Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Tüp Bebek Tedavisi Ankara

Esra Çabuk CÖMERT

Kısırlıkta Etkili Yöntem Tüp Bebek

Normal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin alternatif üretme yöntemlerini tercih etmesi gerekir. Özellikle 1 yıl boyunca korunmasız olarak cinsel ilişkiye giren çiftler, çocuk sahibi olamıyorsa kısırlıktan söz edilebilir ve bu tür durumlarda kısırlık için tedavi alınması şarttır. Farklı etkenlere bağlı olarak yaşanabilen bu durumda kişilerin iyi bir merkezden alacağı destek, sorunsuz bir şekilde hamileliğin başlamasını sağlayabilir. Bazen sebepler çok basit ve çözülebilir olduğu gibi bazen çok daha karmaşık olabilir. Sebebi her ne olursa olsun kişilerin bu konuda yapması gereken en önemli şey, iyi bir sağlık merkezinde bütün bir tedavi almaktır. Uzman tarafından yapılacak incelemeler ile birlikte kısırlık ve kısırlığa bağlı bir sorunun olup olmadığı kontrol edilir. Yapılacak kontroller sonrasında ise kişiler için uygun bir tedavi yöntemi belirlenerek çocuk sahibi olunabilmesi adına adımlar atılır.

Bu aşamada kısırlık tespit edilirse öncelikli olarak bu sorunun aşılması hedeflenir. Eğer kısırlık tamamen ortadan kaldırılamıyorsa, tüp bebek tedavi yöntemine geçiş yapılır ve böylece hamilelikteki şans daha da arttırılabilir. Türkiye genelinde pek çok merkezde sunulan bu hizmetler, kişilerin sorunsuz bir şekilde destek almasını sağladığı gibi siz de çevrenizdeki iyi merkezlerden bu konuda yardım alarak çocuk sahibi olma hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kısırlıkta Tüp Bebek İle Çocuk Sahibi Olunabilir Mi?

Kısır olan çoğu kişi ve çift gibi en çok merak edilen konuların başında çocuk sahibi olma ihtimalinin olup olmadığıdır. Günümüzde kısır olduğu halde tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olan pek çok çift vardır ve doğal yollarla hamile kalınmasa da tıbbi müdahaleler ile birlikte tüp bebek sayesinde çocuk sahibi olunabilir. Bu nedenle kişilerin yapacağı işlemlerde destek alması adına iyi bir merkezi tercih etmesi gerekir. Bu merkezler aracılığı ile kişilerin sağlık sorunlarını çözmesi söz konusu olduğu gibi düşük şanslarda dahi kişilerin çocuk sahibi olabilmesi mümkün olacaktır.

Görüldüğü üzere kısırlık, mevcut tıbbi hizmetler sayesinde çocuk sahibi olmada büyük bir engel değildir. Doğru tedavi ve uzmanlar ile birlikte kişiler kolay bir şekilde destek sağlayabilir. Türkiye’de çok fazla merkez olsa da kişilerin özellikle seçim aşamasında dikkat etmesi gerekir. Online olarak yapacakları araştırmalar ve incelemeler kişilerin merkez seçiminde en büyük yardımcılarından birisi olacaktır.

Türkiye’de kısırlık ve hamileliğe engel olan diğer sorunları yaşayan çift sayısı çok fazla olduğu gibi benzer kişilerin aldığı tedavileri, sonuçların nasıl olduğunu incelemek de internet aracılığı ile mümkündür. Merkezlerin değerlendirilmesi bu tip veriler sayesinde çok daha kolay olacağı gibi doğru karar verilmesinde de büyük bir yardım sağlayacaktır.

Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gereken şeylerin başında tedavideki prosedürler önceliklidir. Öyle ki uzman hekim tarafından yapılacak kontroller ile birlikte çiftlerin neler yapması ve neler yapmaması gerektiği detaylı olarak aktarılır. Bu nedenle de çiftlerin yüksek şans oranına sahip olabilmek adına bu uyarılara dikkat ederek beslenmesinden sporuna kadar her şeyi yerine getirmesi gerekmektedir. Normal yollar ile çocuk sahibi olamayan çiftlerin bu alternatif yöntemler son şansı olacağı gibi prosedürlere uygun bir şekilde yapılacak tedavi ile bu konuda başarıya ulaşılabilir.

Büyük bir özlem ile beklenen bebek için belirtildiği gibi planlara ve uyarılara dikkat etmek tüp bebek tedavilerini tekrarlamayı önceleyeceği gibi ilk denemelerde yüksek başarı ve olumlu sonucun alınmasını sağlar. Bu bakımdan tedaviye başlamadan önce çiftlerin bu konuda kararlı olması ve ilk gün itibari ile sonuca odaklanması gerekmektedir.

Ankara Tüp Bebek Fırsatı ,

Tüp bebek konusunda kişilerin Ankara’yı değerlendirmesi gerekir. Öyle ki bölgede binlerce kişiye hizmet veren Esra Çabuk Cömert, bu alanda kendini kanıtlamayı başarmış ve pek çok kişinin de yeni umudu olmuştur. Ankara tüp bebek konusunda akla ilk gelen seçeneklerden birisi olan Esra Çabuk Cömert’i siz de tercih edebilirsiniz.

Tüp bebek ile anne ve baba hayalinizi gerçekleştirmek için şehir değiştirmeniz gerekmiyor. Ankara tüp bebek tedavisi ve fiyatları hakkında en doğru adres Esra Çabuk Cömert! Kendi evinizin konforundan ödün vermeden, yaşadığınız kentte tüp bebek tedavisi olabilir ve çocuk sahibi olma hayalinizi gerçekleştirmek için ilk ve en önemli adımı atabilirsiniz. Kliniğimizde hamilelik müjdesini alan yüzlerce çift arasında sizi de görmek isteriz.

Tüp Bebek Tedavisi En Fazla Kaç Defa Denenebilir?

Bu tedavi tekniğinde bir sayı sınırlaması bulunmuyor. Çiftlerin talepleri doğrultusunda tüp bebek tedavisi defalarca denenebilir. Özellikle tutunma noktasında sorun yaşayan çiftlerde deneme sayısının 10’a kadar yükseldiği ve gebeliğin sonrasında oluştuğu gibi çeşitli bilgiler de bulunuyor. Sağlık noktasında çiftlerde herhangi bir sorun olmaması durumunda istendiği kadar deneme yapılabilir.

Fazla sayıda deneme yapılması, anne ya da baba adayı için herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. Sadece tüp bebek tedavisi kapsamında kullanılan ilaçlar açısından anne adayı bazı sıkıntılar yaşayabilir. Ancak bu durum 20’den fazla deneme yapılması gibi ender zamanlarda ortaya çıkabiliyor. Sonuç olarak bebeğinizi kucağınıza almanız için mutlaka ilk denemede hamilelik müjdesini almış olmanız gerekmiyor. Yeniden uygulama yapılması için de kliniğimize başvurabilirsiniz.

Transfer Edilen Embriyo Sayısı Gebelik İhtimalini Etkiler mi?

Çiftlerin tedavi öncesinde en çok merak ettiği hususlardan biri de transfer edilen embriyo sayısı oluyor. Tek bir embriyonun transfer edilmesi durumunda gebelik ihtimali % 28 olarak değerlendirilir. Çift embriyo durumunda bu olasılık % 45’e yükseliyor. Embriyoların dondurulması da tedavi kapsamında gerçekleştirilen işlemler arasında yer alıyor. Bu yolla ilave gebeliklerin elde edilmesi mümkün hale geliyor. Dondurulan embriyoların ileride gebelik isteyen çift için kullanılması durumunda çözülen embriyoların yaklaşık % 70’i canlı kalıyor. Bu embriyoların kullanımında gebelik olasılığı ise % 50 ila 60 dolaylarındadır.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Diyet Yapılmalı mı?

Sadece bu konuyu ele alan bir araştırma bulunmadığı için ne bir bilgiden söz etmek güç. Ancak Akdeniz diyeti olarak adlandırılan ve bitkisel yağ, sebze ve baklagil ağırlıklı beslenmenin tüp bebekte gebelik şansını arttırdığına yönelik araştırmalar mevcut. Gebelik için mutlaka Akdeniz diyetinin uygulanması gerekmiyor. Fakat şansını arttırmak isteyen kadınların bu diyeti uygulaması önerilebilir. Bu beslenme şeklinde folik asit ve B6 vitamini ideal düzeyde alınıyor.

Bunun yanı sıra aşırı kilo fazlası olan anne adaylarının uygun diyet programı ve egzersiz ile kilo vermesini öneriyoruz. Tüp bebek uygulaması için kilo vermeniz bir zorunluluk değildir. Fakat hamilelik döneminin anne adayı tarafından daha rahat geçirilmesi de çok büyük önem taşıyor. Bu nedenle aşır kilo fazlası olan hastalarımıza önce kilo vermelerini öneriyoruz. Zira aşırı kilo beraberinde tansiyon, yüksek şeker gibi sorunları da getirebiliyor. Bu sağlık sorunları anne karnındaki bebeği de olumsuz etkileyebilir. Kilo vermeniz, bu sağlık sorunlarından da kurtulmanızı sağlayabilir ve daha sağlıklı, daha konforlu bir gebelik dönemi geçirebilirsiniz.

Şişmanlık Tüp Bebek Şansını Azaltır mı?

Ülkemizde kadınların büyük bölümünün fazla kilodan şikayet etmesi, “tüp bebek öncesinde zayıflamak gerekir mi” sorusunu gündeme getiriyor. Fazla kilonun tüp bebek tedavisinin başarısı noktasında etkili bir unsur olup olmadığı üzerine yapılan bir çalışma yok. Fakat hekimler tarafından tüp bebek tedavisi öncesinde ideal aralıktaki kiloya ulaşılması önerilebiliyor. Bunun nedeni fazla kilonun gebelik döneminde gebelik şekeri ya da düşük gibi sorunlara yol açabiliyor olmasıdır. Aynı zamanda ihtiyaç duyulan ilaç oranı da kiloya bağlı olarak belirlenebildiğinden daha az ilaç alımı ideal kiloda mümkün oluyor.

Embriyo Transferinden Sonra Cinsel Yaşama Devam Edilmeli mi?

Hekim tarafından aksi önerilmediği sürece tüp bebek tedavisinde embriyo transferinin ardından cinsel birliktelik yaşanabilir. Cinsel yaşam tüp bebek tedavisinin başarısını olumlu ya da olumsuz etkilemez. Halk arasında son derece yaygın olan ve cinsel yaşamın bebeğin tutunmasını önlediği yönündeki inanç gerçeği yansıtmaz. Cinsel birliktelik, anne karnında bebeğin bulunduğu yeri etkileyen bir durum değildir. Bebeğin düşmesine, zarar görmesine neden olmaz. Doktorunuz tarafından aksi yönde bir uyarı yapılmadığı sürece bu dönemde cinsel perhiz uygulamanıza gerek olmaz.

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bu tedavi genel hatlarıyla yumurtanın gelişmesi, yumurtanın toplanması, döllenmesi, embriyonun gelişimi ve embriyonun transferi aşamalarından oluşuyor. Tedavinin ne kadar süreceği kişiye göre farklılık gösterebilir. Örneğin yumurtanın toplanabilmesi için belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir. Bu süre her kadında aynı değildir. Buna bağlı olarak net bir süre veremiyoruz. Fakat klinik istirahati gerektirecek bir tedavi olmadığında çiftler sadece gerekli tahlil ve tetkikleri yaptırdıktan sonra günlük hayatlarına geri dönebilir. Bu noktada tüp bebek tedavisi için hastanede geçirilen sürenin minimum düzeyde olması sağlanır.

Tüp Bebekle Sahip Olunan Çocukta Anomali Olabilir mi?

Normal yolla hamile kalınmasında anomali meydana gelme olasılığı ne kadarsa, tüp bebek tedavisiyle gerçekleşen gebeliklerde de o kadardır. Her iki gebelik yönteminde bu açıdan bir fark bulunmaz. Bu nedenle tüp bebekle sahip olunan çocuğun kesinlikle sağlıklı olacağı yönündeki bilgi gerçeği yansıtmayan bir inanıştır. Elbette anomali riski bulunur.  

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Yan Etkisi Var mı?

Tedavi kapsamında bazı ilaçların enjeksiyon yöntemiyle alınması gerekiyor. Enjeksiyon yapılan bölgede hafif kızarıklıklar ya da morluklar meydana gelebilir. Aynı zamanda alınan ilaçlara bağlı olarak yorgunluk hissi, kas ağrıları ve eklem ağrıları da görülebiliyor. Aynı zamanda menopoz döneminde yaşanan sıkıntılara benzeyen bazı şikayetler de ortaya çıkabilir. Fakat bu sıkıntılar kadınların günlük hayatlarını ciddi düzeyde olumsuz etkileyecek düzeyde olmaz.

Tüp Bebek Tedavisinden Sonra Ne Kadar Süre Yatmak Gerekir?

Halk arasında maalesef bu konuda da yanlış bilgiler var. Tedavi esnasında özellikle embriyo transferinin ardından kadının günlerce yatak istirahati yapmasına hiç gerek yok. Transfer işleminin ardından sadece 60 dakikalık bir yatak istirahati yeterli olabiliyor. Genellikle çevre tarafından yapılan baskı nedeniyle anne adayları günlerce yatakta kalmak zorunda hissedebiliyor. Ancak böyle bir zorunluluğun olmadığını bilmenizi isteriz.

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Tedavinin ne kadar süreceği çiftlerin en çok merak ettiği hususların başında geliyor. Ancak bu tedavinin belirli bir sürede tamamlanacağından söz edemeyiz. Çünkü bu sorunun yanıtı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Tüp bebek tedavisinde öncelikle kadından yumurta alınması gerekiyor. Yumurtanın alınabilmesi için belirli bir büyüklüğe ulaşmış olması lazım ve her kadında bu süre değişkenlik gösterebilir. Dolayısıyla tedavinin süresi sadece bu açıdan bile kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik Olur mu?

Bu tedavi ile gerçekleşen gebeliklerde dış gebelik ihtimali vardır. Dolayısıyla tüp bebek yöntemi ile gebe kalındığında asla dış gebelik olmayacağını ifade edemeyiz. Ancak dış gebelik oranının da gayet düşük olduğundan söz etmek lazım. Tüp bebek tedavilerinde dış gebelik oranı sadece % 1 ila 2 düzeyindedir. Ayrıca dış gebelik olması aslında tedaviden kaynaklanmaz. Gebe kalmaya engel diğer unsurlardan kaynaklandığını da belirtebiliriz.

Tüp Bebek Tedavisinde Genetik Tarama Kimlere Önerilir?

Genetik tarama tekrarlayan gebelik kayıpları yaşayan kişilere önerilir. Aynı zamanda anomali olan ya da metabolik bozuklukları olan bebek öyküsü durumunda da hekim tarafından genetik tarama önerilebilir. Kadında ya da erkekte kromozom bozukluklar olduğunda, tüp bebek tedavisinin defalarca denenmiş olmasına karşın gebelik ile sonuçlanmaması durumunda da genetik tarama tavsiye edilebilir. Son olarak DNA hasarı olması durumunda da önerildiğini belirtelim.

Tüp Bebek tedavisinde Erkeğin Yaşı Önemli mi?

Bu tedavide erkeğin yaşı elbette önem taşıyor. Çünkü 55 yaşın geride kalması ile birlikte sperm kalitesinde düşme meydana geliyor. Yapılan araştırmalar bu yaşın ardından spermlerin % 54 düzeyinde hareketlerinin azaldığını ortaya koydu. Dolayısıyla erkeğin yaşının ilerlemesi sperm kalitesinin de düşmesini beraberinde getirdiği için tüp bebek tedavisinde erkeğin yaşının önemsiz olduğunu söylemek olanaksız. Erkeğin yaşı ne kadar genç olursa başarı oranı da o denli yükselir.

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Rahim Filmi (HSG) Çekilmesi Gerekir mi?

Aslında bu sorunun yanıtı hekim tarafından verilmelidir. Rahim içinin görüntülenmesi kimi durumlarda zorunlu olabiliyor. Bu durumda tedaviye başlamadan önce hekim tarafından HSG çekilmesi istenebilir. Ancak her hasta için mutlaka gerektiğinden söz edemeyiz.

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Rahim Filmi (HSG) Çekilmesi Gerekir mi?

Aslında bu sorunun yanıtı hekim tarafından verilmelidir. Rahim içinin görüntülenmesi kimi durumlarda zorunlu olabiliyor. Bu durumda tedaviye başlamadan önce hekim tarafından HSG çekilmesi istenebilir. Ancak her hasta için mutlaka gerektiğinden söz edemeyiz.

Tüp Bebek Tedavisinde Düşük Olur Mu?

Tüp bebek tedavisi normal yolla gebe kalınamaması nedeniyle gerçekleştirilen bir işlemdir. Tüp bebek ile hamile kalınması, gebelik boyunca mevcut olan riskleri ortadan kaldırmaz. Nasıl ki normal yolla gebeliğin gerçekleşmesi halinde düşük riski varsa, tüp bebek tedavisinde de bu risk bulunuyor. Çok sayıda kişi tüp bebek tedavisinde risklerin ortadan kalktığını düşünüyor. Ancak bu bilgi gerçeği yansıtmaz. Dış gebelik, düşük ve benzeri hamilelik riskleri tüp bebek tedavisinde de bulunuyor.

Tüp Bebek Tedavisinde Erkeğin Yaşı Önemli mi?

Bilindiği gibi erkeklerde her yaşta sperm üretimi devam ediyor. Ancak yaşın ilerlemesi ile birlikte spermin kalitesinde ve hareketlerinde de bir düşüş meydana gelir. Bu nedenle tüp bebek tedavisinde erkeğin yaşının hiç önemli olmadığını söylemek mümkün değil. Çünkü yaşın ilerlemesiyle birlikte spermlerin DNA’sında da bozulma meydana geldiği bilinmelidir. Erkeklerde sperm kalitesinin düştüğü yaş 55 olarak biliniyor.

Tüp Bebek Tedavisinde Tüplerin Kapalı Olması Sorun Teşkil Eder mi?

Rahimdeki tüpler spermin ilerleyerek yumurtaya ulaştığı bir yol olarak düşünülmelidir. Tüp bebek tedavisinde sperm ile yumurtanın birleşmesi laboratuvar ortamında gerçekleşiyor. Döllenme sonrasında embriyo transferi yapılıyor. Spermin tüplerden geçerek yumurtaya ulaşması ve yumurtayı rahimde döllemesine gerek olmadığından tüplerin kapalı olması durumunda da tüp bebek tedavisi uygulanabiliyor. Yani bu tedavide tüplerin açık ya da kapalı olmasının bir önemi yok.

Tüp Bebek Tedavisinde Her Yumurta Döllenebilir mi?

Bu tedavi şeklinde her yumurtanın döllenme için uygun olmadığını belirtebiliriz. Yumurtanın döllenme için uygun olması ve ideal büyüklüğe erişmiş olması gerekiyor. Zira kadından yumurta alınması için de yumurtaların büyüklüğü düzenli olarak kontrol edilir. Yumurtanın istenen büyüklüğe erişmesinin ardından alınır.

Tüp Bebek Sonrasında Cinsel Yaşam Sınırlanmalı Mı?

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferine kadar cinsel yaşamın sınırlanmasına ihtiyaç olmaz. Ancak embriyo transferinin gerçekleştirilmesinin ardından gebelik testi yapılana kadar genellikle cinsel ilişki önermiyoruz. Gebelik testinin yapılmasından sonra testin negatif ya da pozitif çıkmasına bağlı kalmaksızın cinsel yaşama devam edilebilir. Bu konuda da herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

Bu bölümde Tüp Bebek üzerine sıkça sorulan sorulara ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Tüp Bebek Başarı Oranı Nedir?
Tüp bebek gelişen teknolojiler başarı oranı yüksektir.
Kısır Çiftler Bebek Sahibi Olabilir mi?
Evet
Tüp Bebek Tedavisinde Yaş Sınırı Var mıdır?
Hayır
Tüp Bebek Yaş İlerdikçe Başarı Oranı Düşer mi?
Evet

Yorumlar
Videolar

Hemen Ara
Whatsapp