Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Kızlık Zarının Bozulması Nasıl Olur?

Kızlık zarı, doğuştan var olan bir organdır. Kaygan ve değişik yapılara sahip olan kızlık zarlarının korunması geçmişten günümüze k

Esra Çabuk Cömert

Kızlık zarı, doğuştan var olan bir organdır. Kaygan ve değişik yapılara sahip olan kızlık zarlarının korunması geçmişten günümüze kadar önemini korumaya devam eden bir varlıktır. Kızlık zarının on bir farklı çeşidi mevcuttur. Normal kızlık zarı ufak bir deliğe sahip olan bir zar yapısıdır. Deliksiz olan kızlık zarı, yırtılmaya ve kanamaya daha fazla meyillidir. Bölmeli ve yarı bölmeli çeşide sahip olan kızlık zar modelleri ise yırtılmaya daha az meyillidir. Küçük delikli olan kızlık zarı da yine yırtılmaya az meyilli olan modellerden birisidir.

Tırtıklı olan ve çok delikli olan kızlık zarı tipleri ise, ilişki esnasında esner ve genişler. Dudaksı olan kızlık zarı ve yarımay şekline sahip olan kızlık sarı ise ilişki esnasında zorluk çıkarmaz ve yırtılmaz. Ancak bazen kişinin kendi bünyesine ve yapısına göre farklılıklar ve istisnalar olabilir. Bu durumlar sonucunda ise kızlık zarı yırtılabilir. Bazen kanamalı şekilde bazense kanamasız bir biçimde kızlık zarında yırtılmalar meydana gelebilir. Bu yırtılmalar ise kızlık zarı dikim işlemleri yapılarak kapatılabilir.

Kızlık Zarı Neden Bozulur?

Kızlık zarı, elbette ilk kez ilişkiye girildiğinde yırtılma olasılığı daha yüksektir. Ancak bazen, kızlık zarının farklı yapılarından ötürü ikinci ya da üçüncü kez zorluksuz ilişkiye girildiğinde, artık kızlık zarı dayanamaz ve yırtılır. Bazı kızlık zar tipleri ise ömür boyu yırtılmadan durabilir. Ancak kızlık zarının yalnızca ilişki esnasında yırtılmadığının bilinmesi gerekir. Kızlık zarı bozulması, çocukluk dönemlerinde de bazı durumlar sonucunda yırtılma ile neticelenebilir.

Vajinaya batan her hangi bir şey, giren her hangi bir şey, düşme, yaralanma ve kaza gibi durumlarda da kızlık zarlarında yırtılma meydana gelebilir. Kızlık zarının yırtılmasına sebep olan pek çok neden olabilir. Ancak en belirgin ev en net yırtılma, elbette ilişki esnasında meydana geliyor. Esnek ve yırtılmayan olan kızlık zar yapıları da mevcuttur. Kızlık zar yapısı yırtıldığı zaman, eski şeklini tamamen yırtılır ve resimde gördüğünüz kısımlardan en sonuncu kısımdaki gibi olur. Bu oluşum saniyeler ya da günler içinde meydana gelebilir. Farklı dakikalar ve zamanlar içerisinde oluşmasının nedeni de yine elbette farklı zar yapısına sahip olunmasından kaynaklanıyor. Oldukça önemli olan ve oldukça dikkat edilmesi gereken kızlık zar yapısı bozulmaya uğradığı takdirde, dikim işlemleri yapılarak eski haline döndürülebilir. Daha doğrusu tamamen deliksiz bir hale gelebilir. Yırtılmış, bozulmuş olan kızlık zarının kenarları tırtıklı hale gelir ve her ilişki esnasında da genişlemeye devam eder.

Aşağıda bozulmuş kızlık zarı modelleri, yırtılmış kızlık zarı modellerini görebilirsiniz. Solda dikim sonrası hali görülebilir.

Kızlık Zarı Bozulduğunda Ne Yapılması Gerekir?

Genellikle ilişki esnasında bozulmaya ve yırtılmaya uğrayan kızlık zarı, aslında başka sebeplerden ötürü de yırtılmaya uğrayabilir. Bu nedenle her zaman dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Farklı kızlık zar yapıları farklı şekillerde yırtılmaya uğramaz. Kızlık zar tipleri ne kadar farklı olursa olsun, yırtılma ve bozulma aynı şekilde neticelenir. Bu nedenle kızlık zarının dikimi de aynı olabilir.

Kızlık zarı istemsiz ve istek dışı yırtıldığı zaman ya da beklenmedik bir anda beklenmedik bir durumla bozulduğu zaman, dikilmediği sürece eski haline gelemez. Bu nedenle kızlık zarı yırtıldığı zaman derhal bu alanda en uzman olan doktorlar tarafından destek alınması ve dikim işlemlerine başlanması gerekir. Kızlık zarı dikimi oldukça kısa süren bir işlemdir ve kolaylıkla yapılabilir. Yaklaşık 1 haftalık bir süre içerisinde de dikim işlemleri iyileşmeye uğrar ancak dikimden sonra da her duruma dikkat edilmesi gerekiyor.

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Adet Gecikmesinin Sebepleri
Adet Gecikmesinin Sebepleri
Yumurta Dondurma İşlemi ve Merak Edilenler
Yumurta Dondurma İşlemi ve Merak Edilenler
Yumurtalık Tembelliği Nedir?
Yumurtalık Tembelliği Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp