Ankara'da Güvenli Kızlık Zarı Dikimi Yapan Doktorlar

Yapılan tüm araştırmalara rağmen bekâret kanaması dışında herhangi bir işlevi olup olmadığı kesin olarak anlaşılamayan kızlık zarı vajinanın girişinde yer alan ince zarımsı bir dokudur. Bu doku bozulana kadar vajinanın girişini kapatarak mikropların vajinaya girişini engelleme konusunda bir set görevi görmektedir. Ancak Türk toplumunda ne yazık ki bu zara çok daha büyük anlamlar yüklenmekte, evlilik öncesi cinsellik büyük bir tabu olarak görüldüğü için cinayet sebebi dahi olabilmektedir. Evlilik öncesi cinsel deneyim yaşayan ve ardından bundan büyük bir pişmanlık duyan ya da ailesi, sevgilisi, nişanlısı tarafından bu nedenle yoğun baskı gören kadınlar için sunulan en etkili çözüm kızlık zarı tamiri ya da bilinen diğer adı ile kızlık zarı dikimi yöntemidir.

Kızlık Zarı Nasıl Bozulur?

Genelde kızlık zarının bozulması girilen ilk cinsel ilişki ile beraber yaşanır. Kızlık zarı hemen vajinanın girişinde yer almakta olup vajinanın 1,5 santimetre kadar içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle cinsel ilişkinin yanı sıra vajinanın bu bölümüne sert bir cisim sokulması ya da girmesi durumunda da kızlık zarı bozulabilir. Tüm bunlara ek olarak çok nadir olarak görülmekle beraber vajinaya alınan çok şiddetli darbelerde de kızlık zarının bozulması görülebilmektedir. Kızlık zarının bozulması pek çok kişi tarafından bu zarın tamamen yırtılması olarak kabul edilse de aslında aldığı darbelerle zarın çentiklenmesi yani yıpranması da tam bozulma anında kanama oluşmamasına neden olabilmektedir. Bu nedenle partnerinizin kızlık zarını bozacak kadar içeri girmediği durumlarda da bu risk her zaman bulunmaktadır.

Kızlık Zarının Bozulduğunu Nasıl Anlarım?

Kızlık zarının bozulup bozulmadığı kişinin evde kendi kendine muayene yaparak anlayabileceği bir durum değildir. Hatta küçük bir şüphe duyarak bu amaçla yapacağınız müdahaleler neticesinde bu zarın bozulmasına dahi neden olabilirsiniz.  Bu tip olumsuzlukların yaşanmaması adına mutlaka dikkatli davranılmalı ve jinekolog aracılığı ile kızlık zarı muayenesi yapılması istenmelidir. Kızlık zarını muayene ettirmek isteyen kadınların en büyük korkuları bu bilginin yakın akrabaları tarafından duyulması ve ifşa olmalarıdır.

Oysaki reşit olan yani resmi olarak 18 yaşını dolduran her kadının tüm bilgileri sağlık kurumları tarafından gizli tutulmak zorundadır. Bu bilgilerin sizin dışınızda anne ya da babanız olsa dahi kimse ile paylaşılması söz konusu bile değildir. Reşit olmayan 18 yaşından küçük kızlar için ise ne yazık ki ailenin izninin olması zorunludur. Muayene olmadan önce kimliğinizi ibraz etmeniz isteneceği için bu gerçeği gizleme şansınız da bulunmamaktadır. Böyle bir durumdaysanız mutlaka anne ya da babanızın yani ebevynlerinizden birisinin yanınızda olması gerekir. Bunların dışında kalan tüm durumlarda sağlık kuruluşlarının muayene bilgilerini başkası ile paylaşmaları ya da bakire olup olmadığınızı başkaları ile paylaşmaları yasal mevzuata aykırıdır ve kesinlikle yasaktır. Bunu yaptığı belirlenen doktorun mesleki diploması iptal edilir ve meslekten men cezası alır.

Bozulan Kızlık Zarı Dikilir Mi?

Evet, bozulan kızlık zarının dikilmesi her zaman için mümkündür. Hatta günümüzde geliştirilen sistemler ile normal doğum yapan kadınlarda dahi kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta vajinada genişleme bulunuyorsa kızlık zarı operasyonu ile eş zamanlı olarak vajina daraltma ameliyatı da yapılmasıdır.

Günümüzde kızlık zarı diken doktorlar ağırlıklı olarak flep kızlık zarı dikimi yöntemini tercih etmekte olup buna ek olarak geçici kızlık zarı tamiri yöntemi de uygulanabilmektedir. Bu yöntemlerin ortak noktası ilk cinsel ilişki ile beraber kanama garantisi verilmesidir. Operasyonun başarısı ise kesinlikle operasyonu yapacak olan doktorun mesleki bilgi birikimi, operasyon deneyimi ve mesleki yeterliliğidir.

Kızlık Zarının Dikildiğini Sevgilim / Nişanlım / Eşim Anlar Mı?

Hayır, kızlık zarının dikildiğini sizinle cinsel ilişkiye giren kişinin anlaması kesinlikle ama kesinlikle mümkün değildir. Bu durumu anlayabilecek tek kişi ise cinsel ilişkiye girmeden önce jinekolojik muayeneden geçiren doktordur. Kızlık zarının bozulmasının ardından muayene olmaya giderseniz bu durumda bunu doktorun dahi anlaması mümkün değildir. Yani ilişkiden sonra bunun doktor dahi anlayamaz. Zaten doktorun bunu anlasa dahi bunu zorunlu kılan bir yasal zorunluluk ya da mahkeme emri yoksa bu bilgiyi sizden başka biri ile paylaşması kesinlikle yasaktır.