlem midir?

Kürtaj operasyonu, alanında uzman doktorlar tarafından yapıldığı takdirde riskli bir işlem olmamakla birlikte, kürtaj yapılacak kişinin anatomik detaylarına ve tıbbi geçmişine dönük olarak, bazı riskler içerebilir. Bu riskleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kürtaj esnasında, genel ve lokal anesteziye bağlı olarak solunum ve aspirasyon riski söz konusu olabilir.
 • Kanamalar meydana gelebilir. Bazı organlarda enfeksiyon yaşanabilir.
 • Kürtaj esnasında rahim delinmesi yaşanabilir, yırtıklar olabilir.
 • Kürtaj işlemi eğer yetersiz olursa, tekrar kürtaj yapılabilir.
 • Kürtaj işleminden sonra, rahim içinde kan birikebilir. Hematometra olarak adlandırılan bu durum çok nadir görülmektedir. Yaşı anne adaylarında kan birikmesi riski daha fazla görülmektedir. Rahim ağzının açılması ile bu problem çözülmektedir. Bunun dışında rahimin kendini toparlaması için takviye ilaçlar da verilmektedir.
 • Kürtajda diğer bir risk ise parça kalması durumudur. Rest plasenta olarak adlandırılan bu durum, kürtajdan sonra kanamaların azalmak yerine artması ile anlaşılır. Tedavi olarak kürtaj işlemi, bu durum için tekrardan uygulanır.
 • Son olarak, kürtajda diğer bilinmesi gereken bir risk asherman sendromu, yani yapışıklık durumudur. Bu durum, kürtaj sonrasındaki kısırlık nedenlerinden bir tanesidir. Adet görememe durumuna yol açan bu risk, kısırlığa neden olabilir. Tedavisinde ise histeroskopi uygulanmaktadır ve çözümsüz bir konu değildir.

Kürtajda yaşanabilecek risklerle ilgili bilmeniz gereken en önemli konu ise, deneyimli bir doktor tarafından yapılan bir işlemde, hemen hemen hiçbir risk söz konusu değildir.

Ancak maalesef bu alanda deneyimli olmayan, hatta doktor dahi olmayan kişiler tarafından yapılan kürtaj denemeleri ölümle bile sonuçlanabiliyor. Dolayısıyla tercihinizi son derece dikkatli bir şekilde yapmanız gerekiyor. Kürtaj basit bir işlem değil, aksine önemli bir ameliyattır. Doktor olmayan kişilere asla itibar etmemelisiniz.

Kürtajda yapılan anestezi riskli midir?

Merak edilen diğer bir konu, kürtaj esnasında yapılan anestezinin riskli olup olmadığıdır. Lokal ve genel anestezi işlemleri kürtaj operasyonunda uygulanmaktadır. Anestezi hangi amaçla hastaya veriliyor olursa olsun kendi içerisinde bir risk barındırır. Bunun kürtaj işlemi ile ilgisi yoktur. Anestezi riskleri konusunda kliniğimizde tarafınıza detaylı bilgi aktarılıyor. Ancak genel olarak mevcut olan risklere şu örnekleri verebiliriz:

Lokal anestezi

Lokal anestezi esnasında ani tansiyon düşmesi, terleme ve bayılma gibi durumlar yaşanabilmektedir. Vakumun çekilmesi esnasında karında ağrı ve bulantı gibi durumlar da gerçekleşebilir.

Genel anestezi

Genel anestezide yaşanan risklere gelirsek, hastanın durumu burada önemlidir. Genel sağlık durumunda çeşitli problemler varsa, genel anestezi farklı reaksiyonlara yol açabilir. Kürtaj süresi çok kısa olduğu için, riskler de buna bağlı olarak düşüktür. Genellikle kürtaj sonrasında, genel anestezi uygulandıysa hastalar uyandıktan sonra bulantı ve kusma yaşayabilir, ajite yaşayıp ağlamaları söz konusu olabilir.

Hangi Amaçlarla Kürtaj Yapılır?

Gebelik sonlandırmak için kürtaj

Kürtajın en çok kullanıldığı amaç, gebelik sonlandırmak için tıbbi tahliye olarak da adlandırılan amaçla kullanılmasıdır. 10 haftalık gebeliğe kadar kürtaj, hamile kadının rızası ve onayı ile yapılmaktadır. Eğer kürtaj yaptıran kişi evliyse eşinin de onayı gerekir. Kürtajın gebelik sonlandırma amacıyla kullanımıyla ilgili bilinmesi gereken bir diğer detay ise, bu yöntem kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır.

Kürtaj işlemi 10 haftalıktan daha büyük olan bebekler için yapılamaz. Yasal olarak da bu işlem yasaktır. Bu nedenle çiftlerin bebeği dünyaya getirme ya da kürtaj yaptırma konusunda 10 hafta dolmadan karar vermeleri gerekiyor. 10 haftalıktan daha büyük olan bebekler için sadece bir anomali olduğunun rapor edilmesi ile mümkün olabilir.

Fraksiyone küretaj

40 yaşın üzerindeki kadınlarda, menopoz dönemindeki kanamaları teşhis amacı ile, hem kanamayı durdurmak hem de sebebini teşhis etmek için kürtaj uygulanmaktadır. Bunun dışında rahim ağzı kanseri ile ilgili teşhis amaçlı olacak şekilde de kürtaj uygulaması yapılmaktadır. Buna da fraksiyone kürtaj denmektedir.

Endometriyal dating kürtaj

Kısırlık ile ilgili tıbbi çalışmalarda, yumurtlamanın ne durumda olduğunu teşhis etmek içim de kürtaj yapılmaktadır. Rahim içinden küçük bir parça alınarak progesteron hormonunun rahim üzerindeki etkisi öğrenilebilir.

Rest kürtaj

Daha önce düşük yapmış bir kişinin, kürtajdan sonra kalan parçaları var ise, bu parçaları temizleme amaçlı da kürtaj uygulanmaktadır. Doğum sonrasında kalan parçalar büyük olabileceği için, geliştirilen özel küretler ile parçalar alınabilir. Bu işlem, boom küretaj ismi ile adlandırılır.

Kürtaj ile ilgili dikkat edilmesi gereken diğer konular

 • Hakkında merak edilen birçok detay olan kürtaj operasyonu ile ilgili, herkesin bilmesi gereken noktalar şu şekilde:
 • Bu işlem, cerrahi bir operasyondur. Dolayısı ile doktor olmayan, bu konuda profesyonel olarak hizmet vermeyen kimse tarafından uygulanırsa, risk çok yüksektir.
 • Kürtaj işlemi, mikroplarda tamamen arındırılmış steril bir ortamda yapılmalıdır. Kürtajdan önce mutlaka, gebeliğin büyüklüğü ultrason ile tespit edilmeli, hastanın tıbbi öyküsü doktor ile paylaşılmalıdır. Operasyon öncesinde mutlaka kürtaj yapılacak kişi işlem öncesi ve sonrası ile ilgili bilgilendirilmelidir.
 • Kürtaj işlemi öncesinde, en az 4-5 saat bir şey yememek ve içmemek gerekir. Bunun amacı, kürtaj yapılacak kişinin midesinin boş olmasıdır. Genel anestezi uygulamalarında, midenin boş olmaması bulantı yaratabilir. Bu yüzden kürtaj öncesinde kesinlikle gıda tüketilmemelidir.

Dış gebelik ise kürtaj ile alınamamaktadır. Bu durumda yalnızca ameliyat uygulanabilir ve ilaçla tedavi uygulanması gerekir.

İstenmeyen gebelik durumları, birçok kadın için ciddi problemler teşkil edebilmektedir, bu durumu sonlandırmak için de, gebelik sürecinde rahim içindeki ceninin tahliye edilmesi uygulaması olarak adlandırılan kürtaj operasyonu yapılmaktadır. Kürtaj yapılmasının birçok farklı sebebi olabilir, bunları sıralamak gerekirse;

-İstenmeyen bir hamilelik sürecinin ardından, anne karnındaki fetusun alınması nedeniyle,

-Gebelik kontrol süreçlerinde, ultrason esnasında rahimde bir şüpheli kitle tespit edilirse,

-Doktorun gerekli gördüğü kontrol ve teşhis durumlarında,

-Meponoz sonrası süreçte, rahimde sıvı birikmesi gibi durumlarda doktor kararı ile kürtaj uygulanabilmektedir.

Kürtaj (Küretaj) yaptırmak yasal mıdır?

Kürtajın yasal olmadığı ülkeler vardır, ancak Türkiye’de kürtaj 1983 yılında onaylanan kanun ile, yasal hale gelmiştir. Ne zamana kadar kürtaj yaptırılabilir diye merak ediyorsanız, 10. haftaya kadar kürtaj yaptırılabilmektedir. Eğer evli bir kadın kürtaj yaptıracaksa, eşinin rızasını alması gerekmektedir ve çiftin onayı ile bu işlem gerçekleşebilir. Ancak bekar bir kadın, 18 yaşın üzerindeyse sadece kendi rızası ile de kürtaj yaptırabilmektedir. Bu durumda partnerin onayının alınmasına gerek olmaz. 10 haftalıktan daha küçük olan bebeklere kürtaj uygulanması için herhangi bir kurumdan izin belgesi ve benzeri bir belge almanıza gerek olmaz. Şayet evliyseniz, eşinizin de rızasının olması bir kadın doğum doktoruna giderek kürtaj işlemini yaptırmanız için yeterli olacaktır.

Kürtaj yerine düşük ilacı kullanmak

Bazı insanlar arasında, kürtaj yerine düşük yaptıran ilaçların kullanımlarından söz edilmektedir. Türkiye’de yasal olarak düşük yaptıran ilaçlar kullanılmamaktadır. Söktürücü olarak da bilinen bu ilaçları kullanmanız tehlikelidir. Bunun yerine yapmanız gereken, eğer adet döngünüzde bir değişiklik olduysa hemen bir jinekologa gitmektir.

Anne karnındaki çocuğu düşürdüğü iddia edilen ilaçlara itibar etmemelisiniz. Bu ilaçlar sadece anne karnındaki bebeğe değil, anne adayına da çok ciddi zararlar verebilir. Hatta söz konusu ilaçların fazla miktarda alımı kalıcı sağlık sorunlarına bile sebebiyet verebilir. İlaç kullanımından uzak durmalı ve kürtaj için mutlaka bir kadın doğum doktoruna başvurmalısınız. İlacın yanı sıra çok eski dönemlerde uygulanan çeşitli yöntemlerin de sağlığınız için çok büyük bir risk barındırdığını bilmenizde fayda var.  

Ne zamana kadar kürtaj yapılabilir?

Kürtajın, biyolojik olarak 10. haftaya kadar yapılabilmesi uygun olsa da, erken yapılan müdahaleler her zaman daha iyidir. Kürtajın psikolojik etkilerini minimum düzeyde hissetmek için, 10. haftaya kadar beklememek de iyi olabilir. Uzmanlara göre kürtajın en uygun olduğu dönemler, adet tarihinden itibaren bir hafta ile üç hafta arasıdır. Ancak en uygun kürtaj tarihinin belirlenmesi için jinekologların yapacağı inceleme ya da ultrason yapacak doktorun görüşleri de önemlidir. Bu konuda en önemli olan unsur, yasal süre olan 10 haftayı geçirmemektir. Çünkü 10 haftalık sürenin üzerinden sadece 1 gün geçmiş olsa dahi, yasalar kapsamında kürtaj işlemi yapılamaz.

Kürtaj sonrası hamilelik süreci: Kürtajdan ne kadar sonra gebelik olur?

Kürtaj operasyonunun ardından, yaklaşık 2-3 hafta içerisinde rahimde yumurtlama oluşabilir ve gebe kalınabilmektedir. Kürtaj operasyonundan sonra, rahimde bir yapı kalıp kalmadığı doktor tarafından incelenmelidir.

Ankara Kürtaj nasıl yapılmaktadır? Hangi kürtaj teknikleri kullanılmaktadır?

Kürtaj operasyonunda iki tip teknikten söz edilir. Lokal anestezi ve genel anestezinin bir tipi olan sedatif anestezi bu konuda tercih edilmektedir. Lokal anestezi yerine, genel anestezinin kürtajda nispeten daha tercih sebebi olmasının nedeni, hem işlem sırasında hiçbir ağrı duyulmaması, hem de işlemin hatırlanmaması dolayısı ile psikolojik anlamda bir rahatsızlık uyandırmamasıdır.

Kürtaj operasyonlarında ortam kesinlikle steril olmalıdır. Anestezinin ardından, kürtaj esnasında vajina ve rahim ağzı dezenfekte edilmektedir. Bİr sonraki aşamada, plastik kanüller aracılığı ile hastanın gebeliği vakum yolu ile boşaltılır. Daha ileri düzey gebeliklerde, küret adı verilen aletler ile rahim içinin kontrolü yapılmaktadır. Bu işlemlerin ardından, hastanın ciddi bir ağrı ile uyanmaması adına ağrı kesici yapılır. Ultrason ile her aşama kontrol edilmektedir, hastanın rahiminde bir parça kalmaması adına bütün kontroller sağlanır. Genel anestezi uygulanmış bir kürtajda, uyanan hasta hiçbir şey hatırlamayacaktır.

Kürtaj operasyonu ne kadar sürmektedir?

Merak edilen konulardan bir tanesi de, kürtajın ne kadar zaman aldığıdır. Günümüzde profesyonel bir kürtaj operasyonu 20-30 dakika arasında sürmektedir. Bundan daha kısa süre alan kürtaj operasyonları da olmaktadır. Kürtajın ardından, belli bir süre kendinize dikkat etmeniz gerekmekle birlikte, bazı durumlar yaşarsanız acil bir şekilde doktorunuza haber vermelisiniz.

Kürtaj sonrasındaki durumlar: İlaçlar ve kontrol tedbirleri

Genellikle kürtaj işleminin ardından, vajinal bölgede yaşanması olası ağrıları hafife indirgemek için hastaya bazı ilaçlar verilir. Ağrı kesici ve antibiyotik ilaçları doktorun ifade ettiği şekilde kullanmanız gerekmektedir. Kürtaj sonrasında en çok dikkat edilmesi gereken durum aşırı ağrı ve kanama olasılığıdır. Normalde kürtajın ardından bir hafta sonra ilk kontrol yapılmaktadır. Kürtaj sonrasında kanamaları durdurmak için bazı insanlar tampon kullanmaktadır. Tampon kullanımı tehlikelidir ve önerilmez. Kanamaları durdurmak için yapmanız gereken ped kullanmaktır.

Kürtaj sonrasında hangi durumlarda doktora gidilmeli?

Kürtaj sonrasındaki süreçte aşağıdaki durumları yaşarsanız hiç zaman kaybetmeden doktorunuza haber vermeniz gerekmektedir.

-38 derecenin üzerinde ateş söz konusu olursa, doktora haber verilmelidir.

-Ağrı kesici ve antibiyotik kullanmanıza rağmen ağrılarınız geçmiyorsa ve şiddetli kramplar hissediyorsanız,

-Aşırı kanamalar söz konusu olursa,

-Kürtajın üzerinden 5 gün geçmesine rağmen kanamalarınız azalmazsa,

-Kötü kokulu ve yüksek hacimli akıntılarınız söz konusu olursa, zaman kaybetmeden doktorunuza haber vermelisiniz.

Kürtajın riskleri var mıdır?

Kürtaj da, her tıbbi müdahale gibi kendince belli riskleri barındıran bir operasyondur. Bu risklere bakarsak, çok düşük olasılıklı olmakla birlikte aşırı kanama, rahim delinmesi ve rahmin içinde operasyon sonrasında parça kalması karşımıza çıkıyor. Bu noktada da, kürtajın yapıldığı yerin kalitesinin önemi karşımıza çıkıyor. Eğer steril şartlarda, kaliteli bir tıp merkezinde bu işlem yapılırsa, kürtajın bu saydığımız riskleri neredeyse sıfıra yakındır. Yani işinde profesyonel olan jinekolog doktorlar ile bu konuda çalışmalısınız. Eğer merdiven altı işletmelere kürtaj için giderseniz, yukarıda saydığımız riskler sizin için de söz konusu olabilir.

Kürtajın ardından ne zaman tekrardan cinsel ilişkiye girilebilir?

Kadınların kürtaj ile ilgili merak ettikleri bir konu, kürtajın ardından cinsel ilişkiye girmek için ne kadar süre beklenmesi gerektiği. Kürtajın ardından en azından bir hafta süre ile cinsel ilişkiden uzak durulması doktorlar tarafından önerilmektedir. Kanama tamamen bittikten sonra ve doktor tarafından bilgi alınarak, cinsel yaşamınıza devam edebilirsiniz. Eğer bu süre zarfı için beklemeden, kısa süre içinde cinsel ilişkiye girerseniz ağrı ve kanama yaşama riskiniz yüksektir.

Kürtajdan sonra adet döngüsü bozulabilir mi?

Kürtajın, adet düzenine bir etkisi olabilir. Kalıcı olmasa dahi, geçici adet düzensizlikleri kürtaj sonrasında karşımıza çıkabiliyor. Adet düzensizliklerinin ortalama üç ay sürebildiği görülüyor, ancak üç ayın ardından genellikle adet düzensizlikleri sona ermektedir. Rahim içerisinde oluşabilen enfeksiyonlar ve bazen rahim içi yapışıklıklar, adet döngüsünün bozulmasında etki eden faktörler olabilir. Uzmanların görüşüne göre kürtajın ardından birkaç ay içinde, gebelikten korunmak sağlıklıdır. Korunma yöntemlerini kendiniz belirleyebilirsiniz, spiral ya da doğum kontrol hapları ile bu mümkündür ancak, biyolojik olarak mümkün olsa dahi adet döngüsünün normale dönmesi, kanamaların durması ve var ise enfeksiyonların tespit edilip önlenmesi adına birkaç ay boyunca gebelikten uzak durmanızı öneriyoruz.

Ankara Kürtaj Fiyatlar Ne Kadar?

Ankara’da kürtaj fiyatları doktora göre değişiklik göstermektedir. Gittiğiniz lokasyon doktor profiline göre fiyatlar belirlenmektedir. Kürtaj ankara fiyatları öğrenmek için sitenin iletişim sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Kürtaj yaptıranlar tekrar hamile kalabilir mi?

Kürtaj yaptıran kadınların merak ettiği sorulardan bir tanesi, kürtaj operasyonunun ardından tekrar hamile kalınıp kalınamadığı. Eğer kürtaj esnasında dokulara zarar veren, rahimde telafisi olmayan hasarlara yol açabilen bir durum olmazsa, tekrar gebe kalınabilir. Normalde 10. haftaya kadar kürtaj önerilmektedir, 10. hafta olarak söylenmesinin nedeni, o andan itibaren geleceğe dönük tekrar hamile kalamama riski ya da kısırlık gibi risklerin, daha yüksek olasılıkla karşımıza çıkmasıdır. Ancak 10. hafta öncesinde yapılan kürtaj işlemlerinde kısırlık riski yok denecek kadar azdır. Rahim genişletme operasyonu olarak bilinen dilatasyon işlemi kürtajda dikkatli bir şekilde yapıldığı için, böyle bir riske girmemiş olursunuz.

Kürtaj yaptırılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bazı noktalardan yazımızda sizlere bahsettik, ancak genel olarak kürtaj konusunda dikkat edilmesi gereken detaylar şu şekildedir;

-Kürtaj diğer tüm tıbbi işlemler gibi, son derece ciddi bir cerrahi operasyondur. Bu nedenden dolayı da alanında profesyonel, işinin ehli kişiler tarafından kürtaj yapılabilir.

-Kürtaj öncesinde ultrason ile ciddi bir inceleme olması gerekmektedir. Gebeliğin büyüklüğünden, oluşan yapının rahim içindeki durumuna kadar yerleşim tespit edilmeli ve belirlenen lokasyona göre hastadan bilgiler alınmalıdır. Kürtaj öncesinde doktor tarafından hastaya bilgi verilmeli ve işlemler anlatılmalıdır.

-Sadece steril ortamlarda, yani mikroplardan ve bakterilerden arındırılmış yerlerde kürtaj yapılabilir. Eğer bunlara uygun olmayan ortamlarda kürtaj yapılırsa, çok ciddi enfeksiyonlar söz konusu olabilir ve hastayı riske atar.

-Kürtaj operasyonu öncesinde hastanın bir süre yemek yememiş olması gerekmektedir. Yaklaşık 5 saat kadar aç ve susuz olmanız doktor tarafından istenebilir. Bunun nedeni, kürtaj esnasında olası kusma durumunu engellemektir. Eğer mideniz dolu giderseniz, olası bir bulantı neticesinde kusmuğun ciğerlerinize gitmesi söz konusu olabilir.

-Anestezi yöntemi bakımından, genel anestezi önerilmektedir. Lokal anestezi durumunda tok iken de kürtaj olabilirsiniz, ancak oluşacak ağrılar ve hastalık durumunun daha uzun sürdüğü konusu dikkate alınırsa, genel anestezi yöntemi her zaman daha fazla tercih sebebi olmalıdır.

Bekarete zarar vermeden kürtaj yapılabilmekte midir?

Bakire olan bir kız hamile kalabilir mi? Birçok insan bunu imkansız olarak düşünse de, mümkündür. Sürtünme yolu ile ilişkide de kızlık zarı bozulmadan hamilelik söz konusu olabilir. Çünkü spermlerin yüzme kabiliyetlerinden ötürü böyle bir riski vardır. Kızlık zarı bozulmamış ancak gebe kalmış bir kızın da kürtaj ihtiyacı düşünülürse, akıllara ‘bekaret zarına zarar vermeden de kürtaj mümkün mü” sorusu geliyor. Eğer zarın yapısı buna müsaade eden türde ise, kızlık zarına zarar vermeden de kürtaj işlemi yapılabilir. Kızlık zarının bozulmadığı kürtaj işlemi için, yüksek kenarlı değil, alçak kenarlı hymen yapısı gerekmektedir.

İlk gebelikte kürtaj yaptırılırsa bir daha hamile kalınamaz mı?

Bu, kürtaj konusundaki şehir efsanelerinden bir tanesidir. Her ne kadar kürtaj bir aile planlama yöntemi olmasa da, ilk hamilelik döneminde kürtaj yapılan bir kadının bir daha hamile kalmayacak olması gibi bir şey söz konusu değildir. Gerçek dışıdır. Eğer iyi bir hastaneye gider ve steril ortamda, sorunsuz bir kürtaj süreci geçirirseniz, hayatınıza hiç sekte vurmadan, birkaç aydan itibaren tekrar gebe kalmaya başlayabilir, sorunsuz hamilelik dönemleri geçirebilirsiniz.

Kürtaj olurken kızlık zarı dikim operasyonu da yapılabilir mi?

Ankara Kürtaj işlemi gerçekleştikten sonra, aynı esnada kızlık zarı dikimi de yapılabilir mi? Bu tabii ki mümkündür. Ancak aynı anda ikisi olmamaktadır. Kızlık zarı dikimi için, ilk etapta kanamalarınızın durması gerekmektedir. Bu da kürtaj sonrasında en azından 10 gün boyunca beklemenizi gerektirir. Eğer bir hafta 10 gün içerisinde, kanamalarınız sona ererse ve normale dönerseniz, flep ya da mikrocerrahi yöntemi ile kızlık zarı dikimini de yaptırabilirsiniz. Aynı esnada vajina daraltma operasyonları da yapılabilmektedir.

Kürtaj sonrası süreç: Neler yaşarım?

Kürtaj(Küretaj) sonrasında belli bir süre geçince, adetler normal döngüsüne yaklaşabilir. Kürtajın hemen ardından normal günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Ancak kanamalar 1 hafta boyunca sürebilir, bunu da dikkate almanız gerekiyor. Bazı kadınların kürtaj işlemlerinde uzun bir süre kanama meydana gelmezken, bazı kadınlarda ise bir haftaya kadar geçebilen bir süreçte parça parça kanamalar olabilmektedir. Eğer normal dışı bir duruma tanık olursanız yapmanız gereken, hemen doktorunuza haber vermektir.

Kürtaj sonrası nelere dikkat edilmeli?

Verilen ilaçların sorunsuz ve düzgün bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Aynı zamanda doktorlara da kontroller için düzgün bir şekilde gidilmelidir. Kürtaj sonrasında bir süreliğine alkol kullanılmaması gerekmektedir. Bunun nedeni ara ara antibiyotik kullanılması gerektiğinden, alkolün sizi tehlike altına atma ihtimalidir. Cinsel yaşantıdan da iki hafta süreliğine uzak durulması, yaşanabilecek olası enfeksiyonları önlemek içindir.

Kaç kere kürtaj yapılması sağlıklıdır?

Kürtaj  Ankara yaptırma konusunda bir sınır yoktur. Ancak tabii ki, yapılan tüm işlemlerin steril ortamda ve uzman doktorlar tarafından yapılması şartından söz etmeliyiz. Eğer uslülüne uygun ve dikkat edilmesi gereken her noktaya uygun şekilde kürtaj söz konusu olursa, bir kere kürtaj yapılabilir diye bir kaide yoktur. Birçok kere kürtaj yapılabilir, bu sizin vücut yapınızın uygunluğu ve doktorunuzun görüşüne de bağlı bir durumdur.

Daha Önce Kürtaj Oldum, Yeniden Kürtaj Yaptırabilir miyim?

Halk arasında kürtajın sadece bir defa yaptırılabilecek bir işlem olduğuna inanılabiliyor. Elbette bu bilgi gerçeği yansıtmaz, kürtaj tekrarlanabilen bir işlemdir. Daha önce kürtaj yaptırmış olmanız, yeniden kürtaj yaptırmanıza engel olmaz. Gönül rahatlığı ile kürtaj uygulamasından siz de faydalanabilirsiniz.

Kürtaj Öncesi Nasıl Bir Hazırlık Yapmalıyım?

Kürtaj öncesinde yapmanız gereken ciddi bir hazırlık prosedürü bulunmuyor. Sadece anestezi uygulaması amacıyla bazı hazırlıklar yapmanız gerekebilir. Örneğin genel anestezi öncesinde, uygulamadan 6 saat önce yeme ve içmenin kesilmesi gerekir. Bunun nedeni kürtaj değil, öncesinde yapılacak anestezi işlemidir. Aynı zamanda kürtaj uygulamasına başlanmadan önce mesanenin de boşaltılması gerekir. İdrara çıkmanız gerektiği zaten sağlık personeli tarafından size hatırlatılır. Kürtaj öncesinde psikolojik açıdan kendinizi hazırlamanız ve sakin olmanız çok daha önemlidir.

Kürtaj Sonrasında Depresyona Girer miyim?

Bazı kadınlar kürtaj yolunu ekonomik sıkıntılar ya da eşinin kürtaj istemesi nedeniyle tercih ediyor. Bu durumda kadınlar kürtaj sonrasında depresif bir ruh hali içerisine girebiliyor. Kadının kürtajı istemesi ve onaylaması son derece önemlidir. Bu durumu yaşamamak için planlı hamileliğin tercih edilmesi ve doğum kontrol yöntemlerinin uygulanması gerekiyor. Ancak kadının mecburiyet hissi nedeniyle kürtaj olmasının ardından psikolojik destek alması da gerekebilir.

Kürtaj Konusunda Kararsızım, Ne Yapmalıyım?

Bildiğiniz gibi kürtaj olabilmeniz için gebeliğin 10 haftayı geçmemiş olması gerekiyor. Çok sayıda kadın yaşadığı kararsızlık nedeniyle bu yasal süreyi kaçırabiliyor. Bu nedenle kararsızlık nedeniyle konuyu ertelemek yerine bu konuda psikolojik destek almanız daha akılcı bir seçim olacaktır. Eşinizle konuyu derinlemesine konuşmanız ve her yönüyle değerlendirmeniz, konuya dair endişelerinizden kurtulmak için psikolojik destek almanız, en doğru kararı verebilmeniz için sizlere önerimizdir.

Kaç Haftalık Hamile Olduğumu Bilmiyorum, Kürtaj Yapılabilir mi?

Bir kadın doğum uzmanı tarafından muayene olmanız durumunda gebeliğinizin kaçıncı haftasında olmanızı öğrenebilirsiniz. Regl düzensizliği nedeniyle son adet döngünüz hakkında hekiminize bilgi veremiyor olsanız dahi, yapılacak olan muayene ve kanda HCG testi ile gebeliğinizin süresini öğrenebilirsiniz. Şayet 10 haftalıktan daha uzun değilse kürtaj olunabilir.

Kürtajdan Sonra Ne Zaman Doğum Kontrol İlacı Alınır?

Kürtajdan sonra 1 haftalık süre boyunca cinsel birliktelik önerilmiyor. Sonrasında ilk cinsel birliktelikten önce doğum kontrol ilacını almaya başlayabilirsiniz. Bu konuda doktorunuz size detaylı bir bilgi verecek ve doğum kontrol ilacı önerisinde bulunacaktır.

Kürtajdan Sonra Kontrole Gitmek Gerekir mi?

Bir hafta sonrasında mutlaka rutin kontrole gitmeniz gerekir. Kontrol esnasında kanamanın durumu incelenir ve dokulardaki iyileşme yapılacak basit bir muayene ile doktor tarafından kontrolden geçirilir. Bu kontrol hastanın kendini daha iyi hissetmesi ve sonrasında nelere dikkat etmesi gerektiği gibi konularda bilgi alması noktasında önem taşıyor. Rutin kontrollerin asla aksatılmaması ve ihmal edilmemesi gerekir.

Medikal Kürtaj Nedir?

Medikal kürtaj gebeliğin 10. Haftasına kadar uygulanan bir yöntemdir. Bazı ilaçların kullanımı yoluyla gebeliğinde sonlandırılması şeklinde tanımlayabiliriz. Ancak medikal kürtajın süresinin önemli olduğunu belirtmek gerekir. 10 haftanın geride kalması durumunda medikal kürtaj uygulanamaz. Bu durumda klasik kürtaj tekniğinin uygulanması yoluyla gebeliğin sonlandırılması gerekir.

Tüp Bebekle Hamile Kalanlar Kürtaj Yaptırabilir mi?

Elbette tüp bebek tedavisi ile gebe kalan kadınlar da hamileliğin yasal süre çerçevesinde olması durumunda kürtaj yaptırabilir. Sadece gebeliğin yeni ölçümlendiği durumlarda hasta için bazı risklerin mevcut olması gibi elzem durumlarda kürtaj için birkaç hafta beklenmesi hastaya tavsiye edilebiliyor. Ancak yasal süre kapsamında kürtaj işlemi gerçekleştirilebilir. Tüp bebekle gebe kalma kürtaja engel değildir.

En Fazla Kaç Defa Kürtaj Yapılabilir?

Bu konuda bir sınırlama bulunmuyor. Kürtaj işlemi tekrarlanabilen bir müdahaledir. Ancak elbette çok sayıda kürtaj yaptırılması hastalara önerilmez. Bu nedene plansız gebeliklerin önüne geçmek için mutlaka doğum kontrol yöntemlerinin tercih edilmesi gerekiyor. Neticede kürtajın da bir cerrahi müdahale olduğunu unutmamak lazım.

Kürtajdan Sonra İlaç Kullanılmalı mı?

Doktor tarafından gerek duyulması durumunda kısa süreli bir ilaç kullanımı söz konusu olabilir. Bu ilaçlar genellikle ağrı kesici ya da enfeksiyon riskine karşı antibiyotik ilaçlardır. Ancak doktor tarafından önerilmemesi ve reçete edilmemesi halinde asla gelişigüzel ilaç kullanmamak gerekir. Gelişigüzel ilaç kullanımı kanama başta olmak üzere pek çok soruna sebebiyet verebilir.

Hangi Kürtaj Yöntemi Daha Acısız?

Aslında kürtaj yöntemlerinin tümü hasta için acısız bir şekilde gerçekleşir. Çünkü mutlaka anestezi uygulanır. Lokal anestezi de kürtaj esnasında herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmesini önler. Bu nedenle lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilen kürtaj işlemi hasta için son derece konforlu bir süreçte tamamlanır. Hangi kürtaj yönteminin sizin için en doğru teknik olduğunu yapılan jinekolojik muayene sonrasında hekiminizle konuşabilirsiniz.

Kürtaj İçin En Doğru Hafta Hangisi?

En doğru haftanın 6 ya da 7. Hafta olduğunu söyleyebiliriz. Ancak hastanın kendini hazır hissetmemesi ya da kürtaj noktasında kararsız olması gibi durumlar da yaşanabiliyor. Bu durumda yasal süreyi geçmemek kaydıyla 10. Haftaya kadar beklemekte fayda var.

Bu bölümde kürtaj üzerine sıkça sorulan sorulara ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Ağrı Oluyor mu?
Operasyon sonrası 1-2 gün hafif ağrı hissedilebilir.
Kaç Haftaya Kadar Kürtaj Yapılabilir?
10 haftaya kadar kürtaj yaptırmak yasalarca uygun olan süredir.
Kürtaj Yasal mı?
Evet, 10 haftaya kadar yasaldır.
Kürtaj Sırasında Anestezi Uygulanıyor mu?
Evet, Lokal anestezi ile acı hissedilmeden operasyon yapılmaktadır.
İşlem Sonrası İlaç Uygulanıyor mu?
Evet, Gerekirse hekiminiz ilaç tavsiyesi verecektir.
İyileşme Süresi Ne Kadar?
1-3 gün arasında tamamen iyileşme gerçekleşir.
Aynı Gün Taburcu Olabilir miyiz?
Evet, aynı gün rutin hayatınıza devam edebilirsiniz.

Yorumlar
Videolar

Hemen Ara
Whatsapp