Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Ankara Vajinusmus Tedavisi

Esra Çabuk CÖMERT

Vajinusmus

Vajinusmus hastalığından mustarip olan birçok kadın, hastalıklarının bilincine varmazlar. Bu süreç içerisinde bir rahatsızlıkları olduğunu görmezden gelirler ve zaman kaybederler. Vajinusmus rahatsızlığı kadınları psikolojik olarak etkileyen ve özgüvenlerini kaybetmelerine sebep olan bir rahatsızlıktır. Vajinusmus rahatsızlığına sahip kadınlar, cinsel ilişkiye girmek istemelerine karşın bir türlü sağlıklı bir cinsel birliktelik geçirememeleri durumuna denir. Bu isteksizlik sonucu kadın aşırı derecede kasılır, eşini iter ya da bacaklarını kapatarak tepki verir. Rahatsızlığın bir sonucu olarak ortaya çıkan tepkiler tamamen kadının kontrolü dışında gerçekleşir. Vajinusmus sorunu evliliği sarsabilecek bir rahatsızlıktır ve mutlaka rahatsız kadının tedavi olması gerekir. Siz önemli hastalarımız için ise, bu rahatsızlığın ne olduğu, nasıl tedavi edildiği gibi birçok konuda bilgilendirilmenizi sağlayacağız.

Cinsel İlişki Nedir?

Cinsel ilişki kadın ve erkeğin cinsel organlarının birleşmesi sonucunda gerçekleşen eyleme verilen isimdir. Bu eylem sonucunda, üremek için gereken doğal süreç gerçekleşmiş olur. Cinsel ilişki süreci çiftlerin sadece üremek için değil haz almak için de yaptığı bir eylem olarak karşımıza çıkıyor. Buda evliliği olumlu yönde etkileyen bir gelişme oluyor. Ancak bu tarz bir rahatsızlık sonucu cinsel birleşme gerçekleşmediğinde ortaya gerginlikler çıkabiliyor. Özellikle de kadınlar için zevk almaları gereken bir eylem ıstırap verici bir hale geliyor.

Vajinusmus Nedir?

Vajinusmus, kadınlarda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın sonucu olarak kadın tamamen istemsiz olarak cinsel ilişkiyi reddeder. Kendisini kasar ve sakınmaya çalışarak aşırı tepki veriri. Sonuç olarak ise cinsel ilişkiye girmeleri söz konusu olmaz. Kendisini zorlayarak cinsel ilişkiye girilse bile kadın acı çekmeye başlar ve bu birliktelikten herhangi bir zevk alamaz. Vajinusmus belirtileri her bireyde farklı şekilde ortaya çıkar.

Vajinusmus Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda cinsel ilişki sürecinden korkma durumu ortaya çıkar. Cinsel ilişkiden çok fazla korkar hale gelirler ve birlikteliği gerçekleştiremezler. Zorlayarak cinsel birlikteliği gerçekleştirse bile, acı çekmeye başlar ve kesinlikle zevk alamaz. Cinsel birliktelik sırasında, penis vajinaya giremez. Bazen de kadının kendisini aşırı kasması sonucunda vajinaya penisin sadece bir kısmı girebilir. Jinekolog korkusu da bu durumun kötüleşmesine sebep olur. Seks pozisyonunda ki hatalı davranışlarda buna sebep olabilir. Bacakları açmayarak kapalı tutma durumumda ortaya çıkabilir.

Vajinusmus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinusmus hastalığında tedavi yöntemlerine yönelmeyi hasta kadınlara mutlaka öneriyoruz. Aksi durumda evliliklerinde sorunlar meydana gelebilir ve kadın acı çekmeye devam eder. Bu durumun önüne geçmek adına hastalarımız için mutlaka tedaviye yönelmelerini ve sağlıklı bir birliktelik yaşamalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Hastalığın tedavi sürecinde ise hastanın şikâyetlerine odaklı bir tedavi öneriyoruz. Vajinusmus tedavisinde önerdiğimiz en önemli tedavi Vajinusmus egzersizleri oluyor. İlişkinin gerçekleşebilmesi için bu egzersizler çok önemlidir. Bazı hastalarımıza ise Vajinusmus egzersizleri dışında sorun psikolojik ise, psikolojik tedavi de uyguluyoruz Böylece kadının sorunun üstesinden gelmesi amaçlıyoruz. Psikolojik tedavide geçmişe inme politikası izlenir. Hastamızın geçmişinde yaşanan cinsel ilişki ile ilgili problemlere inilir. Durumu daha ciddi olan hastalarımızda ise tedavi yöntemleri birleştirilerek uygulanır. Sonuç olarak hastaya uygulanan tedavi yöntemi belirtilere göre ve hastanın durumunun ciddiyetine göre belirlenir. Hastanın acı çektiği ve yapmak istemediği hiçbir şey uygulanmaz.

Vajinusmus Egzersizleri Nelerdir?

Vajinusmus egzersizleri nefes tekniği ile başlar. Doğru bir şekilde nefes alıp vermek kadının büyük oranda rahatlamasını sağlar. Daha sonrasında ise ayna ile vajinayı inceleme başlar. Kadının vajinasına bakmasını isteriz. Bu adımdan sonra ise genital mesaj gelir. Kadın genital bölgeye masaj yapar. Parmak egzersizleri ile de vajina egzersizleri tamamlanmış olur. Bu sayede vajinanın rahatlamasını sağlamaya çalışırız.


Hemen Ara
Whatsapp