Vajinal Akıntı

Ankara Vajinal Akıntı Tedavisi

vajinal akinti nedirVajinal akıntı genel olarak her kadının başına gelen ve sağlıklı bir durum. Ama bazı durumlarda riskli bir hale geliyor. Belirli dönemlerde çok koyu olmayan ve renksiz bir akıntı normal karşılanırken, daha koyu ve yeşil renkli bir akıntı ise bir enfeksiyon belirtisi olarak değerlendiriliyor. Normal ve renksiz bir vajinal akıntı vücudun vajinayı temizleme yöntemidir ve de sağlıklı bir vücut işlevidir. Bu akıntı yumurtlama ve cinsel uyarılma sırasında döneminde artabilir. Bazen stres ve aşırı derecede egzersiz yapma da akıntıyı arttırabilir. Ama akıntı çok fazla artar farklı bir renge ve kokuya sahip olursa bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

Vajinal Enfeksiyon Belirtileri

Vajinal enfeksiyon belirtileri arasında en önemlisi kuyu yeşil, sarı ve balık kokusuna benzer bir akıntı yer alır. Eğer akıntının rengi ve kokusu belirgin bir hal aldıysa enfeksiyondan şüphelenebilirsiniz. Bütün enfeksiyonlarda olduğu gibi vajinal enfeksiyon tedavisinde geç kalırsanız bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Doğum kontrol hapları, vajinit, klamidya, şeker gibi hastalıklar, maya enfeksiyonları ve hatta bazen rahim ağzı kanseri kötü bir vajinal akıntıya yol açabilir. Bu yüzden tedavi ve inceleme için hemen doktora başvurmanız tavsiye ediliyor. Özellikle rahim ağzı kanserinde erken tedavi büyük bir önem taşıyor. Maya enfeksiyonları ya da klamidya ve bel soğukluğu gibi rahatsızlıkların geç tedavi edilmesi de daha ciddi hastalıklara ve üreme fonksiyonlarında geri dönüşü olmayan problemlere yol açabilir.

Vajinal Akıntı Çeşitleri

Vajinal akıntı çeşitleri hakkında bilgi edinmek akıntının asıl olarak ne zaman bir rahatsızlık belirtisi olduğunu anlamanıza katkı sunar. Yumurtlama dönemine yakın bir tarihte görülen beyaz akıntı normal karşılanır. Ama akıntının rengi ve koyuluğu süt kesiği gibi bir kıvam almışsa bir maya enfeksiyonu belirtisi olabilir.

Akıntı akışkan ve de berraksa bu durum da her zaman özellikle de egzersiz sonrasında normal karşılanır. Yine normal olarak kabul edilen bir başka akıntı ise berrak ve mukus kıvamındaki akıntıdır. Bu da daha çok yumurtlama döneminde olduğunuzu yani hamile kalma riskinizin yüksek olduğunu gösterir. Kahverengi veya kanlı bir akıntı regl kanamasına yakın bir dönemde bunun öncesi ve sonrasında oldukça normal.

Bazen regl sonrası ara ara böyle bir akıntının gelmesi de normal karşılanır. Ama bu durum çok sık yaşanıyor ve abartılı bir şekilde oluyorsa doktora görünmeniz gerekebilir. Ayrıca hamileliğinizin ilk dönemlerinde kanlı bir akıntı gelirse düşük yapmış olabilirsiniz. Cinsel ilişkiden kısa bir süre sonra gelmişse hamile olduğunuzun habercisi de olabilir.

vajinal akinti

Vajinal Kaşıntı Sebepleri

Vajinal kaşıntı sebepleri arasında en sık görülen nedenler yine cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve de enfeksiyonlardır. Eğer sarı veya yeşil renkli bir akıntı varsa ve buna yoğun bir kaşıntı eşlik ediyorsa doktora görünmeniz şarttır.

Vajinal Akıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinal akıntı hemen hemen her kadında görülen bir rahatsızlıktır. Akıntıların neden kaynaklandığı sıklıkla değişir. Gebelikte hormonların etkisiyle oluşabilirken, hijyen eksikliği nedeniyle de kaynaklanabilir. Akıntının nedenleri çok boyutlu ve birçok konudan kaynaklı olabileceğinden dolayı önce hekimin yapacağı muayene ve testler ile neden kaynaklandığını anlaması gerekir. Ardından ilaç tedavisine başlanır. Bazı belirtiler daha inatçı olduklarında ise fitil kullanımı önerilir. Fitil sistit gibi hastalıkların tedavisinde tercih edilir. Hijyenle alakalı olması halinde de buna uygun Ph değeri destekleyecek yıkama ve temizleme ürünleri verilebilir. Nedenine bağlı olarak uygun şekilde yapılan tedavi sonucunda tedavi tamamlanacaktır. İlaç ve kontroller konusunda düzen zorunludur.

Vajinal Akıntı Teşhisi Nasıl Yapılır?

İleri yaşlar da kadınların çoklu gebelik veya düşük sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklarına vajinal akıntı adı verilir. Bu rahatsızlık kadınlar da idrar yolları enfeksiyonu gibi çeşitli hastalıklarında beraberinde gelmesine neden olur. Hastanın belirtileri arasında renginin beyaz değil gri veya sarı olması, yoğun derece de koku salgılaması, aşırı yapışkan ve idrar kadar yoğun gelmesi, idrarın köpüklü olması vajinal akıntı işaretleridir. Esasen her kadında var olması gereken bu durum içeride biriken bakteri ve ölü hücrelerin akarak dokuların yenilenmesini sağlar. Ancak hastalık gibi durumlar da renginin ve akışkanlığının değişmesi bir rahatsızlığın belirtisidir. Tedavisi ise basit olup her jinekolog tarafından yapılır.

Vajinal Akıntının Sebepleri Nelerdir?

Vajinal akıntı, çoğunlukla her kadında meydana gelen durumlardan biridir. Ancak vajinal akıntı enfeksiyona bağlı ya da normalden fazla olduğunda rengi yeşil ve sarı olabilir. Bu nedenle kadınları çok rahatsız eden sağlık sorunudur. Vajinal akıntının birden fazla nedeni vardır. Genel olarak üşütme, doğum kontrol hapları, şeker hastalığı, bakteriyel enfeksiyonlar ve maya enfeksiyonu gibi sebeplerden oluşabiliyor.

Akıntı sırasında yoğun koku olması ve renk değişimi son derecede rahatsız edicidir. Kadınların bazı dönemlerde yaşadığı vajinal akıntılar, genellikle normal olarak kabul edilir. Normal görülmeyen vajinal akıntılar, enfeksiyona bağlı olabilir. O yüzden kısa sürede doktora danışılmalı ve uygun tedavi yöntemleri belirlenmelidir. Aksi taktirde ateş, bel ağrıları ve baş ağrısı gibi sorunlara da yol açabilir.

Bu bölümde Vajinal Akıntı üzerine sıkça sorulan sorulara ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Vajinal enfeksiyon belirtileri nelerdir?
Vajinal enfeksiyon belirtileri arasında en önemlisi kuyu yeşil, sarı ve balık kokusuna benzer bir akıntı yer alır. Eğer akıntının rengi ve kokusu belirgin bir hal aldıysa enfeksiyondan şüphelenebilirsiniz. Bütün enfeksiyonlarda olduğu gibi vajinal enfeksiyon tedavisinde geç kalırsanız bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
Vajinal akıntı çeşitleri nelerdir?
Yumurtlama dönemine yakın bir tarihte görülen beyaz akıntı normal karşılanır. Ama akıntının rengi ve koyuluğu süt kesiği gibi bir kıvam almışsa bir maya enfeksiyonu belirtisi olabilir. Akıntı akışkan ve de berraksa bu durum da her zaman özellikle de egzersiz sonrasında normal karşılanır. Yine normal olarak kabul edilen bir başka akıntı ise berrak ve mukus kıvamındaki akıntıdır. Kahverengi veya kanlı bir akıntı regl kanamasına yakın bir dönemde bunun öncesi ve sonrasında oldukça normal. Ama bu durum çok sık yaşanıyor ve abartılı bir şekilde oluyorsa doktora görünmeniz gerekebilir.
Vajinal kaşıntı sebepleri nelerdir?
Vajinal kaşıntı sebepleri arasında en sık görülen nedenler yine cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve de enfeksiyonlardır. Eğer sarı veya yeşil renkli bir akıntı varsa ve buna yoğun bir kaşıntı eşlik ediyorsa doktora görünmeniz şarttır.

WhatsApp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Op. Dr. Esra Çabuk Cömert
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?