Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Adet Döneminde Hamile Kalınır mı? Riski Nedir?

Adet döneminde hamile kalınır mı? Diye bir çok kadın merak etmektedir. Ayrıca adet döneminde korunmak gerekli midir şeklinde sorular sormakt

adet döneminde gebelik olur mu
Esra Çabuk CÖMERT

Adet döneminde hamile kalınır mı? Diye bir çok kadın merak etmektedir. Ayrıca adet döneminde korunmak gerekli midir şeklinde sorular sormaktalar. İlk olarak bilinmesi gereken konu adet döneminde hamile kalınır mı? Yada riski nedir? Bu sorulara net bir cevap verilemez. Çünkü sağlıklı kadınlarda her zaman gebe kalma şansının bulunduğudur. Bu konuda her zaman dikkatli davranıp her zaman hamile kalma olasılığının olduğu bilinmelidir.

Sağlıklı ve üreme çağında olan kadınlar, adet kanaması döneminde korunmasız şekilde cinsel ilişki yaşarlarsa gebe kalma şansları her zaman bulunur. Adet döneminde diğer dönemlere göre hamile kalma şansı daha düşüktür ancak bu yok anlamına gelmemektedir. Bu yüzden adet döneminde olunsa dahi cinsel ilişki isteniyorsa istenmeyen gebeliklere karşı korunmak gerekmektedir.

adet döneminde gebelik olur mu

Adet Döneminde Hamile Kalma Riski

Kadınların hamile kalma şanslarının en yüksek olduğu dönem yumurtlama dönemidir, diğer adı ile ovulasyon dönemidir. Yumurtlama dönemi hesaplama yapmak için genellikle adet kanamasının başladığı ilk günden itibaren 14. Gün yumurtlama zamanı olarak hesaplanabilir. Bu dönemde hamile kalmak isteniyorsa, adet kanamasının ilk gününden itibaren 14 gün ileriye gidilmeli ve üç gün önce, üç gün sonra dahil olmak üzere cinsel ilişki yaşanmalıdır.

Rahim içi ortamına bakıldığında sıcak bir ortam olduğu görülür. Bu nedenle spermler için rahim ortamı ideal yaşam koşullarını sağlamaktadır. Bu nedenle cinsel ilişki esnasında erkek bırakılan sperm hücreleri rahimde 3 gün canlı ve işlevini yerine getirebilecek şekilde kalabilirler. Bu yüzden adet kanaması başlamadan 2-3 gün önceden başlayarak bir hafta yada on gün süresince birkaç günde bir düzenli olarak cinsel ilişkiye girmek adet döneminde hamile kalma şansını yukarı çekmektedir.

Kadınlar her ay düzenli biçimde adet olurlar, bunun nedeni her ay düzenli olarak vücutları olası bir gebeliğe hazırlanmasıdır. Bunun olabilmesi için ilk etapta yumurtlama meydana gelir, yumurtlama içinse hormon seviyelerinde değişimler olacaktır, bunun ardından rahim duvarında kalınlaşma gözlemlenir. Her ay rahim düzenli olarak olası bir gebelik için hazırlanır ve bebeğin rahim içinde oluşması için ne gerekiyorsa eksiksiz şekilde yapmaya çalışır. Ancak gebelik oluşmazsa rahim içi tabakası bir miktar kan ile vücut dışına atılmasının ardından bir sonraki döneme hazırlık aşaması başlar. 

Adet kanaması başladığı gün yumurtalama bitmiştir ve adet kanamasından sonra bir sonraki döneme hazırlık yapmaktadır. Ancak istenmeyen gebeliklerden korunmak için adet dönemi içinde olunsa bile her zaman doğum kontrol yöntemlerinden birini kullanmak gerekir.

Adet Döneminde Hamile Kalmak İçin Şartlar

Adet döneminde hamile kalmak için gereken şartları sağlamak adına bütün kadınları genellemek bu konuda yanlış olacaktır. Bunun nedeni her kadının kendine has bir adet düzeni ve yumurtlama zamanlarının olmasıdır. Bu nedenle bazı durumlarda hesaplanan yumurtlama tarihleri ve adetin ilk başladığı günde sapmalar olabilir. Hormonlarda oluşan bir düzensizlik adet kanamasının zamanına doğrudan etki ederek değiştirebilir.

Cinsel ilişkiden sonra spermler 3 güne kadar işlevselliğini koruyarak canlı kalabilirken bazı kadınlarda vajina içinde yada rahimde bu canlı kalma süreleri daha da uzun olabilmektedir. Adet döneminde hamile kalınır mı? Sorusunun aslında spermlerin ne kadar canlı kalabildikleri ile doğru orantılı olduğu söylenebilir.

Bazı durumlarda adet kanaması kesildikten sonra lekelenme şeklinde kanamalar görülür. Bu zaman zarfında korunmasız olarak ilişkiye girilirse hamile kalma olasılığı da vardır.

adet döneminde cinsellik

Adet Dönemimde Korunmasız Cinsel İlişkiye Girdim Hamile Kalma Şansım Nedir?

Adet döneminde cinsel ilişkiye girmek, diğer dönemlere oranla gebe kalma şansı çok düşüktür, fakat her zaman şans olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu yüzden doğrum kontrol yöntemlerini etkin kullanmak gerekmektedir.

Ayrıca adet dönemi dışında kalan sürelerde vajina bir salgı üretmektedir. Salgının adı laktik asittir ve koruyucu özelliği bulunur. Ancak laktik asit vajina tarafından adet dönemlerinde üretilmemektedir. Bu yüzden vajina adet döneminde enfeksiyonlara ve mikroplara karşı savunmasız ve açıktır. Bu nedenle hem erkek hem kadın için hastalık oluşma riski bulunur. Adet döneminde cinsel ilişkiye karar verilmeden önce bütün bu etmenler göz önünde bulundurulmalıdır.

Adet Döneminde Korunarak Cinsel İlişkiye Girmek

Adet döneminde hamile kalınır mı? Sorusunu aslında evet cevabından , hayır cevabına çevirmek mümkündür. Bunun için gereken doğum kontrol yöntemlerini doğru bir şekilde kullanmak gerekir. Adet döneminde cinsel ilişkiye girilirken en sağlıklı korunma yöntemi erkeğin prezervatif kullanması olacaktır.Bunun yanında adet döneminde cinsel ilişkiye girmeden önce, bu dönemde kadınların hassas ve psikolojik durumları da düşünülmelidir.

Eşlerin bütün bu durumları düşünerek daha anlayışlı şekilde yaklaşmaları sağlıklı bir davranış olur. Psikolojik açıdan hassas olan kadınların, adet dönemlerinde fiziksel ağrıları da oluştuğu için adet döneminde cinsel ilişki yaşamaktan kaçınabilirler. Ancak eşlerin ikisi de yine de bu dönemde ilişki istiyorlarsa prezervatif tercih ederek ilişkiye girebilirler.

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Baby Shower Nedir?
Baby Shower Nedir?
Bebeklerde Pişik Nasıl Önlenir?
Bebeklerde Pişik Nasıl Önlenir?
Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?
Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp